Biberiye çok yönlüdür ve tatlı ve tuzlu yemeklerde, içeceklerde ve çaylarda kullanılabilir. Biberiye çayının faydalarını, sağlık ve esenlik için özelliklerini ve en iyi sonuçlar için nasıl hazırlanacağını ve bu zengin besinin tüketimi için önemli ipuçlarını öğreneceksiniz.

Biberiye bazı medeniyetler tarafından bir süredir kullanılmaktadır. Yunanlılar ve Romalılar onu kozmetikte, taç süslemelerinde, uçucu yağlarda ve neden olmasın çaylarda zaten kullandılar. Biberiyenin tüm özelliklerini tam olarak emmek için faydaları inkar edilemez. En iyi biberiye çayı tarifini nasıl yapacağınızı öğrenin.

Tanıtım Sonrası Devam

Medeniyetlerin onu kullanmış olması ve bugün hala dünyanın en popüler bitkilerinden biri olması şaşırtıcı değil. Biberiye anti-enflamatuar, antioksidan, detoksifiye edici özelliklere ve çok daha fazlasına sahiptir. Biberiyenin en iyi 10 faydası ve neye iyi geldiği ve özellikleri hakkında bilgi edinin.

Anti-enflamatuar bir bitki olan biberiye, özellikle boldo ve papatya ile birlikte kullanıldığında, anti-enflamatuar ve idrar söktürücü bir işleve sahiptir ve böbrekler için mükemmeldir. Ancak böbrek yollarına bakım yapabilecek tek olası gıda kombinasyonu bu değildir. Böbrekler için en iyi çayları, nasıl yapılacağını ve kullanım ipuçlarını öğrenin.

Tıbbi özelliklere sahip aromatik bir yağ sağlamanın yanı sıra, bitki sağlık yararları açısından zengin bir çay hazırlamak için de kullanılabilir.

Bir zamanlar popüler inanışla sınırlı olan biberiye çayının özellikleri bilim tarafından tek tek test edildi ve sonuçlar daha umut verici olamazdı. Araştırmacılar, biberiye çayının beyin aktivitesini iyileştirmek ve bazı sindirim rahatsızlıklarını hafifletmek için faydalarını kanıtlayabildiler.Sıkıştırıcı.

Aşağıdaki videoda biberiyenin tüm faydalarını öğrenmenin keyfini çıkarın:

Tanıtım Sonrası Devam

Ne için kullanılıyor?

Nane ile aynı aileden gelen biberiye (Rosmarinus officinalis) uzun zamandır mutfakta, aromatik ve tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. 2019 yılında Journal of Biomedical Science'da yayınlanan ve biberiyenin tedavi edici etkilerini değerlendiren yeni bir inceleme çalışması da bunu göstermektedir.

Özellikleri sayesinde biberiye, bitkiyi cilt rahatsızlıkları, hafıza sorunları, enfeksiyonlar, kötü sindirim ve hatta dolaşımı uyarmak için kullanan Yunanlılar, Romalılar, Mısırlılar ve İbraniler tarafından kutsal kabul edildi.

Çay formunda kullanıldığında biberiye ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye, serbest radikal hasarını azaltmaya ve belirli kanser türlerini önlemeye hizmet eder.

Antioksidan, vitamin ve B6 vitamini, kalsiyum ve demir gibi minerallerin kaynağı olan biberiye çayı, karakteristik lezzeti ve aromasının yanı sıra sağlığa faydaları nedeniyle bugün bile yaygın olarak kullanılmaktadır.

Biberiye Çayının Özellikleri

Biberiye çayı antiseptik, antispazmodik, uyarıcı, balgam söktürücü, idrar söktürücü, dekonjestan özelliklere sahiptir ve kas gevşetici olarak da kullanılabilir.

Biberiye çayının temel faydaları doğrudan bitkideki aktif bileşiklerin varlığı ile ilişkilidir, bunların başlıcaları şunlardır

Tanıtım Sonrası Devam
 • borneol;
 • Kafur;
 • Pinene;
 • cineol;
 • mirsen.

Bu bileşikler yapraklarda daha yüksek konsantrasyonda bulunmasına rağmen, infüzyon onları neredeyse bozulmadan tutabilir. Böylece biberiye çayı, biberiye ile neredeyse aynı faydaları sağlar işlenmemiş .

Biberiye çayının faydaları

Biberiye çayını günlük rutininize dahil etmeniz için on iyi nedeni öğrenin:

1. Hafıza için harika

Araştırmacıların biberiye çayının hafıza için faydalarına dair kanıtlar bulmasının üzerinden sadece birkaç yıl geçmiş olsa da, bitkinin bu özelliği William Shakespeare tarafından bile uzun yıllardır biliniyordu.

İngiliz oyun yazarının en ünlü oyunu olan Hamlet'te Ophelia karakteri, kardeşi Laertes'e bir dal biberiye gösterir ve bunun "hatırlamak" için olduğunu söyler. Günümüze dönersek, bilim insanları bir çalışma yayınladılar Psikofarmakolojide Terapötik Gelişmeler Araştırmada biberiyenin ana bileşiklerinden birinin kandaki konsantrasyonu ile bilişsel işlevdeki iyileşme arasındaki ilişki değerlendirildi.

Çalışmanın yazarlarına göre, kan dolaşımında daha yüksek konsantrasyonlarda 1,8 sineol bulunan katılımcılar, belirli zihinsel görevlerde doğruluk ve hızı değerlendiren testlerde daha iyi puan aldılar.

Tanıtım Sonrası Devam

Bir terpen (yağda çözünen organik bir molekül) olarak sınıflandırılan 1,8 sineol, okaliptüs, defne ve adaçayı gibi diğer birçok aromatik bitkide bulunur. Çok sayıda çalışma, bileşiğin asetilkolinin bozunmasında rol oynayan asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzimlerini inhibe etme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir.

Bu, biberiye çayı içildiğinde beyindeki madde konsantrasyonunda bir artış olduğu anlamına gelir. Önemli bir nörotransmitter olan asetilkolin, öğrenme görevleri ve özellikle de ezberleme ile ilişkilidir.

Odaklanma ve konsantrasyon yeteneğini geliştirmenin yanı sıra, biberiyenin bu özelliği yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemeye de yardımcı olur. Hafıza bozukluğu olan kişiler ve Alzheimer ve demans gibi dejeneratif hastalıklardan muzdarip olanlar da biberiye çayının bu faydalarından yararlanabilir.

Gazetede yayınlanan bir ankete göre Tıbbi Gıda Dergisi Biberiyenin küçük konsantrasyonları bile yaşlılarda hafıza gelişimini desteklemek için yeterli olmuştur.

Ancak yaş ne olursa olsun, önemli olan asıl şeyi unutmamaktır: biberiye çayı hafızayı geliştirir.

2. É antibakteriyel

Biberiye çayında bulunan fitokimyasallar anti-enflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özellikler gösterir. Bu da çay içmenin vücudun savunma hatlarını iyileştirmek için çok pratik ve etkili bir yol olduğu anlamına gelir.

Peki biberiye bağışıklık sistemini nasıl güçlendirir?

Bitkinin antioksidanları, ana bağışıklık tepkisine bir tür ikincil kalkan oluşturur. Yani hastalığa neden olan bir ajan savunma hücreleri tarafından fark edilmeden geçmeyi başarırsa, biberiyedeki rosmarinik, kafeik, betulinik asitler ve karnosol gibi fitokimyasallar saldırganı bloke eder.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bitkinin vücut için son derece zararlı olan farklı bakteri türlerini ortadan kaldırabildiğini göstermektedir, örneğin H.pylori mide ülseri ile ilişkilidir.

Biberiye çayı ayrıca aşağıdakiler gibi gıda kaynaklı patojenlerin çoğalmasını da engelleyebilir Listeria monocytogenes (menenjit ile ilişkili bakteri), Staphylococcus aureus e Bacillus cereus .

Bitki aynı zamanda kandidiyaz gibi mantar enfeksiyonlarına karşı da özellikle etkilidir.

3. Antioksidan işlevi vardır

Bu, biberiye çayının vücut için sayısız etkisi olan faydalarından biridir. Biberiyedeki antioksidan bileşikler, serbest radikallerin vücuttaki sağlıklı hücreler üzerindeki oksidatif aktivitesini bloke ederek, nöronları yukarıda gördüğümüz gibi Alzheimer hastalığı gibi hastalıklara neden olabilecek dejeneratif hasardan korumaya yardımcı olur.

Dergide yayınlanan bir çalışma Nörokimya Dergisi Biberiyenin, oksitleyici bileşiklerin beyin hücreleri üzerindeki etkisini engelleyen fenolik bir bileşik olan karnosik asit içerdiğini ortaya koymuştur. Biberiye çayı bu nedenle nörodejenerasyonu - yapı veya işlev kaybı - önler ve uygun beyin fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur.

Ancak biberiye çayının antioksidan potansiyeli ile korunan sadece nöronlar değildir: biberiye dolaşımı iyileştirdiği için vücuttaki neredeyse her hücre bu özellikten faydalanır.

Bu, biberiyedeki aktif bileşiklerin dolaşım boyunca hareket ederek erken yaşlanmaya (ciltte ve bir bütün olarak vücutta) neden olan ve bir dizi hastalık riskini artıran serbest radikallerin aktivitesini azalttığı anlamına gelir.

4. Sindirimi iyileştirir

Et bazlı birçok tarif - özellikle domuz eti - biberiyeyi içeriklerinden biri olarak listeler ve biberiyenin özelliklerini analiz ettiğimizde bunun nedenini anlamak kolaydır.

Yemeklere verdiği eşsiz aromanın yanı sıra bu bitki, yemeklerden hemen sonra yaşanan o meşhur ağır mide hissi olarak da bilinen dispepsi ile mücadele eder.

Avrupa'da biberiye ve türevleri, mide ağrısı, gaz, mide ekşimesi, yanma ve tıkanıklık gibi sindirim bozukluğunun en yaygın semptomlarının tedavisinde kullanılmak üzere düzenleyici kurumlar tarafından onaylanmıştır.

Frontiers in Pharmacology'de 2018'de yayınlanan gibi araştırmalara göre biberiye, bağırsak bakterilerinin sağlıklı bir dengesini teşvik ederek ve ayrıca enflamatuar süreçleri azaltarak sindirimi destekleyebilir.

5. Egzama tedavisi

Biberiye çayının vücudun iç sağlığı için faydalarına ek olarak, infüzyonu cildi tedavi etmek için kullanmak da mümkündür. Şifalı bitkiler üzerine bir kitabın yazarı olan Phyllis A. Balch'a göre, egzamadan etkilenen bölgeye biberiye çayı uygulamak, durumun ana semptomlarını iyileştirir.

Uzmana göre, çayı günde iki ila üç kez uygulamak etkilenen bölgeye kan akışını iyileştirir. Böylece karışım, egzamanın karakteristik kabuk oluşumunu önlerken iltihaplanma, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltır.

2008 yılında Food Chemistry dergisinde yayınlanan veriler, bunun biberiyenin cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olan antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklerinden kaynaklandığını göstermektedir. Egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olan kan dolaşımında da bir iyileşme kaydedilmiştir.

6. Kanserin önlenmesine yardımcı olur

Son yıllarda yayınlanan birkaç çalışma, biberiye esansiyel yağları ile belirli kanser türlerinin gelişiminde azalma arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Bu araştırmalardan birinde Rutgers Üniversitesi Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim insanları biberiye yağını laboratuvar hayvanlarının cildine uygulamışlardır. Kontrol grubundaki hayvanlarla karşılaştırıldığında, biberiye içeren uygulamayı alanların kansere yakalanma riskinin %50 daha düşük olduğu görülmüştür.

Aynı araştırma ekibi tarafından yürütülen diğer çalışmalar, biberiye tüketiminin hayvanlarda meme ve akciğer kanseri görülme sıklığını azalttığına dair kanıtlar bulmuştur.

Araştırmaların başyazarı Dr. Chi-Tang Ho'ya göre biberiye, kanserli tümörlerin gelişimini ve büyümesini engellemektedir. Ho'nun araştırmaları, bitkinin kanser insidansını yarıya indirdiğini tutarlı bir şekilde göstermiştir.

En iyi sonuç için biberiye çayını, serbest radikal hasarını önleyen antioksidan bileşikler sağlayan organik meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetle birleştirin.

7. Dolaşımı iyileştirir

Biberiye çayı doğrudan kan akışına etki ederek kan basıncını düşürür ve hücrelere besin tedarikini artırır.

Kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırdığı için çay, kaslara ve vücudun diğer bölgelerine oksijen sağlanmasına yardımcı olur.

Böylece biberiye çayının faydaları sadece spor performansını (ve egzersiz sonrası kas yenilenmesini) desteklemekle kalmaz, aynı zamanda metabolizmayı uyararak onarıma ihtiyaç duyan tüm hücrelere besinlerin iletilmesini optimize eder.

Biberiye çayının dolaşımı artırdığı için anti-enflamatuar bileşiklerin vücuda yayılmasını teşvik ettiğini de unutmamak gerekir. Sonuç olarak, romatizmal hastalıkların (artrit gibi) neden olduğu ağrılarda azalma ve hatta spor yaralanmalarının neden olduğu rahatsızlıklarda rahatlama görülür.

8. doğal saç deri̇si̇ tedavi̇si̇

Biberiye yağı, kepeklenmeyi ve saçların kısmen veya tamamen dökülmesi anlamına gelen alopesi hastalığını önlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tabipler Birliği Dergisi Dermatoloji (JAMA Dermatology), biberiye çayının saç derisinde kullanılmasıyla da aynı fayda elde edilebilir.

İkinci durumda, saç büyümesini teşvik etmek için saçınızı biberiye çayı ile durulamanız gerekir. Konuyla ilgili hala çok fazla çalışma yoktur, ancak 2013'te Phytotherapy Research'te ve 2015'te Skinmed'de yayınlanan gibi bazı araştırmalar, kafa derisine uygulandığında biberiye yağı veya özünün saç dökülmesini azaltabileceğini göstermektedir.

Biberiyenin antibakteriyel özellikleri saç derisini korumaya yardımcı olur ve bitkideki besinler kepekle savaşmaya ve yerel beslenme sağlamaya yardımcı olur.

Kullanım önerisi: 30 gram kurutulmuş biberiye yaprağı ve bir litre sudan oluşan bir infüzyon hazırlayın. Karışımı bir gece dinlendirin ve ardından şampuandan sonra saçınızı durulamak için kullanın.

9. Stresi azaltır ve ruh halini iyileştirir

Biberiye çayının ruh hali üzerindeki etkisine dair spesifik bir çalışma yoktur, ancak birçok araştırma biberiyede bulunan bileşiklerin çok yararlı olduğunu göstermektedir.

Buna göre Tıp Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Maryland Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre biberiye çayı sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Bir çalışma biberiyenin stresle ilgili hormon olan kortizol salgılanmasını azaltabileceğini göstermiştir. 2018 yılında Klinik Uygulamada Tamamlayıcı Terapiler dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada üniversite öğrencilerinin anksiyete düzeyleri değerlendirilmiş ve biberiye kullanımının1 ay boyunca günde iki kez 500 mg biberiye ekstresi bu öğrencilerde kaygıyı önemli ölçüde azaltmıştır.

2015 yılında İran Hemşirelik ve Ebelik Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan bir başka araştırma, biberiye çayı tüketmenin bir kimya endüstrisinin 66 çalışanı üzerindeki etkisini göstermiştir. Araştırmada, 150 mL suda 2 çay kaşığı (4 gram) biberiye ile hazırlanan çay fabrika çalışanları tarafından içilmiştir. Deney sonunda, çayı içen çalışanların daha sağlıklı olduğu gözlemlenmiştir.hiçbir şey almayanlara kıyasla işleri konusunda daha az tükenmiş hissetmişlerdir.

Son olarak, Therapeutic Advances in Psychopharmacology'de 2012 yılında yapılan bir başka çalışma, zihinsel bir teste girmeden önce 4 ila 10 dakika boyunca biberiye koklamanın, genç, sağlıklı yetişkinlerin konsantrasyonunu, ruh halini ve testteki performansını iyileştirmek için yeterli olduğunu göstermiştir.

Bu nedenle, gün içinde bir veya iki fincan çay içmek kaygıyı azaltmaya yardımcı olur ve ruh halini de iyileştirebilir. Biberiye çayının bu faydaları, tesadüfen, bitkinin karaciğer üzerindeki etkisiyle de vurgulanmaktadır.

Biberiye karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir ve organı güçlendirerek toksinlerin atılmasını destekler.

10. Görme yeteneğini korur

Bilimsel dergide yayınlanan bir çalışma Araştırmacı Oftalmoloji ve Görme Bilimi gördüğümüz gibi biberiyedeki ana aktif bileşiklerden biri olan karnosik asidin göz sağlığını oldukça önemli ölçüde iyileştirebileceğini ortaya koymuştur.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Stuart A. Lipton'a göre biberiyenin bu özelliği (bitki ile hazırlanan çay içilerek de elde edilebilir) doğrudan klinik etkilere sahiptir.

Başka bir deyişle, biberiye çayı içmek makula dejenerasyonu (görme alanının merkezinde görme kaybına neden olan yaşa bağlı bir durum) gibi retinayı etkileyen hastalıkları önleyebilir ve tedavi edebilir.

Scientific Reports dergisinde 2018 yılında yayınlanan, hayvanlar üzerinde ve laboratuvarda yapılan bir çalışma, biberiyede bulunan rosmarinik asidin, körlüğe yol açabilen bir tür kademeli göz kararması olan kataraktın başlangıcını geciktirebileceğini kanıtlamıştır.

Ancak biberiye ve göz sağlığı üzerindeki etkisi üzerine yapılan çalışmaların çoğunda bitkinin konsantre özlerinin kullanıldığını hatırlamakta fayda var.

İpuçları

 • Biberiye çayının yukarıda sıraladığımız faydalarının yalnızca bitkinin sık tüketilmesiyle elde edilebileceğini unutmamak önemlidir. İçeceği haftada yalnızca bir veya iki kez almak aynı sonuçları getirmeyecektir;
 • Günde iki veya üç fincan biberiye çayının tüm faydalarından yararlanmak için fazlasıyla yeterlidir;
 • Mümkünse, çay yapmak için taze biberiye dalları kullanmayı tercih edin, çünkü bitkinin bu formu biberiyenin kokularını ve özelliklerini daha iyi korur;
 • Biberiye çayını şu şekilde hazırlayabilirsiniz: İki fincan sıcak suya eşdeğer suyu ısıtın ve kaynamaya başlar başlamaz ocağı kapatın. İki yemek kaşığı biberiye yaprağı ekleyin ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Süzün ve şekersiz olarak için;
 • Biberiye çayının sakinleştirici özelliklerini artırmak istiyorsanız, birkaç damla limon ve bir çay kaşığı bal ekleyin;
 • Amacınız enflamasyonla savaşmak ve ölçümlerinizi azaltmaksa, biberiyeyi biraz zencefil kabuğu rendesi ile birleştirin. Termojenik olan bu karışım metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybı için bir müttefik olabilir;
 • Biberiye fazla tüketildiğinde adet kanamasını artırır ve hatta çocuk düşürücü etki gösterebilir. Hamile kadınlar, pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullanan kişiler ve hipertansiyonu olanlar biberiye çayını günlük olarak kullanmaktan kaçınmalıdır;
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, düzenli olarak biberiye çayı içmeye başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Sonuç

Biberiye çayı sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir. Aslında, çayı içmek ya da sadece bitkinin aromasını solumak bile ruh halini, beyin fonksiyonlarını ve göz sağlığını iyileştirmek için yeterlidir. Çayda bulunan bileşikler, hücrelerde çeşitli ciddi kronik hastalıklara dönüşebilecek oksidatif hasarı da önler.

Birçok çalışma konsantre biberiye özleri veya uçucu yağlarla yapılmıştır ve bu nedenle evde hazırlanan biberiye çayının da çalışmalarda gözlemlenen aynı faydaları sağlayıp sağlamayacağını bilmek zordur. Ancak, diğer birçok faydasının yanı sıra sindirim ve bağışıklık sağlığındaki iyileşme çok belirgin olmasa bile, biberiye çayının sağlıklı, rahatlatıcı veGününüz için lezzetli.

Video

İpuçlarını beğendiniz mi?

Kaynaklar ve ek referanslar
 • //www.medicalnewstoday.com/articles/266370.php
 • //www.organicfacts.net/rosemary-tea.html
 • //www.cupandleaf.com/blog/rosemary-tea
 • //www.stylecraze.com/articles/health-benefits-of-rosemary-tea/#gref
 • //healthyeating.sfgate.com/rosemary-tea-good-for-10530.html
 • //selfhacked.com/blog/rosemary-benefits/
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6008418/
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517595
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30364169

Biberiye çayının tüm bu özelliklerini ve sağlığa faydalarını zaten biliyor muydunuz? Artık günlük hayatınıza sık sık dahil edecek misiniz? Aşağıda yorum yapın!

Başa dön