Çikolata Kolesterol ve Trigliseritleri Yükseltir mi?

Çikolata sevmeyen birini bulmak çok zor, değil mi? Ancak tüketimini abartmamak için kendimizi kontrol etmemiz gerektiğini biliyoruz. Aşağıda çikolatanın kolesterol ve trigliseritleri artırıp artırmadığını ve bu nedenle bu tür sağlık sorunları olanların bundan kaçınması gerekip gerekmediğini görebilirsiniz.

Bu arada, bitter çikolatanın söylendiği gibi gerçekten sağlıklı olup olmadığını daha iyi anlayın ve diyetteki çikolata arzusunu öldürebilecek hafif çikolatalı kek tariflerinin nasıl yapıldığını öğrenin.

Tanıtım Sonrası Devam

Yüksek kolesterol veya yüksek trigliseritten muzdaripseniz, yüksek kolesterol ve yüksek trigliserit hakkındaki bu ipuçlarına da göz atmanızda fayda var.

Çikolata kolesterolü yükseltir mi?

Küçük miktarlarda - yaklaşık 15 g - bitter çikolata kalp için iyidir. Çalışmalar flavonoidler açısından zengin kakaonun kötü LDL kolesterolü düşürdüğünü ve iyi kolesterol olan HDL'yi artırdığını göstermektedir.

'de yayınlanan bir meta-analizde Avrupa Klinik Beslenme Dergisi (European Journal of Clinical Nutrition), araştırmacılar 320 katılımcının 10 ila 12 hafta boyunca öğünlerine bitter çikolata eklediği 10 klinik çalışmadan elde edilen verileri analiz etti.

Bitter çikolata müdahalesi serum LDL ve toplam kolesterolü önemli ölçüde azaltmış, ancak HDL veya trigliseritleri azaltmamıştır.

Gazetede yayınlanan bir ankete göre Diyabetik Tıp (Diabetic Medicine), yüksek kakao içerikli, polifenol bakımından zengin çikolata yemenin tip 2 diyabetli hastalarda HDL'yi artırdığını ortaya koymuştur.

Tanıtım Sonrası Devam

Sadece 12 kişi üzerinde yapılan bu çalışmada, araştırmacılar sekiz hafta boyunca diyete 45 g çikolata eklenmesini önermişlerdir. Katılımcıların yarısı yüksek kakaolu, polifenol bakımından zengin çikolata alırken, yarısı da yüksek kakaolu çikolata almıştır. Sonuçlar, düşük polifenollü çikolatanın hiçbir değişiklik yaratmadığını göstermiştir. Yüksek polifenol grubunda ise önemli bir artış olmuşturHDL'de artış ve toplam kolesterolde düşüş.

Çalışmanın sadece belirli bir hastalıktan muzdarip birkaç kişiyle yapıldığına ve önceki paragraflarda bahsedilen tek çikolata türünün bitter çikolata olduğuna dikkat edin.

Kolesterol seviyenizi iyileştirmek için diyetinize bitter çikolata eklemeden önce, ne miktarda kullanılması gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışın.

Doktor tarafından belirtilen tedaviyi artık uygulamanıza gerek olmadığını ve bitter çikolata yemenin sorunu çözeceğini düşünmeyin, çünkü bu sağlığınız için çok tehlikeli olacaktır.

Aşırılıklara dikkat edin

Ancak tüm bunlar her öğünde bitter çikolata yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Kolesterolünüzü gerçekten düşürmek istiyorsanız, bitter çikolata yemek daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçişin bir parçası olmalıdır.

Sağlıklı beslendiğiniz, kilo verdiğiniz ve egzersiz hedeflerinize ulaştığınız için kendinize ödül olarak biraz bitter çikolata verin.

Tanıtım Sonrası Devam

Çikolata, aşırı tüketilmemesi gereken kalori açısından zengin bir gıda maddesidir. Bu, uzmanlara göre yüksek kolesterole katkıda bulunabilecek aşırı kilolardan kaçınmak için önemlidir.

Başka bir deyişle, çikolatayı seviyorsanız ancak yüksek kolesterolden muzdaripseniz, her zaman bitter çikolatayı tercih edin ve ölçülü, abartmadan ve az miktarda tüketin.

Peki ya trigliserit seviyeleri?

Çikolatanın kolesterolü yükselttiğini gördüğümüze göre, trigliserit seviyelerini de yükseltebilir mi?

Şeker dolu görünen çikolatalara veya çikolata tariflerine çok dikkat etmek gerekir. Bu, tadı iyileştirebilir, ancak yüksek trigliseritten muzdarip olanların sağlığı için iyi değildir.

Basit şekerler, trigliserit seviyelerinde artışa neden olabilecek ürünler listesinin bir parçasıdır. Aynı anlamda, basit şekerler açısından zengin gıdalar tüketmek, yüksek trigliseritlere önemli ölçüde katkıda bulunur. Diyette basit şeker alımını azaltmaya yönelik tavsiyelerden biri, tam olarak çikolata tüketimini sınırlamaktır, yani yüksek trigliserit oranlarından muzdarip hastalartrigliseritler düzenli çikolata tüketiminden kaçınmalıdır.

Universidade da Integração Internacional da Lusofonia Afro-Brasileira (Unilab) tarafından hazırlanan bir belge de trigliserit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmak için çikolata tüketiminden kaçınılmasını önermektedir. Bununla birlikte, kakao içeriği %50'nin üzerinde olan bitter çikolata bu diyet kapsamında orta derecede tüketilebilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Yüksek trigliserit veya yüksek kolesterolü olduğunu zaten bilenler için

Çikolatanın kolesterolü ve/veya trigliseritleri artırıp artırmadığını bilmekten daha önemlisi, bu maddelerin seviyelerini kontrol etmek için tüm tedavinin nasıl çalışması gerektiğini anlamak için tıbbi izleme yaptırmaktır.

Bu, özel durumunuzun tedavisine fayda sağlayan diyetin nasıl çalışması gerektiğini bilmeyi, doktor ve beslenme uzmanı tarafından verilen tüm yönergelere uymayı içerir.

Bu makalenin sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu ve asla doktorunuzun ve diyetisyeninizin görüş ve tavsiyelerinin yerine geçemeyeceğini unutmayın. Kolesterol ve/veya trigliserit sorunu yaşayan hastaların çikolata - veya başka herhangi bir gıda - tüketimi konusunda son sözü söylemesi gerekenler bu profesyonellerdir.

Video: Çikolatanın faydaları

Aşağıdaki videoda çikolata hakkında daha fazla bilgiye göz atmak için bir dakikanızı ayırın.

Kaynaklar ve Ek Referanslar:
  • //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/diagnosis-treatment/drc-20350806
  • //my.clevelandclinic.org/health/articles/17583-triglycerides-heart-health/diet
Başa dön