Nane çayı günün her saatinde iyi giden ferahlatıcı bir içecek olarak işlev görebilir. Peki bu içeceğin sağlık açısından ne gibi faydalar sağlayabileceğini biliyor musunuz? Örneğin nane çayının yüksek tansiyona iyi geldiğini duymuş muydunuz?

Nane çayı hipertansiyonu tedavi etme gücüne sahip değildir, ancak rahatlatıcı aroması stresi azaltmaya ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, böylece kan basıncının düşmesine katkıda bulunabilir.

Tanıtım Sonrası Devam
  • Ayrıca bakınız: Nanenin Faydaları - İpuçları ve Tarifler

Yüksek tansiyon nedir ve nedenleri

Kan basıncı, hem kalbin pompaladığı kan miktarı hem de atardamarlardaki kan akışına karşı direnç tarafından belirlenir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar darsa, kan basıncı seviyesi o kadar yüksek olur.

Bu hastalığın tehlikelerinden biri de yüksek tansiyonun sessiz bir hastalık olarak tanımlanmasıdır.

Genellikle semptomlara neden olmaz, baş ağrısı, nefes almada zorluk ve burun kanaması gibi belirtiler görülebilse de bunlar bu duruma özgü değildir ve genellikle tehlikeli bir seviyeye ulaşana kadar ortaya çıkmaz.

Aynı zamanda, yüksek tansiyon çok dikkat gerektirir çünkü kontrolsüz bir hipertansiyon durumu kalp krizi, felç, anevrizma, kalp yetmezliği, metabolik sendrom, hafıza veya anlama güçlüğü ve bunama gibi bir dizi ciddi komplikasyona neden olabilir.

Tedavi edilmeyen yüksek tansiyonun diğer komplikasyonları arasında böbreklerdeki kan damarlarının zayıflaması ve daralması, bunun da organın düzgün çalışmasını engellemesi ve gözlerdeki kan damarlarının kalınlaşması, daralması veya yırtılması, bunun da görme kaybına yol açması sayılabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu nedenle, tıbbi bir konsültasyona gittiğimizde, kan basıncımızın her zaman kontrol edilmesi ve hastalık teşhis edildiğinde, doktor tarafından önerilen tedavinin harfiyen uygulanması şaşırtıcı değildir.

  • Ayrıca bakınız: Hipertansiyon - belirtileri, nedenleri, tedavisi, diyet, egzersiz ve ipuçları

Peki, nane çayı yüksek tansiyona iyi gelir mi?

Nanenin anti-enflamatuar özellikleri ve sakinleştirici etkisi, kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olmanın yanı sıra, vücut ısısını kontrol etmeye yardımcı olarak rahatlık ve gevşeme hissi sağlar.

Yüksek tansiyonun ortaya çıkmasındaki risk faktörlerinden biri de tam olarak strestir, çünkü yüksek stres seviyeleri kan basıncında geçici bir artışa neden olabilir. Hipertansiyon tedavisi için stratejilerden biri, stresi tam olarak kontrol etmeyi ve mümkün olduğunca azaltmayı içerir.

Bununla birlikte, bunun nane çayının yüksek tansiyon için bir tür tedavi olarak çalışabileceğini göstermediği unutulmamalıdır. İçecek, kan basıncında geçici bir artışa neden olan bir faktörü, bu durumda stresi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bu nedenle, hipertansiyon teşhisi konmuş olanlar için bir uyarı: sadece nane çayı kullanmak için yüksek tansiyona karşı eksiksiz, etkili ve güvenli tedaviyi terk etmeyin.

Daha önce de belirtildiği gibi, kontrolsüz veya tedavi edilmemiş hipertansiyon bir dizi ciddi ve tehlikeli sağlık komplikasyonuna neden olabilir. Bu nedenle, kimse onunla oynamamalı ve tüm dikkat çok az!

Tanıtım Sonrası Devam
  • Ayrıca bakınız: Yüksek tansiyon için çay - En iyi 5 çay, nasıl yapılır ve ipuçları

Yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşim tehlikesi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Pensilvanya eyaletinde bulunan Milton S. Hershey Tıp Merkezi tarafından yayınlanan bir çalışmada, kan basıncını düşürmek için halihazırda ilaç kullanan kişilerin nane tüketirken dikkatli olmaları gerektiği, çünkü bu yaprağın etkilerinin ilacın etkisini güçlendirerek daha güçlü hale getirebileceği uyarısında bulunulduğunu vurgulamak önemlidir.

Amerikan Kanser Derneği de bazı tansiyon ilaçları, antiasitler ve diğerleriyle birlikte uygulandığında nane çayı kullanımının emilimi ve etkileşimi konusunda uyarıda bulunmuştur.

Bu nedenle, hipertansiyon için ilaç alırken aynı zamanda nane çayı içmek basıncın aşırı düşmesine neden olabilir.

Ayrıca, bu durumdan muzdarip olan ve basıncı kontrol etmek için ilaç kullanan kişinin günlük olarak nane çayı tüketmeye başlamadan önce doktoruyla konuşması çok önemlidir.

  • Ayrıca bakınız: Yüksek tansiyon için en sık kullanılan ilaçlar

Video: Yüksek tansiyon için çaylar

Yüksek tansiyon için daha fazla çay öğrenmek için aşağıdaki videoları izleyin ve nanenin faydaları hakkında bilgi edinmeye devam edin.

Video: Nanenin 8 faydası

Kaynaklar ve ek referanslar
  • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), Mayo Clinic
  • Nane esansiyel yağının fizyolojik parametreler ve egzersiz performansı üzerindeki anlık etkileri, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi
  • Prehipertansif ve Hafif Hipertansif Hastalarda Mentolün Kan Basıncı ve Metabolik Parametreler Üzerindeki Etkileri ve Güvenliği (ESMAB), U.S. National Library of Medicine
  • Nane, WebMD
Başa dön