Palm Yağı Zararlı mı?

Bahialılar tarafından bilinen, ünlü acarajé'nin kızartılmasında, güveçlerin tatlandırılmasında ve Bahian moqueca'nın hazırlanmasında kullanılan dende yağının zararlı olduğu doğru mu?

Yukarıda bahsettiklerimizin yanı sıra, palm yağı olarak da bilinen hurma yağı ekmek, kek, turta, bisküvi ve hatta ünlü ve sevilen Nutella gibi endüstriyel gıdaların üretiminde kullanılabilmektedir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu da yetmezmiş gibi, bu bileşen sabunlar, tuvalet sabunları, çamaşır tozu, deterjanlar ve biyolojik olarak parçalanabilen kumaş yumuşatıcıları gibi gıda dışı ürünlerin hazırlanmasında da kullanılabilir.

Ürün, Afrika'ya özgü olan ancak ülkemizin sömürgeleştirilmesi sırasında Portekizliler tarafından Brezilya'ya getirilen dendezeiro adlı bir palmiye ağacının tohumlarının ezilmesinden elde edilir.

Palmiye yağının hazırlanması için, dende palmiye ağacının meyveleri toplanır ve su veya buharda pişirilir, böylece bu meyvelerin posası ve tohumları ayrılır. Bundan sonra, posa preslenir ve işte o zaman palmiye yağı veya dende yağı açığa çıkar.

Sonuç, palmiye yağının kaynağı olan dende palmiye ağacının meyvesiyle aynı renkte turuncu renkli bir yağdır.

Peki palmiye yağının herhangi bir zararı var mı?

Palmiye yağına atfedilen kötülüklerden biri de organizma için kötü yağ kaynağı olarak hizmet etmesidir. Teorik olarak, organizmada kolesterol seviyelerinin yükselmesine neden olan yağlardan oluştuğu için bir çorba kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Tanıtım Sonrası Devam

Öte yandan, Jornal Hoje 2010 yılında Bahia Tıp Fakültesi tarafından Bahia'da yapılan ve uluslararası bir bilimsel dergide yayınlanan bir araştırmanın, orta miktarda palmiye yağı alımının kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğünü gösterdiğini bildirmiştir.

Jornal Hoje'ye göre, araştırma sırasında kanlarında yüksek düzeyde yağ bulunmayan ya da aşırı kilolu olmayan 20'li yaşlardaki bir grup genç, iki hafta boyunca günde iki çay kaşığı palmiye yağına karşılık gelen ve tüketilmeden önce sadece beş dakika kaynatılan bir porsiyon aldı.

Katılımcıların toplam kolesterol seviyelerinde %4, trigliserit seviyelerinde ise %11'lik bir düşüş kaydedildi. Bununla birlikte gazete, bilim insanlarının palmiye yağının faydalı olabilmesi için içeriğinin abartılmadan tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunduğuna da dikkat çekti.

Araştırmacı Ana Marice Ladeia, Jornal Hoje ekibine verdiği demeçte palmiye yağının yemeklere dende lezzetini verebilmek için hazırlık aşamasının sonunda ve minimum pişirme süresinde ilave edilmesini tavsiye etti.

Kolesterol sorununuz varsa, doktorunuzla konuşmadan önce durumu tedavi etmeye yardımcı olması için palmiye yağı kullanmayın. Yukarıda bahsedilen araştırmanın, kanlarında yüksek oranda yağ bulunmayan 20 yaşındaki gençlerle yapıldığını unutmayın - kolesterol bir yağ türü olarak tanımlanır.

Diğer çalışmalar palmiye yağı kullanımı ile kötü kolesterolün arttığına dikkat çekmiştir

Dergide yayınlanan bir makalede Otorite Beslenme/Sağlık Hattı beslenme uzmanı Franziska Spritzler, çoğu araştırmanın palmiye yağının kalp sağlığına ilişkin koruyucu etkisine işaret ederken, diğerlerinin bu konuda çelişkili sonuçlar ortaya koyduğunu söyledi.

Tanıtım Sonrası Devam

Beslenme uzmanı, 2009 yılında Taylandlı bir araştırmacı ve meslektaşları tarafından yüksek kolesterolü olan kadınlar üzerinde yapılan ve kötü ya da küçük yoğun LDL kolesterol - kalp hastalıklarıyla ilişkilendirilen ve sdLDL olarak da adlandırılan bir kolesterol türü - seviyelerinin palmiye yağı varlığında arttığını, diğer yağların varlığında ise azaldığını gösteren bir çalışmadan bahsetmiştir.Yağlar.

Bununla birlikte, palmiye yağı ve pirinç kepeği yağı kombinasyonu olduğunda, sdLDL-kolesterol oranlarında bir düşüş kaydedilmiştir.

Spritzler ayrıca 2016 yılında Malezya ve Japonya'dan bilim insanları tarafından yapılan ve palmiye yağı tüketen grupta sdLDL'nin değişmediğini, kötü kolesterol ya da LDL'nin büyük parçacıklarının ise arttığını gösteren bir başka araştırmaya da atıfta bulundu.

Beslenme uzmanı, "Büyük LDL (kötü kolesterol) partiküllerinin küçük, yoğun LDL partiküllerine göre kalp krizine neden olma olasılığının daha düşük olduğu düşünülmektedir" dedi.

Spritzler ayrıca palmiye yağı tüketimi sonucunda kötü ya da LDL kolesterol seviyelerinde artış olduğunu gösteren başka çalışmalar da olduğunu, ancak bu çalışmalarda LDL partikül boyutlarının ölçülmediğini belirtmiştir.

"Bunların yalnızca potansiyel risk faktörleri olduğunu ve palmiye yağının kalp hastalıklarına yol açtığının kanıtı olmadığını belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, bir hayvan çalışması, tekrar tekrar ısıtılan yağ tüketiminin, yağın antioksidan aktivitesindeki azalma nedeniyle arterlerde plak birikimine neden olabileceğini öne sürmüştür."

Tanıtım Sonrası Devam

Spritzler'e göre, fareler 10 kez yeniden ısıtılmış palmiye yağı içeren gıdalar tükettiklerinde, altı ay boyunca büyük arteriyel plak birikintileri ve diğer kalp hastalığı belirtileri geliştirirken, taze palmiye yağı verilen farelerde bu tür sorunlar gelişmedi.

A Vitamini

Öte yandan, palmiye yağının tamamen olumsuz olmadığını belirtmek gerekir - çiğ olarak tüketildiğinde, bileşen zengin bir A vitamini kaynağı olarak hizmet eder ve göz sağlığı ve cilt güzelliği için mükemmeldir.

Palm yağı ve zeytinyağı

Palmiye yağının zeytinyağına göre besinsel açıdan tek avantajı, birincisinin ikincisinden daha fazla A vitamini taşımasıdır.

Ancak palm yağı ve zeytinyağının aynı faydaları taşıdığı bir efsanedir, çünkü palm yağı çok daha fazla doymuş yağ içerir.

2006 yılında doktor Celeste Robb-Nicholson, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin web sitesinde palmiye yağı ya da palmiye çekirdeği yağının trans yağlar kadar kötü olmamasının onu sağlıklı bir gıda yapmadığını açıklamıştır.

Harvard beslenme uzmanlarına göre palm yağı, trans yağ açısından zengin bitkisel yağlardan daha iyidir - ancak zeytinyağı gibi oda sıcaklığında doğal olarak sıvı olan bitkisel yağlar yine de ilk tercihiniz olmalıdır.

Robb-Nicholson'a göre palm yağı oda sıcaklığında yarı katıdır, ancak işlenerek sıvı bir yemeklik yağ haline getirilebilir.

Yemek pişirmek için en iyi yağın hangisi olduğunu bilmeye ne dersiniz? Bu, bundan sonra daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olabilir.

Peki doymuş yağlarla ilgili sorun nedir?

Yukarıdaki başlıkta palmiye yağının zeytinyağından çok daha fazla doymuş yağ içerdiğini gördük. Harvard Tıp Fakültesi web sitesinde yer alan bir makale doymuş yağları "orta yol" yağları olarak sınıflandırıyor, yani ne iyi ne de kötü.

Yayına göre, doymuş yağ oranı yüksek bir diyet toplam kolesterol seviyelerini yükseltebilir ve LDL olarak da adlandırılan kötü kolesterolü artırabilir, bu da kalbin arterlerinde ve vücudun başka yerlerinde tıkanıklıkların oluşmasına neden olur.

Harvard Tıp Fakültesi'ne göre, bu nedenle çoğu beslenme uzmanı doymuş yağ tüketiminin günlük tüketilen miktarın %10'undan daha azıyla sınırlandırılmasını önermektedir.

Yapılan 21 çalışmanın meta-analizi, doymuş yağın kalp hastalığı riskini artırdığı sonucuna varmak için yeterli kanıt olmadığını, ancak doymuş yağların iyi yağlar olarak kabul edilen çoklu doymamış yağlarla değiştirilmesinin kalp hastalığı olasılığını gerçekten azaltabileceğini göstermiştir.

Ayrıca Harvard Tıp Fakültesi makalesine göre, diğer iki büyük çalışma, doymuş yağın çoklu doymamış yağ veya yüksek lifli karbonhidratlarla değiştirilmesinin kalp hastalığı riskini azaltmanın en iyi yolu olduğu, ancak doymuş yağın yüksek oranda işlenmiş karbonhidratlarla değiştirilmesinin ters etki yaratabileceği sonucuna varmıştır.

Vücut ağırlığında artışı teşvik etmek

İnternet sitesinde yayınlanan bir makalede Livestrong Beslenme uzmanı ve gıda bilimi mezunu Marie Dannie, palmiye yağının doğal olarak palmitik asit adı verilen bir maddeden oluştuğunu ve bunun kilo alma ve obezite olasılığını artırabileceğini söyledi.

Gıda bilimi lisansına göre, 2005 yılında yapılan bir anket Amerikan Klinik Beslenme Dergisi genç yetişkinlerde palmitik asit açısından zengin bir diyetin genel etkilerini incelemiştir.

Beslenme uzmanı Marie Dannie, "Çalışma, palmitik asit alımındaki artışın daha düşük yağ oksidasyonu oranları ve metabolizmada bir düşüş yarattığını tespit etti. Sonuç olarak araştırmacılar, palmitik asit bakımından yüksek bir diyetin obezite ve insülin direnci olasılığını artırabileceği sonucuna vardılar" dedi.

Gastrit

2012 yılında beslenme uzmanı Edilson Andrade Neiva, Voz da Bahia internet kullanıcılarının bazı sorularını yanıtladı - sorulardan biri palmiye yağının sağlığınız için kötü olup olmadığı yönündeydi.

Andrade Neiva, palmiye yağının yüksek oranda lipit içermesi nedeniyle gastrit, özellikle de akut gastritten muzdarip olanlar için kötü olabileceğini açıkladı.

Palmiye yağı sarı saçlar için kötüdür

Palmiye yağı saç tellerini nemlendirmek ve parlaklık kazandırmak için kullanılsa da, sarı saç rengini değiştirme riski taşıdığı için sarı saça uygulanamaz.

Çevresel sorunlar

dergisindeki makalesinde Otorite Beslenme/Sağlık Hattı beslenme uzmanı Franziska Spritzler, ormansızlaşmanın küresel ısınma üzerinde yıkıcı etkileri olacağının tahmin edildiğine ve doğal alanların tahrip edilmesinin ekosistemde yaban hayatının sağlığını ve çeşitliliğini tehdit eden değişikliklere neden olduğuna dikkat çekti.

Spritzler, "Palm yağı şirketlerinin arazi ve ormanları izinsiz olarak tasfiye etmek, düşük ücretler ödemek, güvenli olmayan çalışma koşulları sağlamak ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmek gibi insan hakları ihlallerine ilişkin raporlar da vardı" diye ekledi.

Beslenme uzmanına göre iyi haber şu ki, yağ üretimi için daha etik ve sürdürülebilir alternatifler var; öyle ki Spritzler'e göre 2015 yılında yapılan bir analiz, yeni palm yağı plantasyonlarının düşük karbon stokuna sahip ormanlık alanlarla sınırlandırılmasının sera gazı emisyonlarını %60'a kadar azaltabileceğini ortaya koydu.

Ayrıca şu hususlara da atıfta bulundu Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masa Toplantısı (Roundtable for Sustainable Palm Oil), palm yağı üretimini mümkün olduğunca çevre dostu, kültürel olarak uyarlanmış ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan bir kuruluş.

Kaynaklar ve Ek Referanslar:
  • //www.health.harvard.edu/newsletter_article/By_the_way_doctor_Is_palm_oil_good_for_you

Dendê yağının sizin için zararlı olduğunu hiç duydunuz mu? Mutfağınızda düzenli olarak bu yağ türünü tüketiyor musunuz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön