İdeal vücudunuza ulaşmanın en iyi yolu, bunu sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapmaktır. Aşağıda, bölgesel yağ yakma ve yağsız bir vücut ile iyi tanımlanmış bir vücut arasındaki fark da dahil olmak üzere doğru şekilde yapılan kilo kaybından vücudunuzu nasıl hızlı bir şekilde tanımlayacağınızı öğreneceksiniz.

İyi tanımlanmış bir vücut ancak doğru kilo kaybıyla mümkündür. Birçok insan kilo vermeye çok basit bir açıdan bakar, yani tartıda rakamların düştüğünü görmek. Kilo vermeye yönelik bu basit yaklaşım şekilsiz bir vücutla sonuçlanabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu kulağa kafa karıştırıcı gelebilir, ancak aşağıdaki makalede vücudu nasıl hızlı ve doğru bir şekilde tanımlayacağınızı anlamaya başladığınızda netleşecektir.

İyi tanımlanmış bir vücut nedir?

Yağsız ve iyi tanımlanmış bir vücut, adından da anlaşılacağı gibi, kıvrımları olan bir vücuttur. Daha spesifik olmak gerekirse, düşük yağ yüzdesine ve deri altı yağının yokluğunda öne çıkan iyi miktarda yağsız kütleye sahip bir vücuttur.

Kadınlar için iyi tanımlanmış bir vücut

Kadınlar için iyi tanımlanmış bir vücuttan ne anlıyorsunuz? İki kadının resimlerine bakın. Sizce hangisi daha çekici bir vücuda sahip?

Bazıları sağdaki kadının daha çekici bir vücuda sahip olduğunu bile düşünebilir, ancak tahminimizce çoğu erkek ve kadın, vücudu belirgin olan soldaki kadını tercih ediyor.

Kadınlar için iyi tanımlanmış bir vücut, omuzlar ve kalçaların belden daha geniş olduğu ve ince bir bel yanılsaması veren "kum saati" şekline yaklaşır.

Tanıtım Sonrası Devam

Sadece kilo vermeye odaklanmak da ince bir bele neden olabilir, ancak bu aynı zamanda omuzların sarkık ve dar olmasına neden olabilir, bu da sonuçta ince bir bel fikrini yansıtmaz. Ayrıca dar omuzlar kalçaların çok büyük görünmesine neden olur.

Erkekler için iyi tanımlanmış bir vücut

Erkekler için iyi tanımlanmış bir vücut, "V" şekline yaklaşan bir vücuttur. Fotoğraflardaki iki erkeğe bakın. Hangi vücut daha çekici?

Soldaki adamın V şeklinde bir vücudu var. Egzersiz yapmasına rağmen vücut geliştirmeci değil.

Her iki erkeğin de belleri aynı olmasına rağmen, daha geniş omuzların nasıl daha küçük bir bel izlenimi verdiğine dikkat edin. Doğru kilo kaybı için yapılan egzersizler arasında direnç antrenmanları da yer almaktadır.

İyi tanımlanmış bir vücut nasıl daha hızlı elde edilir?

Normal tartılarla başlayın, vücut yağı tartılarıyla bitirin

Kişi normal kilosunun çok üzerinde olduğunda, herhangi bir kilo verme çabası yalnızca geleneksel tartılarla ölçülmeye başlanır. Bu noktada ilerlemeyi bu şekilde ölçmek daha etkilidir, çünkü bu durumda bile yağ ölçüm araçları çok kullanışlı değildir.

Vücut yağ oranını genellikle kadınlarda %30 ila 35, erkeklerde ise %25 ila 30 aralığına düşürdüğünüzde, geleneksel ağırlık ölçekleri yerine biyoempedans ölçekleri olarak bilinen vücut yağ ölçüm ölçeklerine odaklanmaya başlamalısınız.

Tanıtım Sonrası Devam
  • Ayrıca bakınız: Vücut yağ oranınızı nasıl hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz?

Bu aynı zamanda, aldığınız kilo verme önlemlerine bağlı olarak vücudunuzun çok fazla kas kaybetmeye başlaması gereken noktadır. Kilonuzun düştüğünü görebilirsiniz, ancak vücut yağınızda bir azalma olmayabilir.

Yağ kaybına odaklanın

Doğru kilo kaybı sadece kilo vermeyi değil, vücut yağını kaybetmeyi de içerir. Vücut yağını azaltmak için, kişi yağsız vücut kütlesini korurken veya artırırken yağ kaybetmelidir. Bu hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir.

Vücuttaki yağ oranı ne kadar düşükse, vücut o kadar güzel olacaktır, elbette bir sınıra uymak kaydıyla, çünkü aşırı durumlarda vücut çok az yağla bile garip görünebilir.

  • Ayrıca bakınız: Vücut yağ ölçer nasıl çalışır ve hangisini satın almalısınız?

Öte yandan, sadece kilo vermek daha belirgin bir vücuda ya da daha kıvrımlı bir vücuda sahip olmanızı sağlamayacaktır.

Bölgesel yağ kaybı için ipuçları

Vücudun belirli bir bölgesindeki yağları kaybetmek söz konusu olduğunda, insanlar bunu vücudun diğer bölgelerini etkilemeden yapabileceklerini düşünerek kendilerini kandırırlar. Gerçek şu ki, ameliyat dışında bu mümkün değildir.

Dolayısıyla, yaptığınız herhangi bir egzersiz tüm vücut üzerinde aynı etkiye sahiptir ve bu nedenle, kilo kaybı söz konusu olduğunda, vücudun belirli bir bölgesine odaklanmamalısınız. Öte yandan, sırt, omuzlar, kollar, karın, bacaklar, göğüs gibi belirli bölgelerdeki kasları geliştirebilirsiniz.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu anlamda, birçok karın ekipmanı üreticisinin sizi inandırmaya çalıştığı gibi, karın egzersizi karın yağlarını yakmaz. Ancak diğer yandan, karın kaslarının belirginleşmesine yardımcı olur ve yağlar kaybolduğunda "tümsekler" ortaya çıkar.

Dolayısıyla, vücuttaki yağları yakmak için vücudunuzun metabolizmasını gerçekten hızlandırmanız gerekir ve bu da çeşitli yollarla yapılabilir:

  • Kardiyovasküler egzersizler yapmak (koşmak, yürümek, bisiklete binmek, yüzmek vb.);
  • Direnç egzersizleri (ağırlık antrenmanı) yoluyla vücutta daha fazla kas oluşturmak;
  • Dengeli bir diyet uygulayarak ve ara sıra bu kas tanımı için en iyi 14 takviye gibi bazı gıda takviyeleri kullanarak;
  • Kas kütlesi kazanmak için belirli türde yiyecekler yemek.

Aerobik veya kardiyovasküler egzersizler

Kardiyovasküler egzersizler kalp kaslarını güçlendirerek fiziksel dayanıklılığı artırır, kan dolaşımını ve beslenmeyi iyileştirir ve vücudun metabolizmasını hızlandırarak daha fazla kalori ve yağ yakılmasını sağlar.

Diyet

Yağ yakmanın bir diğer etkili yolu da diyettir, doğru gıdaları tüketmek ve günlük kalori alımınızı kontrol etmektir, böylece vücudunuzu enerji kaynağı olarak yağ kullanmaya zorlayan bir kalori açığınız olur.

HIIT Antrenmanı

Bu lokalize yağ yakımını daha hızlı gerçekleştirmek için yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanı da kullanabilirsiniz. Bu tür seriler, yoğun fiziksel aktivite egzersizlerini dinlenme süreleriyle serpiştirir. Bunlar HITT antrenmanları olarak bilinir.

Spor salonunda ve hatta evde yapabileceğiniz en iyi 13 kol egzersizine de göz atabilirsiniz. Bu serilerle güçlü ve iyi tanımlanmış bir kolun ötesine geçerek simetrik ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, karın bölgesini hızlı bir şekilde nasıl belirginleştireceğinize dair 15 ipucunu öğrenebilir ve belirgin bir karın bölgesi elde etmek için diyet ve egzersizi nasıl doğru bir şekilde ilişkilendireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Zihin ve beden

Doğru kilo kaybı bir alışkanlıklar koleksiyonu Bu alışkanlıklar, günlük yaşama dahil edildiğinde, iyi tanımlanmış bedeninizi yaşam boyu sürdürmenizi sağlar. Akordeon etkisinin bu şekilde ortaya çıkması pek olası değildir.

Başa dön