Havuçların bronzlaşmama yardımcı olduğu doğru mu?

Havucun sağlığa faydaları yeni bir şey değil, ancak birçok insanın bilmediği şey, havuçların beta-karoten açısından zengin olduğu için bronzlaşmaya da yardımcı olduğudur!

Beta-karoten vücutta A vitaminine dönüşür ve bu da cilde tonunu veren bir pigment olan melanin üretimini uyarır.

Tanıtım Sonrası Devam

Buna ek olarak, beta-karoten antioksidan etkiye sahiptir ve bu nedenle güneşe maruz kalma sırasında ultraviyole ışınlarının ürettiği serbest radikallere karşı cildin korunmasına yardımcı olur.

Antioksidan etkisi sayesinde erken yaşlanmaya karşı da yardımcı olur ve daha sağlıklı bir görünüme katkıda bulunur. Beta-karoten içeren diğer besinler papaya, balkabağı, portakal, ıspanak, roka ve pancardır.

Arama

İngiltere'deki Nottingham Üniversitesi'nde 2011 yılında yapılan bir çalışmada, birkaç ay boyunca beta-karoten bakımından zengin meyve ve sebze tüketen öğrenciler değerlendirilmiştir.

Dermatolog Susan Stuart'ın da belirttiği gibi, sonuçlar her gün fazladan birkaç porsiyon meyve ve sebze yemenin cilt pigmentasyonunu artırabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni tam olarak içlerinde bulunan karotenlerdir.

Bronzlaşmanıza yardımcı olması için havuç nasıl kullanılır?

Havuç da mucizeler yaratamaz: Bronzlaşmak için sadece havuç yemek yeterli değildir; sebze size sadece bir destek sağlayabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Havucu sık sık yemeniz ve güneşlenmeden yaklaşık bir ay önce öğünlerinize dahil etmeniz tavsiye edilir, böylece etkisi şimdiden başlar. Sebze tüketimi plaja veya yüzme havuzlarına gittiğiniz dönemde devam etmeli ve sonrasında bir ay boyunca uzatılmalıdır.

Havuçtaki A vitamini yağda çözünür, yani zeytinyağı gibi sağlıklı bir yağ eşliğinde daha iyi emilir.

Ancak havucun pişirilmesi sürecinde besin, antioksidan etkiye sahip bir besin olan C vitamini gibi ısıya duyarlı bazı vitaminleri kaybeder.

Ancak, kılavuzlar ve sonuçlar değişiklik gösterebilir

Stuart'a göre, karoten içeren gıdaların etkilerinin görülmesi için ne kadar süreyle ve ne miktarda tüketilmesi gerektiği tam olarak bilinmemektedir.

İngiltere'deki çalışmada öğrencilerden birkaç ay boyunca fazladan meyve ve sebze tüketmelerinin istendiğini, ancak belirli bir miktar ya da zaman dilimi olmadığını söyledi.

Dahası, dermatoloğa göre, bir kişinin bronzlaşma yeteneği değişkenlik gösterir ve cilt pigmentasyonu ve genetik faktörlerle tanımlanan cilt tipinden etkilenir.

Tanıtım Sonrası Devam

Aşırılığa dikkat edin

Öte yandan, havucu aşırı yememek önemlidir, çünkü bronzlaşmaya yardımcı olur, ancak diğer yandan çok fazla beta-karoten cildi sarartabilir. Reaksiyon en çok ellerde ve ayak tabanlarında görülür, ancak yüzde de oluşma riski vardır.

Bu duruma şu ad verilir karotenemi Ayrıca, kişi beta-karoten açısından zengin meyve ve sebzeleri çok miktarda yemeyi bırakırsa reaksiyon tersine çevrilebilir.

Sağlıklı bir bronzluk için olmazsa olmazlar

Hayallerinizdeki bronzluğu elde etmekten daha önemlisi, bunu sağlıklı bir şekilde yapmaktır, bu nedenle sadece havuç ve beta-karoten açısından zengin diğer yiyecekleri yemek yeterli değildir.

Cildi yanıklardan ve ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi (minimum 30 koruma faktörlü) kullanmak da aynı derecede ve hatta daha da temeldir.

Güneşe maruz kalma, en tehlikeli ultraviyole radyasyondan kaçmak için kademeli olarak ve yalnızca sabah 10'dan önce ve öğleden sonra 4'ten sonra yapılmalıdır. Ayrıca bol su içmek, güneş gözlüğü ve şapka takmak, alkol ve sigaradan kaçınmak çok önemlidir.

Bir başka önemli ipucu da açık havada limon ve portakal yerken dikkatli olmaktır. Bunun nedeni, meyvenin kabuğu ve suyunun furocoumarin Bu bileşik yanabilir ve cilt lekelerine neden olabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Günlük hayatınızda çok fazla havuç yiyor musunuz? Havucun cildinizi bronzlaştırmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön