Kitosan: nedir, ne için kullanılır, faydaları ve nasıl alınır

Kitosan yengeç, ıstakoz ve karides gibi kabukluların dış iskeletinden elde edilir. Lif açısından zengindir, midede boyut olarak artar, dolgunluk hissi verir, bu da kişinin daha az yiyecekle tatmin olmasını ve çok daha uzun süre tok hissetmesini sağlar. Bu nedenle kilo kaybı için çok popülerdir.

Ayrıca alınan yağın bir kısmına bağlanarak vücudun onu emmesini engeller ve bu durum fazla yağın dışkı yoluyla atılmasına neden olur.

Tanıtım Sonrası Devam

Ünü daha çok kilo kaybıyla ilgili olsa da, kitosanın diğer birçok durumun önlenmesi ve tedavisinde bir yardımcı madde olarak etkili olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, bu takviyeyi diyetinize dahil etmek sağlığınız ve ayrıca zindeliğiniz için birçok fayda sağlayabilir.

Kitosan: Nedir?

Kitosan, normalde yengeç, ıstakoz ve karides gibi kabukluların dış iskeletinden elde edilen bir şeker türevi olan kitinin kimyasal olarak işlenmiş bir şeklidir. Lif oranı yüksektir ve bu nedenle sindirilmez ve emilmeden gastrointestinal sistemden geçer.

Kitosanın özelliklerini ve sunduğu olası faydaları belirlemek için çalışmalar yapılmış, yağları, yağları ve toksinleri absorbe etme kabiliyeti gözlemlenmiştir.

Kitosan, kilo kaybına ek olarak sağlıkla ilgili bazı durumların tedavisine yardımcı olmayı amaçlayan bir besin takviyesi olarak mevcuttur.

Ne için kullanılıyor?

Kitosan en çok diyetle alınan yağın bir kısmının emilimini engelleme gücüne sahip olmasıyla bilinir. Bunun nedeni, bu yağa bağlanması ve vücut tarafından emilmesini engellemesidir. Bu işlev kilo alımını önlemeye yardımcı olur, çünkü yağ çok kalorili bir makro besin maddesidir ve bu nedenle endikasyonlarından biri obeziteyi tedavi etmektir.

Tanıtım Sonrası Devam

Yağın yanı sıra kolesterol de emilir ve her ikisi de bağırsak hareketleri sırasında dışkı ile birlikte atılır, bu nedenle kandaki trigliserit ve "kötü" (LDL) kolesterol seviyelerini düzenlemek, ateroskleroz ve kalp krizi gibi hastalıkları önlemek için de önerilir.

Kitosan ayrıca kan pıhtılaşması üzerinde olumlu bir etki göstererek yara iyileşmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, enfeksiyonlara neden olabilecek mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek antimikrobiyal aktivite de göstermiştir.

Kitosanın faydaları

Kitosanın en yaygın sunumu kapsül formundadır

1. Kilo vermenize yardımcı olabilir

Aşırı vücut ağırlığı sadece estetik bir durum değildir; kalp krizi, felç, diyabet, gut, safra taşı ve kanser gibi diğer sağlık sorunlarının ortaya çıkma olasılığını da büyük ölçüde artırır.

Buna ek olarak, aşırı kilo olduğunda yorgunluk, nefes almada zorluk, cilt tahrişi ve hareketliliğinizi etkileyebilecek sırt ve eklem ağrısı gibi semptomların görülmesi yaygındır.

Kitosan harika bir lif kaynağıdır ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Kitosandaki lif midede bir jel oluşturarak yağların emilimini azaltır ve böylece yemeklerin kalori değerini düşürür.

Sadece bu da değil, kitosandaki lifler midede genişleyerek dolgunluk hissi verir, bu da kişinin daha az yiyecekle tatmin olmasını sağlar ve daha uzun süre tokluk hissi verir.

Tanıtım Sonrası Devam

2. Kan kolesterol seviyelerini iyileştirir

Kolesterol vücudumuzun bir parçasıdır. İşlevi hücre zarının oluşumuna yardımcı olmak, bağırsakta yiyecekleri sindirmek için safra asitlerini oluşturmak ve ayrıca vücudun D vitamini ve hormon üretmesini sağlamaktır. Düzensiz olduğunda, genellikle ateroskleroz ve kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıkların olasılığını artırır.

Kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolesterol) olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü kolesterol arter duvarlarında birikerek kanın geçmesini zorlaştırabilir.

Araştırmalar kitosanın LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır, bu da iyi bir kan lipit profilinin korunmasına yardımcı olur.

3. Bağırsak geçişine yardımcı olur ve kabızlığı önler

Yüksek lif konsantrasyonu bağırsak fonksiyonuna katkıda bulunur. Bunun nedeni, lifin sindirilmemesi ve emilmeden gastrointestinal sistem boyunca hareket etmesidir. Bağırsakta suyu emer, bu da dışkıyı daha yumuşak hale getirmeye ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Lifin bir diğer avantajı da bağırsak mikroflorasına yardımcı olmasıdır, çünkü mide tarafından sindirilmediği için bağırsağa ulaşır ve burada bulunan iyi bakteriler için besin kaynağı olur.

Kitosan kabızlık vakalarında yardımcı olabilir

4. Kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olabilir

Hipertansiyon felç, kalp krizi ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen kritik tıbbi durumlardan biridir.

Tanıtım Sonrası Devam

Çalışmalar, saf tuzun Symbiosal olarak da bilinen az miktarda kitosan içeren tuzla değiştirilmesinin hipertansif kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

5. Diyabetin kontrolüne ve önlenmesine yardımcı olabilir

Kitosan, diyabetin, özellikle de obezite ile ilişkili olan tip 2 diyabetin tedavisine ve önlenmesine katkıda bulunabilir. Bunun nedeni, kan şekeri ve insülin seviyelerini dengelemeye yardımcı olan lif bakımından zengin olmasıdır.

6. Enfeksiyonu azaltabilir

Enfeksiyon esas olarak mikroorganizmaların istilasından kaynaklanır. Enfeksiyon belirtileri arasında iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, gece terlemesi, ateş ve ağrı yer alır.

Kitosan mikroorganizmaların büyümesini engeller ve bu nedenle enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Kitosan nasıl kullanılır

Kitosan genellikle eczanelerde, doğal ürün dükkanlarında ve ayrıca internette kapsüller halinde satılmaktadır. Konsantrasyonu genellikle üreticiye göre değişmektedir. Normalde her gün ana öğünlerden önce 3 gram tavsiye edilmektedir. Ürün etiketindeki talimatlara göre kullanılmalıdır.

Yaklaşık 3 ila 4 bardak su ile alınmalıdır. Kitosan, suyu genleştiren ve emen bir lif olduğundan, gün boyunca hidrasyonu korumak çok önemlidir.

Reçetesiz bir takviye olmasına rağmen, kitosan tüketmeye olan ilginiz hakkında bir profesyonelle konuştuğunuzdan emin olun.

Yan etkiler

 • Kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan kişiler kitosana karşı alerjik reaksiyonlar geliştirebilir. Alerjik reaksiyon belirtileri arasında nefes almada zorluk, dudaklarda veya dilde şişme, göğüs ağrısı veya kurdeşen veya döküntü bulunur. Kitosan alırken bu belirtilerden herhangi biri gelişirse, takviyeyi almayı bırakın ve derhal doktorunuza bildirin.
 • Gastrointestinal problemler kitosan kullanımı ile ilişkili en yaygın yan etkilerdir. Kabızlık, bulantı, kusma, gaz ve karın krampları olası gastrointestinal yan etkilerdir. Bu semptomların bazıları dozajla ilgili olabilir. Bunlardan herhangi birini yaşarsanız, kullanmayı bırakın.
 • Aşırı veya uzun süreli kitosan alımı bazı vitamin eksikliklerine neden olabilir. Karaciğer ve yağ dokusunda depolanan A, D, E ve K vitaminleri olan yağda çözünen vitaminler kitosana bağlanabilir ve vücut tarafından uygun şekilde emilmeden elimine edilebilir. Takviyenin kullanımı uzun sürerse, bir vitamin takviyesi kullanmak ilginç olacaktır.
 • Son olarak, kitosan tüketimi kabızlığa neden olabilir,

Kontrendikasyonlar ve uyarılar

 • Hamilelik ve emzirme: Hamilelik veya emzirme döneminde kitosan kullanımının güvenliği hakkında yeterli güvenilir bilgi bulunmamaktadır.
 • Alerji: Kitosan, kabukluların dış iskeletinden (dış iskelet) alınır. Karides, ıstakoz, yengeç veya herhangi bir deniz ürününe alerjisi olan kişilerin kitosana da alerjisi olabileceği endişesi vardır.

Reçetesiz satılmasına rağmen, kitosan kullanmadan önce her zaman bir doktor veya beslenme uzmanının tavsiyesine başvurulması önerilir.

Kaynaklar ve ek referanslar
 • Anti-inflamatuar Kitosan/Poli-γ-glutamik asit nanopartikülleri dejenere intervertebral diskte hücre dışı matrisi yeniden şekillendirirken inflamasyonu kontrol eder, Acta Biomater. 2016 Sep 15;42:168-179. doi: 10.1016/j.actbio.2016.06.013. Epub 2016 Jun 15.
 • Mikrokapsüllenmiş Siliyer Nörotrofik Faktör: Fiziksel Özellikler ve Biyolojik Aktiviteler, Deneysel Nöroloji Cilt 138, Sayı 2, Nisan 1996, Sayfa 177-188
 • Beyin dokusu mühendisliği için BDNF/chitosan iskelelerinde kapsüllenmiş hUC-MSC'lerin CXCR4/GFP göçü ve farklılaşması, Chuanjun Huang, Longxiang Zhao, Jun Gu, Dekang Nie, Yinan Chen, Hao Zuo, Wei Huan, Jinlong Shi, Jian Chen ve Wei Shi, 5 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanmıştır.
 • Deuchi, K., Kanauchi, O., Shizukuishi, M. ve Kobayashi, E. Sürekli ve yoğun kitosan alımı, yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda mineral ve yağda çözünen vitamin durumunu etkiler. Biosci Biotechnol.Biochem 1995;59(7):1211-1216.
 • Ernst E ve Pitter MH. Vücut ağırlığının azaltılması için bir tedavi olarak kitosan? Bir meta-analiz. Perfusion 1998;11(11):461-465.
 • Girola M, De Bernardi M, and Contos S, et al. Yeni bir diyet entegratörünün (kitosan, Garcinia cambogia ekstresi ve krom) lipid düşürücü aktivitesinde doz etkisi. Acta Toxicol Ther 1996;17:25-40.
 • Kanauchi, O., Deuchi, K., Imasato, Y., Shizukuishi, M. ve Kobayashi, E. Kitosan tarafından yağ sindiriminin engellenmesi ve askorbatın sinerjik etkisi için mekanizma. Biosci.Biotechnol.Biochem 1995;59(5):786-790.
 • Kind, G. M., Bines, S. D., Staren, E. D., Templeton, A. J. ve Economou, S. G. Chitosan: evaluation of a new hemostatic agent. Curr Surg. 1990;47(1):37-39.
 • Koide, S. S. Chitin-chitosan: properties, benefits and risks. Nutrition Research 1998;8(6):1091-1101.
 • Macchi G. Obezite tedavisine yeni bir yaklaşım: kitosanın vücut ağırlığının azaltılması ve plazma kolesterol düzeyleri üzerindeki etkileri. Acta Toxicol Ther 1996;17:303-320.
 • Maezaki Y, Tsuji K, Nakawa ve diğerleri. Yetişkin erkeklerde kitosanın hipokolesterolemik etkisi. Biosc Biochem Biotech 1993;57:1439-1444.
 • Nelson, J. L., Alexander, J. W., Gianotti, L., Chalk, C. L. ve Pyles, T. Diyet lifinin farelerde yanık yaralanmasından sonra in vitro mikrobiyal büyüme ve bakteriyel translokasyon üzerindeki etkisi. Beslenme 1994;10(1):32-36.
Başa dön