Kolajen vücudumuzda bol miktarda bulunan bir proteindir. Kolajen sudan sonra vücudumuzda en çok bulunan maddedir ve deri, tendon, kemik ve kıkırdak yapımında malzeme kaynağı olarak görev yapar.

3 tip kolajen vardır. Her biri vücudumuzda belirli amaçlara yönelik farklı tipte proteinler içerir. Tüm kolajen tipleri yaşla birlikte azalır. Ayrıca, spor yapan veya düzenli egzersiz yapan kişilerde, vücut kolajen yenilenme seviyelerine ayak uyduramadığı için diz eklemleri gibi eklemler daha erken zarar görmeye başlayabilirorganizmanın düzgün işleyişi için gereklidir.

Tanıtım Sonrası Devam

Kolajen 1, 2 ve 3 arasındaki farklar

Kolajen tip 1 ve 3 birlikte alınabilir ve cildin, kasların, kemiklerin sağlığı ve tırnakların ve saçların büyümesi ve bakımı üzerinde etkili olabilir. Aşağıda tartışacağımız takviye formunda UC-II kolajen (UC2) olarak da bilinen kolajen tip 2, sıvıları oluşturan ve kıkırdak ve eklemlerimize katılan proteinleri içerir. Kolajen tip 2 takviyeleri2 yeterli emilimi sağlamak için tip 1 ve 3'ten ayrı olarak veya farklı zamanlarda alınmalıdır.

İnsan vücudundaki kolajenin %90'ından fazlası tip 1 ve 3 formunda bulunur. Vücuttaki kolajenin sadece %10'u tip 2'dir ve bazen vücudumuzda doğru miktarı sağlamak için takviye kullanmak gerekir.

Zamanla, vücudumuzun doğal olarak ürettiği optimal kolajen seviyeleri azalmaya başlar. Kolajen lifleri parçalanır veya artık yenilenmez ve cilt yüzeyinde bir 'deflasyon' etkisine yol açarak tip 1 ve 3 takviyeleri kullanmanız gerektiğini açıkça ortaya koyar. Bununla birlikte, tip 2 kolajenin azalmasının etkileri daha az belirgindir ve genellikle fark edilmez.

Araştırmalar, 40 yaşına gelindiğinde vücudun kolajen üretme kabiliyetinin yüzde 25, 60 yaşına gelindiğinde ise yüzde 50'den fazla azaldığını göstermektedir. Temel olmayan amino asitlerden oluşmasına rağmen, doğal kolajenin optimal seviyelerde sağlanması vücudun talebini karşılamayabilir. Diyet yoluyla (et gibi hayvansal ürünler tüketerek) ekstra kolajen elde etmek mümkün olsa dajöle, kemiklerdeki kıkırdak, tavuk butları ve kümes hayvanı derisi), bazıları bu gıdaları vücudun ihtiyaçları için yeterli miktarlarda yemeyi nahoş veya zor bulabilir.

 • Daha fazlasını gör: Kolajen açısından zengin 15 gıda.

Kolajen tip 1 ve 3 içindir:

Tanıtım Sonrası Devam
 • İnce çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirir;
 • Esnekliği artırın;
 • Kemik matrisini destekler (kemiğin %36'sı kolajen tip 1 ve 3'ten oluşur);
 • Zayıf veya hasarlı tırnakları iyileştirin;
 • İnce saçları kalınlaştırır ve saç dökülmesini yavaşlatır;
 • Dolaşımı iyileştirin;
 • Kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olan ve uyku sırasında yağ yakmaya yardımcı olan glisin üretimini teşvik eder;
 • Nemlendirmeyi arttırır, mikro şişlikleri azaltır ve cilt esnekliğini arttırır.

Diğer yandan Tip 2 kolajen:

 • Kıkırdaktaki proteinin yaklaşık %50-60'ını oluşturur;
 • Eklem kıkırdağındaki kolajenin yaklaşık %85-90'ını oluşturur;
 • Diz ağrısını azaltabilir;
 • Sırt, çene ve eklem ağrılarını azaltabilir.

Kolajen UC-II (UC2)

Kolajen, hayvanlarda ve insanlarda kıkırdak, kemik ve diğer dokuların bir parçasını oluşturan bir proteindir. tip 2 kolajen, kıkırdağın hücresel olmayan matrisi olan kondrosit adı verilen yapılar tarafından üretilir. bunu kıkırdağın içini dolduran bir sıvı olarak hayal edebiliriz.

Tip 2 kolajen, köpekbalığı jelatini ve jelatin gibi diyet takviyeleri ile eş anlamlıdır. Ayrıca yaygın olarak UC-II kolajen (UC2) olarak da bilinir. Bu durumda UC-II, bu makalenin konusu olan glikolize tavuk sternumundan elde edilen kolajeni ifade eder.

Kolajen UC-II, tip 2 olarak sınıflandırılan bir tür denatüre edilmemiş kolajendir. Birçok eklem sağlığı takviyesinde, genellikle iki şekilde bulunur: tek başına bir bileşen olarak veya diğer bileşenlerle kombinasyon halinde.

Tip 2 kolajen termal işlemlerle veya kimyasallar eklenerek işlenmez. Sadece inaktif olan diğer bileşenlerle birlikte tavuk sternum kıkırdağından elde edilir.

Laboratuvar ve klinik çalışmalara dayanarak, bu takviyenin üreticileri UC-II'deki denatüre edilmemiş kolajenin hidrolize veya denatüre kolajenden farklı olduğunu, çünkü tip 2 kolajeni parçalayan enzimlerin salgılanmasını azaltan ve sonuçta enflamatuar yanıtı yavaşlatan aktif bağışıklık modülatörleri içerdiğini iddia etmektedir.

Tanıtım Sonrası Devam

- Tip 2 kolajenin önemi

Tip 2 kolajen, kıkırdak proteininin yaklaşık %50'sini oluşturur. Tip 2 kolajen seviyeleri yeterli olmadığında, kıkırdak zayıflar veya yenilenmeyi durdurur. Sonuç olarak, yeterli miktarda kıkırdak ve hyaluronik asit kayganlığı olmadan, eklemler birbirine "yapışır" ve birçok insan eklem gıcırtısı yaşar, bu daağrı ve enflamasyonla ilgili çeşitli sorunlar.

- Kompozisyon

Kolajen UC-II, kolajeni oluşturan proteinin üretiminde rol oynayan çok sayıda glisin ve prolin amino asitlerinden oluşan birkaç peptitten oluşur. Tip 2 kolajen kondroitin, hyaluronik asit ve antioksidan proteoglikan içerir.

Kondroitin cilt, tendon, kıkırdak, bağ ve kemik matriksinin bağ dokusunu oluşturmaya yardımcı olan 6 glikozaminoglikandan biridir. Kondroitin ayrıca eklem dejenerasyonu ve cilt yaşlanmasında hiperaktif hale gelen, kıkırdak ve bağ dokusunu tahrip eden kolajenaz, elastaz ve proteoglikanaz gibi enzimleri inhibe eder.

Kondrositler ayrıca serbest radikal temizleyici bir enzim olan bakır süperoksit dismutaz üretir ve salgılar. Bu enzim, eklem dokusunu eklem dejenerasyon sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkan serbest radikal hasarından korumanın anahtarıdır.

Tanıtım Sonrası Devam

Hyaluronik asit, sağlıklı eklem sinovyal sıvısının korunmasında ve yaşlanan eklemlerde dejenerasyonun önlenmesinde kritik bir rol oynar. Bu asit aynı zamanda antioksidan güce sahip bir serbest radikal temizleyici görevi görür ve cildi aşırı güneş ışığına maruz kalmanın yaşlanma etkilerinden korumada önemli olabilir.

Antioksidan proteoglikan, kıkırdak matrisinin glikoproteinidir ve kıkırdağa saldıran enzimlerin neden olduğu eklemlerdeki oksidatif stresi azaltır, böylece eklemleri korur.

- Kolajen UC-II (UC2) oluşturur

Tip 2 kolajen sığır eklem kıkırdağından da elde edilebilir, ancak popüler deli dana hastalığı olan bovine spongiform encephalopathy nedeniyle, enfeksiyon riski nedeniyle ürünün alternatif kaynakları aranmaktadır.

Tip 2 kolajen denatüre, hidrolize veya denatüre olmamış formda bulunabilir.

Denatürasyon, peptit zincirlerini oluşturan amino asitlerin çözülmesine yönelik geri dönüşü olmayan bir süreci ifade eder ve jelatin protein takviyelerinin ısıtılarak işlenmesinde kullanılır. Böyle bir süreç tamamlandığında UC2'nin kendisini oluşturan amino asitlere ayrıştığı ve faydalarının azaldığı bilinmektedir.

Öte yandan, denatüre edilmemiş kolajen kimyasal veya ısıtma işlemlerinden geçmez ve artritik durumları tedavi etmek için aktif bileşenleri içerir.

Hidrolize kolajen ise, kolajen ısıtma koşullarına ve peptitleri daha küçük fraksiyonlara ayırmak için kimyasal işleme maruz kaldığında meydana gelen kolajen hidrolizi sürecini ifade eder.

Bu işleme rağmen, elde edilen daha küçük peptitler hala biyoaktif bir role sahiptir ve çalışmalar, insanlarda her iki takviye için de eklem ağrısının azaltılmasına ilişkin özellikler göstermiştir, ancak hidrolize kolajenin, denatüre edilmemiş kolajene benzer bir rol oynaması için önemli ölçüde daha yüksek bir oral dozda tüketilmesi gerekir.

Ne için kullanılıyor?

UC-II kolajenin temel amacı eklem ağrısı ve romatoid artrit ve osteoartrit gibi artritik durumların tedavisidir.

Birçok insan kümes hayvanlarından elde edilen kolajeni tıpta kullanmaktadır. Özellikle tavuk kolajeni, birçok artrit türüyle ilişkili eklem ağrısının yanı sıra sırt ağrısı, boğaz ağrısı ve yaralanma sonrası ağrıyı tedavi etmek için kullanılır.

Artrit milyonlarca Brezilyalıyı etkilemekte ve genellikle dizler başta olmak üzere osteoartrit ve romatoid artrit hastalıkları şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalar kronik ağrının yanı sıra hareket güçlüğü de çekmektedir.

Nasıl çalışır

Ağız yoluyla uygulanan denatüre edilmemiş kolajen, oral tolerans adı verilen bir süreç yoluyla sağlıklı eklemleri desteklemek için sağlıklı bağışıklık sistemini uyararak çalışır. Bu süreç, vücudun yabancı istilacılar (bakteri gibi) ile vücut için iyi olan unsurlar (besinler gibi) arasında ayrım yapmasına yardımcı olur.

Oral tolerans süreci, gıdanın emildiği ince bağırsakta meydana gelir. Karmaşık bir süreçle, ince bağırsağın mukozal astarındaki lenfoid doku, gelen bileşikleri filtreler ve bir 'anahtar' görevi görerek, vücudun yabancı maddelere karşı bağışıklık tepkisini, bu maddenin ne olduğuna bağlı olarak dönüştürür.

Denatüre edilmemiş tavuk UC-II kolajeni söz konusu olduğunda, ağızdan alınan küçük miktarların (yaklaşık 10 mg), özellikle kemik eklem kıkırdağında bulunan tip 2 kolajeni hedef alan kusurlu bir bağışıklık tepkisini düzelttiği ve ardından vücudun tepkisini tekrar düzgün çalışacak şekilde modüle ettiği bulunmuştur.

Otoimmün enflamasyon vakalarında UC2'nin ağız yoluyla alınmasından sonra ilk faaliyet bölgesi bağırsaklardaki dendritik bağışıklık hücreleri seviyesindedir. Bunlar, T hücreleri olarak bilinen tolerojenik dendritik hücrelerin büyük bir popülasyonunu içeren bölgelerdir. Tolerojenik terimi, bir antijeni, yani antikor oluşumuna yol açan bir molekülü tolere etme yeteneği ile ilgilidirT hücreleri gibi diğer bağışıklık hücresi popülasyonlarının etkisi yoluyla spesifiktir.

Düşük dozlarda UC-II kolajen alımının, bu dendritik hücrelerde, T hücrelerinin düzenleyici T hücresi olarak bilinen daha anti-enflamatuar bir forma farklılaşmasını teşvik eden bir değişikliğe neden olduğu görülmektedir (T reg Karmaşık bir düzenleyici mekanizma aracılığıyla, T reg interlökin 10 (IL-10) adı verilen bir molekül üretebilir ve bu da interlökin 7'yi (IL-7) baskılayabilir.

IL-7 romatizmanın etkilerini şiddetlendirmekten sorumlu olduğundan, daha fazla düzenleyici T hücresi, daha fazla IL-10 üretilecek ve IL-7'nin etkileri baskılanarak artrit semptomlarında bir azalmaya neden olacak ve zamanla eklemler üzerinde analjezik etkilere ve eklem iltihabı aktivitesinde bir azalmaya neden olacaktır.

Çalışmalar

Romatoid artritli kişilerde tip 2 kolajenin etkileri üzerine yapılan araştırmalar çelişkili sonuçlar göstermektedir.

Bazı araştırmalar, tip 2 kolajenin 3 ay boyunca ağızdan alınmasının eklem ağrısı ve şişliği azalttığını göstermektedir. Ancak, diğer araştırmalar UC-II kolajen (UC2) daha uzun süre veya daha yüksek dozlarda alındığında bu iyileşmeleri göstermemektedir. Bu nedenle, bu araştırmaya göre, UC2 kısa bir süre için alındığında en iyisidir ve zamanla etkilerini kaybetmeye başlarSon teslim tarihi.

Diğer araştırmalar, tip 2 kolajenin romatoid artrit tedavisinde metotreksat ilacından daha az etkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlara rağmen, tip 2 kolajen hiçbir yan etkiye sahip olmama avantajına sahiptir.

- Romatoid artrit için metotreksata karşı UC-II

2009 yılından bu yana UC-II kolajeninin romatoid artrit tedavisinde kullanımı tartışılmaktadır. Çin'de yapılan bir çalışmada romatoid artritli 500 hasta incelenmiştir. 24 haftalık bir süre boyunca UC-II kullanımı metotreksat kullanımı ile karşılaştırılmış ve UC-II kolajeni tüketen hastaların durumunda önemli iyileşmeler bulunmuştur.

Bu çalışmanın yazarları, tavuk göğüs kemiğinden elde edilen kolajenin, hastalığın bağışıklık aktivitesinden sorumlu olan T hücrelerinin aktivitesini azaltarak bağışıklık sistemini baskılayıcı bir etkiye sahip olduğuna inanmaktadır. Günümüzde romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlar, tam olarak T hücrelerinin aktivitesini engelleyerek etki etmektedir.

Bu nedenle, şu anda tıp ve bilim çevrelerinde tip II kolajenin ilaçların yerine kullanılması konusunda bir tartışma var.

Diğer araştırmalar, tip 2 kolajene ek olarak metilsülfonilmetan (MSM), setil miristoleat, lipaz, C vitamini, zerdeçal ve bromelain içeren özel bir ürünün 12 hafta boyunca ağızdan alınmasının osteoartritli kişilerde eklem ağrısını azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, etkilenen eklemlerin röntgen taramalarında görsel iyileşmeler gösterdiği görülmemektedir.

Bir başka pilot klinik çalışmada, önemli eklem ağrılarından muzdarip 5 yaşlı kadına (58-78 yaş) 42 gün boyunca denatüre edilmemiş tip 2 kolajen (10 mg/gün) verilmiştir. Harvard Tıp Fakültesi Üç ay boyunca tip 2 kolajen alan 10 romatoid artrit hastasından 6'sının önemli ölçüde iyileşme gösterdiğini ve birinin tamamen iyileştiğini buldular. Ayrıca hiçbir yan etki görülmedi.

- Sağlıklı bireylerde UC-II 40 mg

Kolajen UC-II takviyesi, maddeyi alan sağlıklı denekler üzerinde de fayda sağlamaktadır. Eklem ağrısı bildiren ancak artrit öyküsü olmayan deneklerde günde 40 mg (4 ay boyunca) denatüre edilmemiş UC-II'nin oral takviyesi, diz hareket açıklığını iyileştirmede, egzersiz sırasında eklem ağrısının ortaya çıkma süresini uzatmada veBu nedenle, düşük doz kolajen fiziksel egzersiz sırasında eklem ağrısı için etkili görünmektedir.

Hayvanlardaki osteoartritik tedavide, 2 hafta boyunca düşük doz tip II kolajen (1 ila 10 mg/kg hayvan) ile beslenen sıçanların, 1 mg/kg'da daha büyük etkinlikle analjezik etkiler gösterdiği görülmüştür, yani düşük bir doz zaten hayvanda analjezik etkiler üretmiştir.

İnsanlarda, osteoartritik deneklerde 90 gün boyunca günde bir kez tavuk göğüs kemiğinden elde edilen 40 mg denatüre edilmemiş UC-II takviyesinin hastalarda ağrı ve hareketlilik tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada UC-II kullanımı glukozamin hidroklorür (1.500 mg) ve kondroitin sülfat (1.200 mg) kombinasyonu ile karşılaştırılmış ve UC-II kullanımının daha etkili olduğu görülmüştür.UC-II 40 mg'ın tek başına.

2009'da yapılan bir başka klinik çalışmada, UC-II 40 mg, eklem sağlığını, rahatlığını ve esnekliğini iyileştirmek için 1.200 mg kondroitin ile 1.500 mg glukozamin dozunun alınmasından 2 kat daha etkili olmuştur. UC-II 40 mg dozu, glukozamin ve kondroitin kombinasyonundan daha iyi performans göstermiştir. Ayrıca, UC-II kullanımı yaşam kalitesinde de iyileşme ile sonuçlanmıştır,günlük aktiviteler sırasında ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

- Hidrolize kolajen

Hidrolize kolajene gelince, osteoartritli deneklerde 6 ay boyunca günde 10 g oral takviyenin hastaların yaşadığı ağrıyı azalttığını, ancak eklem sertliğini ve hareketliliğini azaltma açısından önemli sonuçlar elde etmediğini kanıtlayan çalışmalar da vardır. Ayrıca, gereken doz UC-II'ye kıyasla çok daha yüksektir.

Avantajlar

Genel olarak, UC-II kolajen (UC2) kolajen üretimini uyarabilir ve eklem ve kıkırdak sağlığını iyileştirebilir.

 • UC-II kolajen, doğal kolajen üretimini tetikleyen yapı taşları olarak hareket eden peptitlere sahiptir;
 • Kıkırdağı parçalayan enzimi bloke ederek sağlıklı bir enflamasyon tepkisini teşvik edebilen kondroitin içerir;
 • Eklemleri yağlamaya ve nemli tutmaya yardımcı olan hyaluronik asit içerir;
 • Kıkırdak bölünmesini hedef alan bağışıklık tepkisini yeniden yönlendirebilir;
 • Kıkırdak dokusunun üremesi, işlevi ve bakımı için spesifiktir;
 • Neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur ve çoğu birey tarafından tolere edilebilir;
 • Spor yaralanmalarının iyileşmesine yardımcı olur;
 • Örneğin kırık bir burun sonrası kıkırdağın iyileşme hızını artırabilir;
 • Özellikle dizdeki yaralanmaların iyileşmesini destekler;
 • Artrit gibi eklemle ilgili otoimmün sorunları olanlara fayda sağlar;
 • Eklem ağrılarını iyileştirir ve hafifletir.

Dozaj ve Yan Etkiler

Tip 2 kolajenin uygun dozu tüketicinin yaşı ve sağlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu ana kadar UC-II kolajenin uygun dozunu belirlemek için yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır.

Brezilya'da tip 2 kolajen genellikle UC-II 40 mg versiyonunda bulunur. Ürünü satın alırken üreticinin talimatlarına uymak ve şüpheniz varsa bir doktora danışmak önemlidir. Doğal ürünler her zaman güvenli olmayabilir ve dozajlar doğru kullanım için önemli olabilir.

Kolajen takviyeleri, tüketilen türe bağlı olarak farklı şekillerde alınır: hidrolize, denatüre veya tip 2 denatüre edilmemiş kolajen. Tüm formların farklı dozaj stratejileri vardır ve faydaları bazı benzerlikleri paylaşsa da, yukarıda gördüğümüz gibi farklı takviyeler olarak kabul edilirler.

Hidrolize kolajen, cilt sağlığı ve bazı eklem faydaları için günde yaklaşık 10 g'lık dozlarda alınır ve yemeklerle birlikte alınabilir. Diğer protein kaynaklarından daha az etkinliğe sahip olduğu için protein takviyesi olarak (örneğin kas kazanımı ve yağ kaybı için) daha yüksek dozlarda alınmamalıdır.

Hidrolize kolajen takviyeleri tablet, kapsül, toz ve hatta lezzetli çiğnemeler olarak mevcuttur.

Denatüre edilmemiş kolajen günde bir kez yaklaşık 40 mg gibi çok daha düşük bir dozda alınır ve otoimmün bir bileşen olduğunda osteoartrit ve romatoid artrit tedavisinde endikedir ve günün belirli bir saatinde alınması gerekli olmasa da, takviyenin kahvaltıdan önce aç karnına alınması önerilir.

UC-II'nin bilinen hiçbir yan etkisi olmadan güvenli ve iyi tolere edildiği de gösterilmiştir. İlerleyici kıkırdak hasarından muzdarip herkes için, örneğin romatoid artrit veya uzun süreli osteoartritten muzdarip biri için, UC-II'de bulunan denatüre edilmemiş tip 2 kolajen kullanımı yoluyla bağışıklık sisteminin yeniden programlanması, tedavide önemli ve canlandırıcı bir bileşendir.

Ticari UC-II'de, 40 mg formunda satılan kolajenin tek başına bulunmadığını, ancak her zaman sağlığa zarar vermeyen diğer inaktif maddelerle birlikte bulunduğunu hatırlamakta fayda var. Bu nedenle, 40 mg'lık bir dozda, sadece 10 mg, tam olarak uzmanlar tarafından önerilen günlük doz olan denatüre edilmemiş tip 2 kolajen formundadır.

UC-II, kolajende bulunan maddelerden tamamen izole edilemez, bu nedenle bir takviye etiketinde her bir porsiyonun 10 mg olduğu belirtiliyorsa, bu toplamın yalnızca % 25'i UC-II'nin kendisidir ve yalnızca 2,5 mg aktif bileşen tüketmiş olursunuz. Doğru yol, UC-II 40 mg takviyeleri kullanmaktır, çünkü bu şekilde dozu tüketmiş olursunuzönerilen günlük doz 10 mg aktif bileşendir.

Sığır kaynaklı kolajen ve jelatin gibi diğer kolajen ürünlerinin alerjik reaksiyonlara neden olabileceği kanıtlanmıştır. Tip 2 kolajen kondroitin ve glukozamin maddelerini içerebileceğinden, yüksek dozlar mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal, kabızlık, uyuşukluk, cilt reaksiyonları ve baş ağrısı gibi bu bileşiklerin kullanımıyla ilgili yan etkilere neden olabilir.

Önlemler ve özel uyarılar:

 • Hamilelik ve emzirme dönemi: Kişi hamile veya emziriyorsa UC-II kolajen kullanımı ile ilgili güvenlik hakkında yeterli güvenilir bilgi yoktur. Bu nedenle, anne ve bebeğin sağlığını ve refahını sağlamak için ürünün kullanılmaması tavsiye edilir.
 • Yumurta veya tavuğa karşı alerjiler: Tavuk veya yumurtaya alerjisi olan kişiler, kümes hayvanı ürününden kaynaklanan alerjik reaksiyon olasılığı nedeniyle tip 2 kolajen kullanmamalıdır.

İpuçları

Bir tedavinin tam olarak çalışmadaki kadar etkili olması için, hastaların ve ürünün durumunun çalışmaya benzer olması gerektiğini hatırlamakta fayda var.

Herhangi bir tedaviye başlamadan önce diğer ilaçlarla etkileşimleri araştırmak ve bir sağlık uzmanıyla konuşmak gerekir.

Klinik çalışmalarda bile, birçok hastanın doğal düzensiz yanma paterni ve semptomların heterojenliği nedeniyle bir tedavinin romatoid artritte işe yarayıp yaramadığından emin olmak zordur.

Ayrıca tip 1 ve 3 kolajen takviyesi alıyorsanız, tip 2 kolajenden farklı bir zamanda aldığınızdan emin olun ve diğer protein türleriyle birlikte herhangi bir kolajen almayın.

Kolajeni aç karnına veya meyve suyuyla birlikte almak, vücudunuzun gıdalardaki farklı proteinler nedeniyle kafasının karışmasını önleyecek ve kolajen proteininin kıkırdağa etkili bir şekilde taşınmasını sağlayacaktır.

Kaynaklar ve Ek Referanslar:
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2764342/
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12837047
 • //www.vrp.com/articles/collagen-type-ii-shown-to-reverse-skin-and-joint-aging
 • //jonbarron.org/herbal-library/nutraceuticals/UC-II
 • //examine.com/supplements/type-ii-collagen/
 • //www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-714-collagen%20type%20ii.aspx?activeingredientid=714&activeingredientname=collagen%20type%20ii

Bu takviyeyi kullanan ve UC-II (UC2) kolajenin herhangi bir durum için işe yaradığını iddia eden birini tanıyor musunuz? Siz de denemek ister misiniz? Aşağıya yorum yapın.

Başa dön