Sarımsak Kapsülleri gerçekten kilo verdirir mi?

Sarımsağın çeşitli sağlık faydaları sunan doğal bir ilaç olduğu bilim tarafından kanıtlanmıştır, ancak sarımsak kapsülleri gerçekten kilo verdirir mi? Bunun doğru olup olmadığını ve takviyenin diğer faydalarını görün.

Sık egzersizle birlikte sağlıklı bir diyet kilo vermenin en iyi yoludur, ancak bazı besin takviyeleri bu yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirildiğinde hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Sarımsak kapsülleri bunlardan biri mi?

Tanıtım Sonrası Devam

Şu anda, çiğ sarımsağın sizin için iyi olup olmadığını veya sizi zayıflatıp zayıflatmadığını bulmak için, esas olarak sarımsağın sağlık ve zindelik için tüm faydalarının yanı sıra sarımsak yağının özelliklerini kesin olarak öğrenmek için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.

Sarımsak ( Allium sativul L.) Sibirya'ya özgü bir bitkidir ve artık tüm dünyada yetiştirilmektedir.

Binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullanılan bu bitkinin piramitleri inşa eden işçilere sağlıklı ve güçlü kalmaları için verildiği Mısır hiyerogliflerinde kayıtlıdır.

Şimdi ise yeni çalışmalar, doğal bir ilaç olarak da kabul edilen bu besinin kilo kontrolü için de umut verici bir müttefik olabileceğini gösteriyor.

Sarımsak kapsülü nasıl kilo verdirir?

Kore'de yapılan bir çalışmada, araştırmacılar sıçanları sekiz hafta boyunca şişmanlatıcı bir diyetle besledikten sonra aynı diyete yedi hafta daha %2 veya %5 oranında sarımsak eklediler.

Tanıtım Sonrası Devam

Sonuç olarak, bu deney sarımsağın hayvanların vücut ağırlıklarını ve yağ rezervlerini azalttığını göstermiştir.

Bu çalışmaya göre, vücut yağ üretiminde rol oynayan genler sarımsaktan etkilenerek yeni yağ üretim miktarını en aza indirmiş, bu da sarımsak verilen farelerde verilmeyenlere kıyasla termojenezin veya kalori yakımının artmasına neden olmuştur.

Kanıtlar, sarımsağın yüksek tansiyonu önlemede, diyabeti tedavi etmede ve kanser hücrelerini öldürmede etkili olduğunu zaten göstermiştir.

İsrail'deki Weizmann Enstitüsü'nden Dr. David Mirelman bu ilacı "mucize ilaç" olarak tanımladı ve aspirin ile aynı seviyede olduğunu söyledi.

Sarımsağın ana bileşenleri su, yağlar, karbonhidratlar, diyet lifleri ve proteinlerin yanı sıra temel amino asitler, mineraller ve vitaminlerdir.

Bu bitkinin özleri allicin, alina, methanesulphonate, ajoene, diallyl disulphide ve S-allylcysteine gibi biyolojik olarak aktif çeşitli bileşikler içerir.

Tanıtım Sonrası Devam

Yukarıda alıntılanan ve akademik bir dergide yayınlanan çalışmaya göre Beslenme Dergisi Sarımsak ve yağ yakımı arasında bir ilişki vardır.

Bu arada başka bir çalışma, yıllanmış sarımsağın bazı kadınlarda kilo kaybına yol açabileceğini buldu.

- Sarımsak ve kilo kaybı

Yararlı bileşikleri vücut yağını azaltmanın yanı sıra kendinizi daha istekli hissetmenizi sağlamaktan sorumludur.

Doğal bir iştah kesicidir ve sindirim sisteminize engel olabilecek toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu için harika bir detoksifiye edici ajandır.

Başka bir deyişle, kilo vermeye çalışıyorsanız, günlük olarak sarımsak takviyesi almak, tükettiğiniz kalorileri yakmanıza yardımcı olduğu ve iştah bastırıcı görevi gördüğü için harika bir müttefik olabilir.

Sarımsak ayrıca doğal bir termojenetik olarak metabolizmanızı artırır, egzersiz yapmak için daha fazla enerji verir ve vücut yağını yakma sürecini uyarır.

Tanıtım Sonrası Devam

- Sarımsağın termojenik etkisi

Bazı gıdalar kilo vermenize yardımcı olabilecek termojenik bir etkiye sahiptir. Bu, sarımsağın vücudun ısı üretmesine yardımcı olarak metabolizmayı hızlandırma yeteneğine sahip olduğu ve bunun için kalori yakmanız gerektiği anlamına gelir.

Sarımsaktaki ana enzim olan ve güçlü kokusundan da sorumlu olan allisin, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda 'iyi kolesterol' olarak bilinen HDL - yüksek yoğunluklu lipoprotein - seviyelerini artırır ve sağlıklı kan basıncının korunmasına yardımcı olur.

Egzersiz rutinini sarımsak takviyesiyle birleştirmek, organlarınızı çevreleyen sağlıksız yağ olan visseral yağın büyümesini kısıtlayacaktır.

- Sarımsak ve kalp

Sarımsak kalori yakmak için faydalı olduğu gibi kalp için de sağlıklıdır.

Atardamarlarınızın plaktan uzak kalmasını sağlar ve kolesterol ile kan basıncını iyileştirir.

Bildiğiniz gibi, kalp sağlıklı olduğunda insan vücudu daha etkili çalışır, bu da metabolizmanızı hızlandırmanızı ve sonuç olarak kilo vermenizi daha da kolaylaştırır.

- Sarımsak, kolesterol ve yağ

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, bazı çalışmaların kan kolesterol seviyeleri üzerinde üç ay boyunca sarımsak yemeye bağlı kısa vadeli bir fayda gösterdiğini bildirmiştir.

En iyi sarımsak takviyesi nasıl seçilir

Sarımsak kapsülü almanın kilo verdirdiğini zaten gördük, ancak faydalarını elde etmek için hangisinin sizin için en iyisi olduğunu nasıl seçeceğinizi bilmek önemlidir.

Bu takviyeyi satın almak söz konusu olduğunda, piyasada bulunan seçeneklerin sayısına şaşıracaksınız. Ancak, hepsinin eşit derecede etkili olmadığını unutmayın.

Bu takviye ile elde etmek istediğiniz faydalar ne olursa olsun, etkili olması için çiğ sarımsaktan gelmesi gerekir. Kokusuz takviyelerden kaçının, çünkü bu durumda sarımsak genellikle pişirilir, bu da antioksidanları ve aktif bileşiklerini yok eder.

Hangi takviyeyi seçerseniz seçin, doz başına en az 4 mg allisin içerdiğinden emin olun, böylece en biyoaktif bileşeninin faydalarını elde edebilirsiniz.

Sarımsak kapsüllerinin faydaları

Gördüğünüz gibi, sarımsak kapsülleri sağlık açısından faydalar sunmakta ve sağlıklı bir diyet ve egzersizle birleştirildiğinde kilo verme sürecine yardımcı olmaktadır.

Bu, çiğ yemek zorunda kalmadan sarımsağın tüm faydalarından yararlanmanızı sağlar. Ayrıca ince bağırsağınıza girdiğinde en etkilidir. Sarımsak midede parçalandığında, normal olarak tüketildiğinde, allisin de parçalanmaya başlar.

Bu nedenle, sarımsağın midenizden ve ince bağırsağınızdan geçmesine izin verdiği için enterik kaplı kapsülleri de arayın, burada allisin daha iyi emilebilir.

Sarımsak kapsülü zayıflattığından, takviyeye başlamadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya ilaç kullanıyorsanız bu daha da önemlidir, çünkü bazı ilaçlar antikoagülanlar da dahil olmak üzere allisin ile etkileşime girer.

Ek Referanslar:

 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3395788/
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3542441/
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15354321
 • //onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2663
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18489116
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3975593
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8788216
 • //www.karger.com/Article/Abstract/115366
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15331533
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19653315
 • //febs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1016/0014-5793%2894%2901006-4?sid=nlm%3Apubmed
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15855317
Başa dön