Çinkonun faydaları - doğal kaynaklar ve bakım

Hastalıkları önler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hatta ruh sağlığı için önemlidir: çinkonun faydalarını ve nasıl kullanılacağını keşfedin!

Çinko, faydaları genel nüfus tarafından en çok bilinmeyen minerallerden biridir. Bu mineral çok sayıda vücut fonksiyonunu düzenler, bu nedenle eksikliği vücutta bir dizi soruna neden olur.

Tanıtım Sonrası Devam

Çinkonun işlevleri yalnızca genel sağlığa değil, aynı zamanda erkeklerde ve kadınlarda üreme sağlığına ve doğurganlığa da katkıda bulunur.

Aşağıda çinkonun faydaları, ana kaynaklarının neler olduğu, günlük gereksinimleri ve daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Sağlıklı çinko kaynakları

Çinkonun faydaları

Çinkonun sağlık ve zindelik için on bir faydasını seçtik, bu mineralin vücudumuzda ne için kullanıldığını ve sağlıklı kaynaklardan nasıl elde edileceğini anlayın.

Bağışıklığı artırır

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için çinkoya ihtiyacı vardır çünkü bu mineralin varlığında T lenfositlerinin sayısı artar ve bu da bağışıklık sisteminin vücudu dış etkenlere karşı korumada daha etkili olmasını sağlar.

Erkek sağlığı için iyi

Çinko erkek sağlığında temel bir rol oynar çünkü prostatın düzgün çalışması için çinkoya ihtiyacı vardır ve testosteron üretimi de bu mineralin varlığıyla ilişkilidir.

Tanıtım Sonrası Devam

Prostat bozukluğunun yanı sıra düşük testosteron seviyeleri de libido ve doğurganlığın azalmasına yol açar.

Doğurganlık çinkodan da etkilenir, çünkü bu mineral spermatozoanın hareketliliğini destekler ve eksikliği erkek kısırlığının önemli bir nedenidir.

Ayrıca, çinko özellikle saç sağlığı için de önemlidir, bu nedenle yokluğu kelliğe yol açabilir.

Kadın sağlığı için de iyi

Erkeklerden daha az çinkoya ihtiyaç duymalarına rağmen, kadınlar da bu minerale bağımlıdır çünkü yumurta üretimi çinkonun varlığını gerektirir ve kadın doğurganlığını sağlar.

Östrojen ve progesteron hormonları da çinkonun varlığı sayesinde işlevlerini yerine getirirler. Bu mineralin eksikliği, meme kanserinin ortaya çıkmasını kolaylaştırabileceğinden kadın sağlığına yoğun bir şekilde zarar verir.

Buna ek olarak, kadın sağlığında çinko kemik yoğunluğu ile de ilişkilidir ve pek çok kadını etkileyen osteoporozu önler.

Tanıtım Sonrası Devam

Kilo kaybını teşvik eder

Çinkonun faydalarından biri de insülin duyarlılığını artırması olduğundan, bu mineral kilo kaybında çok yardımcı olabilir. Bunun nedeni, insülinin yağ birikiminin azalmasını uyararak kilo kaybına katkıda bulunmasıdır.

Çinkonun tiroid bezini uyarma işlevi de çok önemlidir, çünkü bu bezdeki hormonlar metabolizmanın hızını düzenler. İyi düzeydeki çinko metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını destekler.

Kas kütlesi kazanımına yardımcı olur

Çinko hem üreme hem de hasarlı hücrelerin onarımı için önemlidir, bu da hipertrofi antrenmanından sonra kas büyümesine katkıda bulunur, ayrıca kasları serbest radikallerden koruyan ve hızlı bir iyileşmeyi destekleyen antioksidan etkisi vardır.

Ayrıca kas büyümesi, yeterli çinko konsantrasyonuna bağlı olan iyi testosteron seviyelerinden de olumlu etkilenir.

Çinkonun diğer faydaları

  • Enzimlerin düzenlenmesi: Çinko seviyeleri insan vücudundaki üç yüzden fazla önemli enzimin işleyişini düzenler;
  • Kronik hastalıkların önlenmesi: Çinko, hücrelerin sağlıklı çoğalmasına katkıda bulunarak çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca antioksidan işlevi, kronik ve dejeneratif hastalıklara neden olan serbest radikallerin etkilerini nötralize eder
  • Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi: Çinko, endotel hücrelerinin (yani kan damarlarını kaplayan doku) sağlıklı ve iyi çalışır durumda kalmasına yardımcı olarak iltihaplanmayı ve özellikle kolesterol birikimini önler
  • Endokrin sistemin düzenlenmesi: Çinko, çeşitli vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinden sorumlu olan tiroid bezinin düzgün çalışmasına katkıda bulunur;
  • Yaşlanma belirtileriyle savaşır: Çinkoda bulunan antioksidanlar akneyi önler, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirir ve güzel bir cilt ve saç sağlar;
  • Ruh ve sinir sağlığını destekler: Çinko nöronlar arasındaki iyi iletişime katkıda bulunur, hafızayı ve öğrenmeyi destekler, Alzheimer hastalığı, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve depresyonla savaşır.

Çinko eksikliğinin etkileri

Çinkonun faydaları son derece geniş olduğundan, eksikliği birçok sistemin arızalanmasına neden olabilir.

Bunun en belirgin belirtileri iştah kaybı ve tat alma duyarlılığının azalmasıdır. Çinko kırmızı kan hücrelerinde yüksek konsantrasyonlarda bulunduğundan, eksikliği de ilerleyici bir anemi tablosuna neden olabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Özellikle kanser söz konusu olduğunda, kronik ve dejeneratif hastalık riski de artar.

Tiroid bezine giden uyarı yetersiz kaldığında, metabolizmayı yavaşlatan ve genellikle obeziteye neden olan bir hastalık olan hipotiroidizm gelişir.

Ayrıca, hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlık ve libido azalmasının yanı sıra saç dökülmesi ve çoğu durumda kellik gelişimi görülür. Çocuklarda ve ergenlerde büyüme yavaş, hatta yetersizdir.

Faydaları için ne kadar çinko yeterlidir?

Gerekli günlük çinko miktarları aşağıdaki tabloya göre yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir:

Yaş/Cinsiyet Günlük İhtiyaç
1 - 3 yaş arası çocuklar 3 mg
4 - 8 yaş arası çocuklar 5 mg
9 - 13 yaş arası çocuklar 8 mg
Yetişkin kadınlar 8 mg
Yetişkin erkekler 11 mg
Hamile ve emziren kadınlar 14 mg

Günlük çinko ihtiyacı

Çinko ihtiyacının yaşlanmayla birlikte arttığına, sık iltihaplanmayı önlediğine ve kardiyovasküler sistemi koruduğuna inanılmaktadır.

Çinko nerede bulunur

Hayvansal veya bitkisel kaynaklardan elde edilen çinko açısından zengin çeşitli gıda seçeneklerini içeren aşağıdaki tabloya göz atın:

Gıda (100g porsiyon) Çinko Miktarı
İstiridye 39 mg
Kırmızı et kızartması 8,5 mg
Haşlanmış hindi 4,5 mg
Kızarmış dana eti 4.4 mg
Tavuk Ciğeri 4.3 mg
Kabak çekirdeği 4.2 mg
Pişmiş soya 4.2 mg
Amendôa 3,9 mg
Pikan Cevizi 3,6 mg

Bitki ve hayvan çinko kaynakları

Çinko takviyesi

Neredeyse herkesin günlük çinko ihtiyacını takviyeye ihtiyaç duymadan dengeli bir diyetle karşılaması tamamen mümkündür.

Bununla birlikte, vejetaryenler ve veganlar, çinko emilimini engelleyen herhangi bir hastalığı olan kişiler, hamile ve emziren kadınlar ve yaşlılar gibi takviye gerektirebilecek belirli gruplar vardır.

Bu nedenle, takviyenin dozu çok iyi hesaplanmalıdır ve aşırı dozda mineralin olumsuz etkilerinden kaçınmak için bir doktora ve bir beslenme uzmanına danışılması önerilir.

Fazla Çinko

Aşırı çinko tüketimi bakır ve demir gibi diğer temel besin maddelerinin emilimini bozabilir ve bulantı, kusma, iştahsızlık ve mide ağrısı gibi semptomların yanı sıra baş ağrısı ve ishale neden olabilir.

Çinkonun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Beslenme uzmanımızın videosunu izleyin ve bitkinin sağlığınız ve refahınız üzerinde nasıl olumlu etkileri olabileceğini öğrenin:

İpuçlarını beğendiniz mi?

Başa dön