Protein kaynağı, lif dolu ve hala sindirime yardımcı: ama yemek fasulye şişmanlatıcı veya zayıflatıcı Diyete dahil etmeli miyiz?

Pirinç ve fasulye, sağlıklı beslenen birçok insan için önemli temel gıdalardır, ayrıca tahıl vejetaryenler için et yerine de geçer. Fasulye yemenin özellikle kilo vermek için faydalarını duymuş olabilirsiniz. İncelemenin tamamına göz atın.

Tanıtım Sonrası Devam

Farklı fasulye türleri: kırmızı, carioca, siyah ve fradinho.

Besin değeri

Fasulyenin kilo verme diyetinin bir parçası olabileceği doğrudur, ancak diyetinize sadece fasulye eklemek kilo kaybına neden olmaz.

Kalori dengesi kilo vermenin anahtarıdır, yani yaktığınızdan daha az yerseniz kilo verirsiniz. Açıkçası, günde çok miktarda yerseniz ve yeterince kalori yakıcı egzersiz yapmazsanız, fasulye de diğer yiyecekler gibi şişmanlatır.

Brezilyalıların sofralarındaki en yaygın fasulye türlerindeki kalori ve besin maddelerinin bileşimine ilişkin bilgileri bir araya getiren aşağıdaki beslenme tablosunu, tuz veya baharat eklemeden 100 gram fasulyeyi çiğ olarak göz önünde bulundurarak inceleyin.

Bileşen Carioca Fasulyesi Barbunya Fasulyesi Siyah Fasulye Kırmızı Barbunya Fasulyesi
Enerji 306 kcal 302 kcal 294 kcal 313 kcal
Karbonhidrat 40 g 38,3 g 37,6 g 46 g
Protein 22,1 g 20,2 g 22,4 g 22,5 g
Yağlar 1,87 g 2,37 g 1,28 g 1,06 g
Diyet lifi 20,4 g 23,6 g 21,5 g 15,2 g
Kolesterol 0 g 0 g 0 g 0 g
Kalsiyum 106 mg 99,9 mg 122 mg 121 mg
Demir 6,99 mg 5,53 mg 9,83 mg 6,69 mg
Sodyum 0.95 mg 10,3 mg 0 mg 12 mg

Kaynak: Brezilya Gıda Bileşimi Tablosu - TBCA

Fasulye şişmanlatır mı yoksa zayıflatır mı?

Birçok insanın fasulyenin şişmanlatıcı olduğunu düşünmesinin aksine, fasulyeyi günlük diyetinize eklemek vücut yağını azaltmak ve kilo kontrolü için iyidir. Bu da tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Fasulye sindirime yardımcı olur

Fasulye bir baklagildir, yani sebze ailesine aittir. Genel olarak sağlık açısından çeşitli faydaları olan çok miktarda çözünür lif içerirler.

Tanıtım Sonrası Devam

Fasulye, iştahı kesmeye ve kilo kontrolüne yardımcı olan lif içerir, çünkü lif tokluk hissini arttırır ve kan şekeri seviyelerini dengeleyerek açlığı azaltır.

Ayrıca lif sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler, yağ emilimini azaltır ve kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, böylece diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Bunun nedeni, çözünebilir liflerin sindirim sisteminde suyu emerek jelatinimsi bir kütle oluşturmasıdır; bu da sindirimi yavaşlatmak ve yağları yakalamak için önemlidir, bu yağlar daha sonra dışkı ile atılır.

50 yaşına kadar olan erkeklerin günde yaklaşık 38 gram, aynı yaş grubundaki kadınların ise yaklaşık 25 gram lif ihtiyacı vardır. 100 gram barbunya tüketmek, ihtiyaç duyulan toplam miktarın 23,6 gramını karşılayabilmektedir.

Protein kaynağıdır

Protein açısından zengin gıdalar denince akla ilk olarak tavuk, kırmızı et, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar gelebilir ancak fasulye de demir açısından zengin olmasının yanı sıra bir protein kaynağıdır.

Bir fikir edinmek için, tek bir porsiyon fasulye 22,1 g protein içerir ve bu da bu besin maddesinin günlük ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılayabilir (erkekler için ortalama 55 g ve kadınlar için 45 g olduğu düşünüldüğünde).

Tanıtım Sonrası Devam

Kas kompozisyonu ve çeşitli vücut süreçlerinin sürdürülmesi için önemli olmasının yanı sıra, protein kilo kaybında da önemli bir rol oynar.

2013'te yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar önerilen günlük protein miktarının iki katını yiyen katılımcıların daha fazla yağ kaybettiğini ve daha fazla kas kütlesini koruduğunu bulmuşlardır.

Konserve fasulyeye dikkat edin

Fasulye yanlış şekilde satın alındığında şişmanlatıcı olabilir, çünkü yağın yanı sıra aşırı tuz ve şeker içeren endüstriyel türler vardır. Bu şekilde çok fazla kaloriye sahip olurlar ve bu da kilo alımına neden olabilir. Örneğin soslarla hazırlanan konserve fasulyelerde durum böyledir.

Tüketim şekilleri ve hazırlık aşamasında özen

Fasulye diyetinize çeşitli şekillerde eklenebilir, onu dahil etmenin en iyi yolu kalorili ve besin değeri düşük yiyecekleri onunla değiştirmektir. Fasulye tarifinde kullanılan ve kilo kontrolünün önüne geçebilecek eşlikçilere dikkat edin.

Baklagilleri pastırma ve sosis gibi kalori ve yağ dolu malzemelerle birleştirmek yerine, doğal baharatları ve az tuzu tercih edin.

Fasulyeleri gece boyunca ıslatın ve ardından pişirin, ardından tüketime hazırlamanın bazı yollarına göz atın:

Tanıtım Sonrası Devam
  • Fasulyeleri soğumaya bırakın ve domates ve soğan gibi sebzeler eşliğinde bir salata yapın;
  • Fasulyeleri çorbalara, güveçlere ve meşhur fasulye ve pilava koyabilirsiniz;
  • Biraz daha egzotik bir şekilde yemek için, fasulye püresi gibi sağlıklı bir sos yapabilirsiniz. Tatlandırmak için baharat ekleyin ve kepekli ekmek, kraker veya sebzelerle yiyin.

Fasulyeleri aşağıdaki tarif önerilerini hazırlamak için kullanın:

  • Hafif fasulye suyu;
  • Vegan fasulye suyu;
  • Vegan tropeiro fasulyesi;
  • Hafif etli fasulye çorbası;
  • Hafif sebzeli fasulye çorbası;
  • Beyaz fasulye homus fit

Video: Fasulye şişmanlatır mı yoksa zayıflatır mı?

Aşağıdaki videolarda fasulyenin diyette kullanımı hakkında daha değerli bilgiler bulabilirsiniz:

Video: Pirinç ve fasulye şişmanlatır mı yoksa zayıflatır mı?

Bu ipuçlarını beğendiniz mi?

Başa dön