11 Agnocasto'nun Faydaları - Ne için kullanılır ve özellikleri

Agnocasto, 2.000 yılı aşkın süredir bitkisel ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanılan şifalı bir bitkidir. Faydaları bilim tarafından henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da agnocasto, özellikle kadın sağlığı ile ilgili olanlar olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Burada agnocasto'nun ne için olduğunu ve ilginç sağlık özelliklerinin ve faydalarının neler olduğunu anlayacaksınız.

Tanıtım Sonrası Devam

Agnocasto - Nedir bu?

Agnocasto, aynı zamanda iffet ağacı, iffetli, angola biberiyesi veya chasteberry meyvelerinden faydalı bileşenleri elde edilen tıbbi bir bitkidir. Vitex agnus-castus İffet ağacı adı, libidoyu azaltan anafrodizyak etkisiyle ilgilidir, ancak bu hiçbir zaman bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Bu çalı Akdeniz bölgesi ve Orta Asya'ya özgüdür ve tropikal veya ılıman iklimlerde yetiştirilebilir. Uzun yaprakları, mavi çiçekleri ve koyu mor veya kahverengi meyvesi vardır. Bitkisel bir ilaç olarak kullanılabilmesi için agnocasto, sağlık veren bileşenlerinin en yoğun olduğu bitkinin meyve ve tohumlarından elde edilmelidir.kapsül, tablet, uçucu yağ veya sıvı özüt formunda bulunabilir.

Ne için kullanılır

Agnocasto, adet döngüsü ve hamilelikle ilgili sorunları hafifletmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyin fonksiyonu üzerinde etkili olan dopaminerjik bileşenlerin varlığının vücutta hormonal düzenlemeyi desteklediğine dair kanıtlar vardır. Bu, bitkinin hipotalamus ve hipofiz bezleri üzerindeki etkisiyle gerçekleşir.

Hipofiz bezi olarak da adlandırılan ve beynimizin tabanında yer alan bu bez, büyüme hormonunu düzenlemek ve kadınların göğüslerinden süt salgılanmasını artırmak da dahil olmak üzere vücuttaki diğer bezlerin ve işlevlerin aktivitesini azaltmak için hareket eder. Bu nedenle, hamilelik sırasında ve sonrasında süt üretimini artırması gereken kadınlar tarafından geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Agnocasto ayrıca adet öncesi gerginlik (PMS) sırasında kadınlarda sık görülen semptomları hafifletmeye, düzensiz adet döngülerini ve kısırlık veya menopozla ilgili sorunları düzenlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca adet öncesi disforik bozukluk, hamilelik, emzirme veya adet dönemlerinde meme hassasiyeti, vücut şişmesi ve krampları hafifletmek için de kullanılabilir.Kaslar.

Tanıtım Sonrası Devam

Kısırlığa gelince, araştırmalar agnocast'ın bir kadının progesteron eksikliği nedeniyle hamile kalmadığı belirli kısırlık vakalarında yararlı olabileceğini, ancak diğer durumlarda etkisiz olduğunu göstermektedir.

Kadın sağlığına ek olarak, şifalı bitki erkek üreme sağlığı için de fayda sağlayabilir. Çalışmalar ayrıca sivrisinekler ve hatta pire ve keneler gibi böceklere karşı bir kovucu olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Bileşim ve özellikler

Agnocasto'nun ana bileşenleri arasında flavonoidler ve uçucu yağlar bulunur.

 • Flavonoidler: Agnocasto'da bulunan flavonoidler casticin, kaempferol, isovitexin, orienin ve quercetagetin'dir. Bunlar fındık, meyve ve baklagiller gibi çeşitli sebzelerde bulunan doğal pigmentlerdir. Flavonoidler antioksidan, anti-inflamatuar ve antiviral özellikleri nedeniyle önemlidir.
 • Yağlar gerekli: Agnocasto limonen, pinen, sabinen ve sineol gibi uçucu yağlar içerir. Bunlar agnocasto'nun aroma ve lezzetinden sorumludur ve kan basıncını ve hızlı kalp atışını azaltmak gibi faydalı sağlık etkilerine neden olur.

Flavonoidlere ek olarak, agnocasto ayrıca sentetik anti-enflamatuarların ortak yan etkilerine neden olmayan çok etkili bir başka anti-enflamatuar bileşik olan iridoid glikozit içerir.

Nasıl çalışır

'de yayınlanan bir araştırmaya göre Journal of Women's Health & Gender-Based Medicine PMS'ye ek olarak agnocasto, hormonal değişikliklerin neden olduğu ciltteki akne insidansı gibi menopoz semptomlarını da azaltabilir.

Kadınlarda agnocasto, üremeyi sağlamak için organizmada önemli faaliyetlere katılan luteinize edici hormonun artışını teşvik eder. Bu faaliyetler arasında, prolaktini (süt üretimini teşvik eden hormon) düzenleyen ve folikül uyarıcı hormonun (büyüme, ergenlik ve hormonal düzenlemede rol oynayan hormon) salınımını engellemeye yardımcı olanTüm bunlar progesteron seviyelerini artırmaya ve vücuttaki progesteron ve östrojen hormonları arasındaki oranı dengelemeye yardımcı olur.

Tanıtım Sonrası Devam

Bununla birlikte, agnocasto'nun etkileri uygulanan dozla doğrudan ilişkili görünmektedir. Böylece, en fazla 200 miligramlık düşük bir agnocasto dozu kullanıldığında, prolaktin ve progesteron seviyeleri artarken, 500 miligramlık doz gibi daha yüksek dozlarda prolaktin seviyeleri azalır ve beyindeki dopamin aktivitesi uyarılır.

Ayrıca agnocasto, beyindeki opioid reseptörlerini uyararak analjezik görevi görebilir ve vücut ağrısını hafifletebilir. Agnocasto ayrıca melatonin salgılanmasında rol oynayarak uykunun düzenlenmesine yardımcı olur. Daha yeni çalışmalar agnocasto'nun aynı zamanda antitümör aktivite gösterdiğini ve kansere karşı bir ajan olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Agnocasto'nun organizmamızda nasıl etki ettiğini anladıktan sonra, bu mekanizmaların sağlığımıza getirdiği faydalara bir göz atalım mı?

agnocast'in faydaları

1. PMS semptomlarından kurtulma

PMS dünya çapında birçok kadını etkiler ve hoş olmayan fiziksel ve duygusal semptomlara neden olur. Bu semptomlar adet kanamasından hemen önce vücuttaki hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar. agnocasto almak hormonları düzenlemeye ve PMS semptomlarını doğal olarak azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Örneğin, vücudun prolaktin üretimindeki yetersiz artışın göğüslerde hassasiyete ve diğer PMS semptomlarına neden olabileceği bilinmektedir. Agnocasto, hipofiz bezi tarafından prolaktin üretimini düzenleyebildiğinden, göğüs hassasiyeti ve ağrı, kabızlık, sinirlilik, depresyon belirtileri, öfke, ödem ve migren gibi semptomlar giderilebilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Prolaktine ek olarak, östrojen ve progesteron arasındaki hormonal dengesizlik de çeşitli PMS semptomlarından sorumlu olabilir. Agnocasto tüketimi de vücuttaki bu hormonların miktarını yeniden dengelemeye yardımcı olur.

Progesteron ve östrojen seviyelerini düzenlerken prolaktin salınımını azaltmak için ideal doz günde yaklaşık 400 miligram gibi yüksek bir dozdur.

2. Rahim fibroidlerinin azaltılması

Rahim fibroidleri, rahim duvarlarında bulunabilen, şeklini ve boyutunu değiştiren ve hoş olmayan semptomlara neden olan iyi huylu tümörlerdir. Rahim fibroidlerini önlemenin ve azaltmanın ana yollarından biri vücuttaki hormonal dengeyi korumaktır.

Miyomlar için en uygun tedavi hormon tedavisini içerir ve doğal bir alternatif, vücuttaki progesteron ve östrojen gibi hormonların düzenlenmesine yardımcı olan agnokast almak olabilir. Çalışmalar, yüksek progesteron seviyelerinin uterus miyomlarının gelişmesine neden olabileceğini göstermektedir, bu nedenle agnokast progesteron seviyelerini azaltabildiğinden, aşağıdakileri önleyebilirhastalığın gelişimi.

Agnocast, miyom riskini azaltmanın yanı sıra semptomları da azaltabilir. Durumun ana semptomlarından biri, özellikle adet sırasında rahimden gelen ağır kanamadır. Dergide yayınlanan bir çalışma Bakım Bilimi Dergisi 2013 yılında, rahim miyomu olan kadınların rahmindeki ağır kanamanın 4 ay boyunca agnocasto ile tedavi edildikten sonra önemli ölçüde azaldığını göstermektedir.

3. kadın doğurganlığı

Agnocasto tüketimi, özellikle adet döngüsünün ikinci yarısına karşılık gelen luteal fazda sorun yaşayan kadınlar için doğurganlığı artırabilir. Bu kadınların yumurtalıkları olası bir hamilelik için yeterli progesteron salgılayamaz.

Kısırlık teşhisi konan 23 ila 39 yaş arasındaki 48 kadın üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, bu kadınlara 3 ay boyunca günde bir kez agnocasto almaları söylenmiştir. Bu süre zarfında 7 kadın hamile kalmış ve 25'inin progesteron seviyeleri normale dönerek hamile kalma şansları artmıştır.

Alman araştırmacılar tarafından yapılan bir başka çalışma, vücudun kanda gerçekte ihtiyaç duyduğundan daha fazla prolaktin bulunduğu bir durum olan latent hiperprolaktinemi nedeniyle luteal fazda sorun yaşayan kadınların, yüksek dozda (yaklaşık 400 miligram) agnocast ile 3 aylık tedaviden sonra prolaktin salınımında azalma olduğunu göstermiştir. Çalışma sırasında 2 kadın hamile kalmış veEkstraktın yüksek dozu nedeniyle herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. Doğurganlığın artmasına ek olarak, tedavi adet döngüsünün düzenlenmesiyle sonuçlanmıştır.

Adet kanamasının olmadığı bir adet döngüsü bozukluğu olan amenore, hamile kalmada zorluk, tiroid disfonksiyonu, hipofiz tümörü ve erken menopoz gibi sorunlara da neden olabilir.

Bilimsel dergide 2005 yılında yayınlanan bir çalışma Amerikan Aile Hekimi luteal faz değişiklikleri, amenore ve idiyopatik infertilite (belirlenmiş bir nedeni olmayan) olan 96 hastayı değerlendirmiştir. Bu kadınların agnocasto kullanması gebelik oluşma oranlarını artırmıştır. 3 ay boyunca agnocasto tüketen hastalarda plasebo kullananlara göre 2 kat daha fazla gebelik oluştuğu gözlenmiştir. Bunun başlıca nedeni, agnocasto seviyelerinin normalleşmesidir.vücutta progesteron.

Bu nedenle, agnocast hormonal değişikliklerin neden olduğu belirli infertilite vakalarında etkili görünmektedir.

Adet döngüsünün düzenlenmesi

Normalde, düzensiz bir adet döngüsüne sahip olmak bir sağlık sorunu değildir, ancak oldukça rahatsız edici olabilir. Agnocasto kullanımı, progesteron üretimini uyaran luteinize edici hormon üretiminin artması nedeniyle adet döneminin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Hormonal değişikliklerin yumurtalık boyutunda artışa ve organın dışında kistlere neden olduğu bir durum olan polikistik over sendromundan muzdarip kadınlar da hormonal düzenleme yoluyla tedaviye yardımcı olmak için agnocasto kullanabilirler.

5. aknelerde azalma

Çoğu zaman aknenin nedeni hormonal dengesizliktir, özellikle de kadınsanız. Periyodik akne salgınları yaşıyorsanız, sorun doğrudan adet döngünüzle ilişkili olabilir. Araştırmacılar agnocasto kullanarak adet döneminde hormonal etkilerin neden olduğu akne görülme sıklığını azaltmanın mümkün olduğuna inanıyor.

Hormonları düzenlemenin yanı sıra agnocasto, akneye neden olan bakterilerin çoğalmasını ve büyümesini engellemeye yardımcı olan ve cildi daha sağlıklı bırakan antibakteriyel ve antioksidan özellikleri sayesinde akneyi de azaltır.

6. Endometriozis tedavisi

Endometriozis, endometrium adı verilen rahim içini kaplayan dokunun organ dışında büyümesiyle ortaya çıkan çok ağrılı bir hastalıktır. Endometriozis oluşumuna katkıda bulunan faktörlerden bazıları hormonal dengesizlikler ve genetik faktörlerdir.

Agnocasto hormonal dengenin korunmasına yardımcı olur ve doku büyümesinin yumurtalıklar ve bağırsak gibi yakındaki organları kaplamasını ve daha fazla sorun ve rahatsızlığa neden olmasını önler. Ayrıca agnocasto, anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle rahim çevresindeki yoğun iltihapla savaşmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Genellikle, iyi sonuçlar gözlemlemek için agnocasto ile tedavinin 12 ila 18 ay boyunca yapılması endikedir. Bu nedenle, durumunuz için hangi tedavinin en etkili olduğuna karar vermek ve agnocasto'yu önleyici bir önlem olarak kullanmak için bir doktora danışmanız önemlidir.

7. süt üretiminde artış

Yeterli dozlarda alındığında, süt üretimi agnokast alımıyla uyarılır. ABD'deki Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, diyetin agnokast özü ile desteklenmesi, hamilelik sırasında komplikasyon geçiren veya geçirmeyen anneler tarafından üretilen süt miktarını artırabilir.

Bu makalede daha önce de belirtildiği gibi, bu, anne sütü üretimine katılan prolaktin salınımının uyarılması nedeniyle meydana gelir. Bu nedenle, emziriyorsanız ve süt üretimi ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, agnocasto'yu test etmek ilginç olabilir. Bununla birlikte, sorunlara neden olmamak için bitkinin güvenliği ve agnocasto dozu hakkında bir kadın doğum uzmanı veya çocuk doktoru ile konuşmak önemlidiranneye ya da bebeğe.

8. Menopoz semptomlarının azaltılması

Menopoz, bir kadının doğurganlık dönemi sona erdiğinde ve progesteron ve östrojen gibi hormonların üretimi düştüğünde ortaya çıkar. Bu genellikle 40 ila 50 yaşları arasında görülür ve artık adet görmemenin yanı sıra, kadın orta dozda (200 miligram) agnocasto ile hafifletilebilecek hoş olmayan semptomlar yaşayabilir.

2007 yılında dergide yayınlanan bir çalışma Endokrinoloji Ginaekoloji agnocasto içeren bitkisel bir takviyenin, menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki kadınları etkileyen vajinal kuruluk, üşüme, gece terlemesi, sıcak basması, kuru cilt ve uyku bozuklukları gibi semptomları hafifletebildiğini kanıtlamıştır. 2015 yılında İtalyan bilim insanları tarafından yayınlanan bir başka çalışma ise agnocasto'nun menopoz semptomlarını etkili bir şekilde azalttığını iddia etmektedir.

9. Prostat büyümesi için tedavi

Şimdiye kadar sadece kadınlar için faydalarından bahsettik, ancak agnastatin erkek sağlığı için de faydalı olabilir. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) veya prostat büyümesi, prostat bezinin büyümesine neden olan ve idrar geçişinde zorluğa yol açabilen bir durumdur.giderek daha fazla çoğalır ve kusurlu hücre riskini artırır.

İsviçreli araştırmacılar tarafından 2005 yılında yapılan bir çalışma, agnocasto özlerinin prostat büyümesinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca, bitki özünün prostat kanserine karşı da yararlı olabileceğine dair göstergeler vardır.

Bilimsel dergide yayınlanan veriler Şifalı Bitki agnocasto'nun prostatta bulunan kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyen ve ölümüne neden olan bileşenler içerdiğini göstermektedir.

10. migrenle savaşır

Dergide yayınlanan bir çalışma Acta Neurologica Belgica 2013 yılında yapılan bir çalışmada PMS ve migreni olan 100 kadın agnocasto ile tedavi edilmiştir. 3 ay süren çalışma agnocasto kullanımının hastaların %42'sinde aylık migren ataklarının sıklığını %50'den fazla azalttığını göstermiştir.

Atakların süresi de azalmıştır: agnocasto kullanan hastaların %57'si bir ay boyunca tedavi öncesine kıyasla yarı yarıya daha az migren atağı geçirmiştir.

Bu çalışmaların çoğunun, başka nedenlerden kaynaklanan migren ataklarını değil, PMS nedeniyle tetiklenen migreni ele aldığını belirtmek gerekir.

Böcek kovucu

Agnocasto ayrıca pire, kene, sivrisinek ve sinek gibi çeşitli böceklerin kovulmasında da etkili olabilir.

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan ve sonuçları dergide yayınlanan laboratuvar çalışmaları Parazitoloji Araştırmaları 2005 yılında, agnocasto'nun bitki özü içeren bir sprey formundaki kovucu etkisinin böcekleri yaklaşık 6 saat boyunca etkili bir şekilde kovabildiğini göstermektedir.

Diğer avantajlar

Agnocasto'nun yüksek tansiyonu düşürmeye, hormon regülasyonu yoluyla libidoyu uyarmaya, yetersiz progesteron seviyeleri nedeniyle düşükleri engellemeye, kemik kırıklarında iyileşmeyi hızlandırmaya ve kilo kaybına yardımcı olmaya yardımcı olabileceğine dair göstergeler vardır. Bununla birlikte, agnocasto'nun bu açılardan etkinliğini kanıtlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Nasıl kullanılacağına dair ipuçları

Agnocasto'yu tüketmenin birçok yolu vardır:

 • Vitex agnus-castus çalısının meyvesi;
 • Bitkiden elde edilen uçucu yağlar;
 • Kapsüller veya tabletler;
 • Ağaçtan elde edilen sıvı veya toz agnocasto özütü;
 • Bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden yapılan çay.

İdeal agnocasto dozunun ne olduğu henüz bilinmemektedir. Çoğu uzman, günde 3 defaya kadar 20 miligram toz takviyenin başlangıç dozunun alınmasını önermektedir. Sıvı ekstrakt kullanılıyorsa, her sabah yaklaşık 30 ila 40 damla hormon düzenlemesine yardımcı olmak için yeterlidir.

Konuyla ilgili bilimsel çalışmalarda bulunan belirli durumlar için önerilen dozlar şunlardır:

 • PMS: Kahvaltıdan önce günde 400 miligram;
 • Uterin myomlar: Günde 2 porsiyona bölünmüş 400 miligram;
 • Kısırlık: Günde 160 ila 240 miligram;
 • Akne: Günde 160 miligram;
 • Endometriozis: Günde 2 doza bölünmüş 400 miligram;
 • Menopoz: Günde 160 ila 240 miligram.

Bitkinin orta veya yüksek dozları istenmeyen yan etki riskini artırdığından, 160 ila 400 miligram arasında değişen dozlar bir doktor tarafından yönlendirilmelidir.

Yan etkiler

Agnocasto iyi tolere edilmesine rağmen, özellikle doz çok yüksekse, bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir. Genellikle, ekstrakt 1000 miligrama kadar günlük dozlarda güvenlidir.

Nadiren de olsa aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • Deri döküntüleri;
 • Mide rahatsızlığı;
 • Mide bulantısı;
 • Kaşıntı;
 • Baş ağrısı;
 • Akne;
 • Uyku güçlüğü;
 • Adet akışında değişiklik;
 • Kilo alımı.

Hamilelik ve emzirme döneminde, agnocasto'nun sadece tıbbi tavsiye altında alınması tavsiye edilir, çünkü bitki hamileliğin gelişimine ve bebeğin sağlığına müdahale edebilecek hormonal değişikliklere neden olabilir.

Başka ilaçlar kullanıyorsanız, agnocasto'nun hormon replasman takviyeleri, bazı doğum kontrol hapları ve meme, rahim veya yumurtalık kanseri, endometriozis ve rahim fibroidlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla ilaç etkileşimleri olabileceğinden doktorunuzla konuşun.

Agnocasto, beynin hastalıkla ilgili bölümlerini etkileyebilecek bileşenlerin varlığı nedeniyle tüp bebek tedavilerine ve Parkinson hastalığı olan kişilerin tedavisine de müdahale edebilir. Ayrıca şizofreni veya diğer psikotik bozukluklardan muzdarip kişilerin ilaç etkileşimleri nedeniyle agnocasto kullanmaktan kaçınmaları ihtiyatlı olacaktır.

Dikkate Alınması Gerekenler

Çeşitli bilimsel kanıtlar agnocasto'nun PMS semptomlarını tedavi etmek ve vücuttaki hormonları düzenlemek için en etkili doğal ilaçlardan biri olduğunu göstermektedir. Kadınlar için çok yararlı olmasının yanı sıra, iyi huylu prostat hiperplazisinden muzdarip erkekler için de faydalı olabilir.

Ilımlı miktarlarda kullanıldığında, agnocasto'nun sağlığa zarar vermesi olası değildir. Bununla birlikte, bitki üzerinde çeşitli çalışmalar hala geliştirilmekte olduğundan ve tüm sağlık yararlarına rağmen agnocasto henüz FDA tarafından onaylanmadığından dikkatli olunması gerekmektedir ( Gıda ve İlaç İdaresi Bilim tarafından henüz tam olarak incelenmemiş sorunlardan kaçınmak için ilacın kullanımı bir doktor tarafından izlenmelidir.

Kaynaklar ve Ek Referanslar:
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4656992/
 • //www.aafp.org/afp/2005/0901/p821.html
 • //nccih.nih.gov/health/chasteberry
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23136064
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841997/

Agnocasto'yu hiç duydunuz mu? Sunabileceği birçok fayda hakkında ne düşündünüz? Bu şifalı bitkiyi herhangi bir şekilde tüketmeyi düşünüyor musunuz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön