Balkabağı Çorbası Nasıl Yapılır, Kalorisi ve Püf Noktaları

Balkabağının bileşiminde lif, potasyum, bakır, manganez, demir, magnezyum, fosfor, A vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini (folat), C vitamini ve E vitamini gibi organizmamızın işleyişi için önemli besinler bulunur.

Sebzenin bir antioksidan kaynağı olduğundan ve bağışıklık sistemimizi uyarma faydasıyla ilişkilendirildiğinden bahsetmiyorum bile. Bu besini yemeklerde kullanmanın yollarından biri de balkabağı çorbası tarifidir. Peki balkabağı çorbası kilo verdirir mi ya da en azından kilo verme sürecine katkıda bulunabilir mi?

Tanıtım Sonrası Devam

Balkabağı çorbasındaki kaloriler

Balkabağı çorbasının zayıflatıp zayıflatmadığını anlamak için analiz edeceğimiz ilk nokta, yemekte bulunabilecek kalori miktarıdır.

Farklı malzemelerle hazırlanan ve porsiyon başına farklı kalori miktarları verebilen çok sayıda balkabağı çorbası tarifi olduğunu göz önünde bulundurmalısınız, bu nedenle yemeğin kalori içeriğinin ne olabileceği hakkında bir fikir edinmek için bazı örnekler verelim.

Örneğin, bu makalenin sonunda yer alan Japon balkabağı, soğan, sebze suyu, baharatlar ve tuz ile hazırlanan balkabağı çorbası tarifi porsiyon başına 45 kaloridir.

Çeşitli yiyecek ve içecekler hakkında beslenme verileri sağlayan portallara göre, balkabağı çorbasının 100 g'lık bir porsiyonu 45 kaloriye sahipken, bir fincan yemeğe karşılık gelen bir porsiyon 109 kaloriye sahip olabilir.

Buna karşılık, balkabağı, soğan, yağ, mısır nişastası, süt, Minas peyniri ve maydanoz ile yapılan kremalı balkabağı çorbası, 300 g porsiyon başına 220 kalorilik bir yemekle sonuçlanır.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu değerler göz önüne alındığında, değerlerin yüksek olmaması ve balkabağının besleyici bir gıda olması nedeniyle balkabağı çorbasının vücut ağırlığını azaltmaya veya korumaya odaklanan bir diyete dahil edilmesinin mümkün olduğu sonucuna varabiliriz.

Diyetin amacı kilo vermek için kalorileri azaltmaksa, bahsedilen son çorbada olduğu gibi, çorbayı kremamsı yapan bileşenlerin olmadığı daha hafif versiyonlarını seçmeye değer. Bu, kremalı balkabağı çorbasının yasak olduğu anlamına gelmez - sağlıklı, kontrollü, dengeli ve besleyici bir diyet içinde ölçülü tüketilirse, öğünlerde arada bir görünebilir.

Bununla birlikte, balkabağı çorbasını yağlı soslar, kraker, pastırma, salam, sosis gibi kalorili malzemelerle doldurmanın yemeğin kalori içeriğini artırabileceğini ve onu çok daha az sağlıklı hale getirebileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, kilo vermek veya şişmanlamak istemiyorsanız, balkabağı çorbanızı hazırlarken akıllıca davranın.

Lifler

Beslenme uzmanı Megan Ware yayınladığı makalede, balkabağının çorba hazırlanırken geçtiği bir süreç olan haşlama yöntemiyle hazırlandığında bile diyette lif kaynağı olarak görev yaptığını söyledi.

ABD Tarım Bakanlığı'nın Ulusal Besin Veritabanı'na göre, bir fincan pişmiş, haşlanmış veya süzülmüş tuzsuz balkabağında 2,7 g lif bulunur.

Bu durum, balkabağı çorbasının zayıflatıp zayıflatmadığına dair analizimizde neyi etkiler? Lifin vücutta tokluk hissini desteklediği ve böylece iştahı kontrol etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Tanıtım Sonrası Devam

Klinik beslenme uzmanı ve doktora öğrencisi Jonny Bowden, bunun nedeninin lif açısından zengin gıdaların sindirimi yavaşlatması ve midede besin değeri düşük olanlara göre daha uzun süre kalması olduğunu açıkladı.

Ayrıca, diyet lifinin glikozun vücut tarafından emilme hızını da yavaşlatarak glikoz seviyelerini sabit tuttuğunu açıkladı. Bu önemlidir çünkü artan glikoz seviyeleri insülin salınımını ve vücutta istenmeyen yağ depolanmasını tetikler.

Balkabağı çorbasının zayıflatıp zayıflatmadığını bilmekten daha önemli

Vücut ağırlığının azalmasını veya artmasını teşvik eden şeyin tek bir yiyecek veya içecek olmadığını, siluetin şeklini etkileme gücüne sahip olan şeyin tüm diyet olduğunu bir kez ve herkes için anlamaktır.

Bu nedenle, orta kalorili balkabağı çorbası tarifi kilo vermek için bir diyette görünse de mucizeler yaratmaz. Bizimle birlikte düşünün: İki saat sonra bir but, çikolatalı kek ve dondurma atıştırırsanız öğle yemeğinde balkabağı çorbası içmeye karar verir misiniz? Kesinlikle hayır.

Bu durum, kilo vermek veya kilo almaktan kaçınmak için diyetin kontrollü, dengeli, besleyici ve sağlıklı olmasının şart olduğunu göstermektedir. Diyetinizin bu standartlara sahip olduğundan emin olmak için, hedeflerinize ulaşmanız için etkili bir diyet reçete edebilecek ve aynı zamanda aşağıdakileri sağlayabilecek nitelikte bir profesyonel olan bir beslenme uzmanının yardımına güveninÇılgınlık veya yoksunluk olmadan vücudunuzun düzgün çalışması için gereken besinler ve enerji.

Ayrıca, bir beslenme uzmanı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için balkabağı çorbasını öğünlerinizde nasıl kullanacağınızı öğretmek için en uygun kişidir.

Tanıtım Sonrası Devam

Balkabağı çorbası nasıl yapılır

İçindekiler:

  • 1 kg Japon balkabağı;
  • 1 küçük soğan;
  • 1 hafif sebze suyu;
  • Tatlandırmak için baharatlar;
  • Tuz (isteğe bağlı).

Yol tarifi:

Soğanı ince şeritler halinde kesin; hafif sebze suyunu büyük bir tencereye koyun, kaynatın ve şeffaflaşana kadar kızartmak için soğan şeritlerini ekleyin. Su ve parçalar halinde kesilmiş balkabağını ekleyin.

Balkabağını parçalar halinde su dolu bir tencerede çatalın kolayca geçebileceği şekilde pişirin. İyice piştikten sonra bir kepçe veya çatal yardımıyla parçalarını tencereden çıkarın ve kabuklarını soyun.

Balkabağını aynı pişirme suyunu kullanarak tencereye geri koyun. Tuz (istenirse) ve seçtiğiniz baharatlarla tatlandırın. Çok yumuşayana kadar pişmeye bırakın. Ardından her şeyi bir blenderda karıştırın ve karışımı ısıtmak için tencereye geri koyun.

Daha ince bir çorba istiyorsanız su ekleyin, tercihiniz daha kremalı bir çorbaysa daha uzun süre pişmesine izin verin. Ardından ocağı kapatın ve servis edin.

Dikkat

Burada sunulan kalori ve besin içeriklerini doğrulamak için farklı balkabağı çorbası tariflerini beslenme analizine tabi tutmadık, sadece bu makalede atıfta bulunulan kaynaklar tarafından sağlanan bilgileri yeniden üretiyoruz. Yani, bunlar sadece tahmini olarak hizmet eder ve farklı besin değerlerine sahip başka balkabağı çorbası tarifleri bulmak mümkündür.

Balkabağı çorbasının zayıflattığını biliyor muydunuz? Evde sık sık yaptığınız bir tarifiniz var mı? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön