İdrar yolu enfeksiyonu için çareler - En çok kullanılan 5

İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınlarda çok yaygın bir sorundur, bu nedenle mevcut en iyi çareleri ve tedavileri bilmek önemlidir.

Bu soruna çeşitli bakteriler neden olabilir, en yaygın olanları şunlardır Escherichia coli Ayrıca, metnin ilerleyen bölümlerinde göreceğimiz gibi, başka faktörler de bu enfeksiyon riskini artırabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu nedenle, aşağıda idrar enfeksiyonunun nasıl oluştuğunu daha iyi anlayacağız ve sorun için en iyi tedavileri ve bundan kaçınmanın yollarını öğreneceğiz.

Ancak, makaleye başlamadan önce, idrar enfeksiyonu tedavisinin her zaman bir doktor tarafından reçete edilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir, çünkü esas olarak antibiyotik kullanımını içerir.

 • Ayrıca bakınız : Gebelikte üriner enfeksiyon - belirtiler, riskler ve tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu nedir?

Enfeksiyon, sağlığa zararlı mikroorganizmaların vücudumuzda çoğalmasından başka bir şey değildir. İdrar enfeksiyonu durumunda ise bu çoğalma mesane, üretra ve böbrekler gibi idrar yollarında gerçekleşir.

İdrar yolu enfeksiyonunun yaygın belirtileri şunlardır:

 • Sık veya acil idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • İdrarda güçlü koku
 • Karın veya pelvik ağrı
 • İdrarda kan
 • Bulanık idrar

Teşhis, idrar testi adı verilen testlerle konur:

Tanıtım Sonrası Devam
 • İdrar özeti Bu da kan hücrelerinin yanı sıra mikroorganizmaların varlığını da tespit eder.
 • İdrar kültürü enfeksiyon etkenini tanımlamak için kullanılır.

Bununla birlikte, özellikle enfeksiyon daha şiddetli olduğunda başka testler de yapılabilir. Örneğin, şiddetli veya tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu vakalarında idrar yolu tutulumunun boyutunu belirlemek için ultrason, BT taraması ve röntgen gibi görüntüleme testleri gerekli olabilir.

Kompanse edilmemiş diyabet, hamilelik, bağışıklık sisteminin zayıflığı ve çoklu dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar, tedavi başarısızlığına ve bunun sonucunda ciddi bir üriner enfeksiyon tablosunun gelişmesine yol açabilecek bazı faktörlerdir.

Bu enfeksiyon, idrar yollarında zararlı mikroorganizmaların çoğalması ile karakterize edilir

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi

Antibiyotikler, genellikle bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için en yaygın kullanılan ilaçlardır. Ancak, doktor tarafından reçete edilebilecek çeşitli antibiyotik türleri vardır ve en iyi ilacın seçimi aşağıdaki gibi faktörlere bağlı olacaktır:

 • Enfeksiyonun ciddiyeti
 • Bakteri türü
 • Enfeksiyon zamanı
 • İlişkili sağlık sorunları gibi tıbbi geçmiş

Tedavi ne kadar sürer?

Tedavi süresi de seçilen antibiyotik türüne bağlıdır ve büyük ölçüde değişebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu için en sık kullanılan ilaçlar

İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için iyi bir ilaç, enfeksiyona neden olan bakteri türü veya türleriyle savaşabilen ve sağlık durumunuza uygun aktif maddeler içeren bir ilaçtır.

İdrar enfeksiyonu tedavisi için çeşitli ilaç seçenekleri vardır ve eldeki testlerle doktor durumunuza en uygun olanı reçete edebilir:

Tanıtım Sonrası Devam

1. trimetoprim ve sülfametoksasol

Trimetoprim ve sülfametoksazol aktif bileşiklerinin kombinasyonu Bactrim olarak bilinir ve komplike olmayan enfeksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

2. nitrofurantoin

Nitrofurantoin veya Macrodantine, akut ve kronik idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. İkinci ve üçüncü trimesterde çok yaygın olan bu tür enfeksiyonları gebelik sırasında tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

3. fosfomisin

Fosfomisin trometamol (Monuril) hafif idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir ve suda karıştırılması gereken zarflarda granül şeklinde bulunur.

4. amoksisilin

Amoksisilin, idrar enfeksiyonu tedavisi de dahil olmak üzere en çok kullanılan antibiyotiklerden biridir. Kullanılan dozlar yaşa ve tedavi edilecek enfeksiyonun türüne göre çok değişebilir. Bu nedenle kendi kendine ilaç olarak kullanımı ciddi sorunlara neden olabilir.

5. florokinolonlar

Bu antibiyotik grubu siprofloksasin ve levofloksasini içerir ve genellikle enfeksiyon diğer ilaçlarla çözülemediğinde kullanılır.

İdrar enfeksiyonunu tedavi etmek için hangi ilacın kullanılacağını bilmek için tıbbi yardım almak önemlidir

Evde Tedavi

Yukarıda belirtilen ilaçların yanı sıra, idrar enfeksiyonunun önlenmesine ve tedavisine yardımcı olan yollar ve ev ilaçları da vardır:

Tanıtım Sonrası Devam

1. bol miktarda sıvı tüketin

Su, idrar yolu enfeksiyonu için harika bir ev ilacıdır, çünkü ne kadar çok sıvı alırsanız, o kadar çok idrara çıkma isteği hissedersiniz ve vücudunuzun idrar yoluyla zararlı bakterileri ortadan kaldırma şansı o kadar artar.

Ancak bu, sadece su içmenin enfeksiyonu iyileştireceği anlamına gelmez, daha ziyade hidrasyonun sorunu önlemeye yardımcı olduğu ve ilaç tedavisine yardımcı olduğu anlamına gelir.

2. Canınız ne zaman isterse o zaman idrarınızı yapın

Halk arasında "idrarı tutmak" olarak bilinen idrar tutma, idrar yollarında sıkışan bakterilerin çoğalma şansını artırmanın yanı sıra çok fazla rahatsızlığa da neden olabilir. Bu nedenle, bu tür bakterilerin idrarla atılması ve çoğalma şansının olmaması için canınız ne zaman isterse idrara çıkmanız önerilir.

3. Sıcak kompres kullanın

Karnın alt bölgesine sıcak kompres uygulamak, idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için çok etkili bir ev önlemidir.

4. kızılcık suyu içmek

'de yayınlanan bir araştırmaya göre Tıbbi Gıda Dergisi, Kızılcık, zararlı bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını önleyen bir bileşik içerir.

Bu nedenle, bu meyvenin suyunu tüketmek sorunu önlemeye yardımcı olabilir, ancak kesin etkiyi ve alınacak ideal miktarı tanımlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Alternatif olarak, aktif bileşen "proantosiyanidin veya pac" varlığı nedeniyle kandidiyaz ve idrar yolu enfeksiyonunu önlemedeki faydaları ile bilinen gıda takviyesi kapsülleri şeklinde kızılcık tüketebilirsiniz.

Bir gıda takviyesi olduğu için, kızılcık kapsülleri idrar yolu enfeksiyonu için bir ev ilacı olarak çalışır ve reçete gerektirmez.

5. probiyotik kullanın

Probiyotik gıdalar idrar yollarında bakteri dengesinin sağlanmasına yardımcı olarak sağlığınız için iyi olan bakteri miktarını artırır ve yeni enfeksiyon riskini azaltır.

Bu etki şu dergide yayınlanan iki çalışmada gösterilmiştir Kanada Üroloji Dergisi ve içinde Dünya Gastroenteroloji Dergisi .

6. C vitamini tüketin

2013 yılında bilimsel bir dergide yayınlanan bir anket Üroloji Alanındaki İncelemeler C vitamini alımını artırmanın sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda idrarı daha asidik hale getirebileceğini göstermiştir.

Bu asidik ortam, enfeksiyondan sorumlu bakterilerin çoğalmasını zorlaştırır ve sorunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca bakınız : C vitamini açısından zengin 18 gıda

Genital bölgeyi önden arkaya doğru temizleyin

Bu ipucu özellikle kadınlar için önemlidir. Tuvaleti kullanırken genital bölgenin her zaman önden arkaya doğru temizlenmesi önerilir.

Bu önemlidir çünkü geriye doğru temizlik, bakterilerin dışkıdan idrar yoluna geçişini teşvik edebilir ve bu da idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır.

8. iyi bir cinsel hijyene sahip olmak

Birçok bakteri cinsel ilişki yoluyla bulaşır ve bazı basit hijyen önlemlerinin alınması enfeksiyon riskini azaltabilir.

Örnekler arasında cinsel ilişkiden önce ve sonra idrar yapmak, prezervatif kullanmak ve cinsel organlarınızı yıkamak veya anal seksten sonra prezervatif değiştirmek sayılabilir.

İlaç tedavisinin yanı sıra, idrar yolu enfeksiyonu olanlara yardımcı olabilecek başka önlemler de vardır

Doktora ne zaman gitmeli?

Aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmeniz gerekir:

 • Belirtiler ortadan kalkmaz.
 • Semptomlar daha da kötüleşir.
 • İlacın kullanımı sırasında yan etkiler ortaya çıkar.
 • Semptomlar tedaviden kısa süre sonra geri döner.

Ciddi enfeksiyonlar söz konusu olduğunda, sorunu tedavi etmek ve daha ciddi sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için hastanede daha yüksek dozlarda veya damardan antibiyotik kullanmak gerekebilir.

İpuçları ve bakım

Bu makaledeki bilgiler bir doktorun tavsiyesinin yerini tutmaz, bu nedenle tarif ettiğimiz semptomlardan bazılarını hissediyorsanız, teşhis koyması ve durumunuz için en iyi tedaviyi reçete etmesi için bir uzmana başvurun.

Ayrıca, aşağıdaki gibi bazı hususlara da dikkat edilmelidir:

 • Enfeksiyonun geri dönmesini önlemek için doğru ilaç formunu ve tedavi süresini takip edin.
 • Bölgenin oksijenlenmesini iyileştirmek için sıkı, sentetik iç çamaşırı giymekten kaçının.

Son olarak, antibiyotiklerin aşağıdakileri içeren yan etkilerinin farkında olun:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • İştahsızlık

Rahatsız edici olsa da, bu etkiler oldukça yaygındır ve genellikle tedavi süresince düzelir. Ancak düzelmezlerse bir sağlık uzmanına danışın.

Video : İdrar enfeksiyonu belirtileri

Aşağıdaki video da idrar enfeksiyonu hakkında önemli bilgiler veriyor, kaçırmayın!

Kaynaklar ve ek referanslar
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.
 • Yaşlılarda İdrar Yolu Enfeksiyonları için Antibiyotikler, Akıllıca Seçim - Amerikan İç Hastalıkları Kurulu.
 • Yetişkinlerde Mesane Enfeksiyonu (İdrar Yolu Enfeksiyonu-ÜSE), Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü.
 • Kızılcık, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu - Yetişkinler, Medline Plus.
 • Kadınlarda Tekrarlayan Komplike Olmayan İdrar Yolu Enfeksiyonları: AUA/CUA/SUFU Kılavuzu (2019), Amerikan Üroloji Derneği.
 • Antimikrobiyal Direnç, Dünya Sağlık Örgütü.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları, Kaliforniya Üniversitesi San Francisco.
 • Kızılcık İYE'lerinizi Durdurabilir mi?, Cleveland Clinic
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları, Johns Hopkins Tıp.
 • Kadınlarda Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Cerrahi Olmayan Yönetimi, Translasyonel Androloji ve Üroloji.
Başa dön