İngiliz Patatesi, Tatlı Patates veya Manyok: Hangisi Daha İyi? Hangisi Şişmanlatır?

İngiliz patatesi, tatlı patates ve manyokun birçok ortak noktası vardır: üçü de bitki bazlı gıdalardır, üçü de diyet için karbonhidrat kaynağıdır, üçü de Brezilya'da popülerdir ve fırınlanmış, kızartılmış, haşlanmış, püre veya cips olarak yenebilir.

Ama biri diğerinden daha mı iyi? Biri diğerinden daha fazla kilo almaya neden olabilir mi? Bu soruların yanıtlarını bulmak için bu gıdaların besin değerlerine ilişkin bir analiz getireceğiz.

Tanıtım Sonrası Devam

Kalori sorunu

Su ve tuz ile pişirilen manyok 100 gram porsiyonda 125 kalori içerirken, kabuğu soyulmuş, su ve tuz ile pişirilen tatlı patates 100 gram porsiyonda 86 kalori, kabuğu soyulmuş, su ve tuz ile pişirilen İngiliz patatesi ise 100 gram porsiyonda 77 kalori içermektedir.

Ancak gıda maddeleri hakkında karar verirken göz önünde bulundurulması gereken tek nokta bu değildir.

Karbonhidratlar ve lif sorunu

Aynı 100 gram tuz ve su ile haşlanmış manyokta 30 gram karbonhidrat vardır, bu da yaklaşık üç yemek kaşığı pirince karşılık gelen yüksek bir miktardır. Bu porsiyondaki besinin lif içeriği oldukça düşüktür: sadece 1,6 gram besin vardır.

Buna karşılık, kabuğu soyulmuş, suda ve tuzda haşlanmış tatlı patates 100 gramlık bir porsiyonda yaklaşık 20 gram karbonhidrat ve üç gram lif içerirken, kabuğu soyulmuş, suda ve tuzda haşlanmış patates aynı 100 gramda yaklaşık 18 gram karbonhidrat ve iki gram lif içerir.

Bir kez daha, manyok patatesle kıyaslandığında kaybeder çünkü karbonhidrat açısından zengin bir gıdada daha fazla lif bulunması, karbonhidratın daha yavaş emilmesini desteklemesi, tokluğa ve dolayısıyla iştah kontrolüne yardımcı olması nedeniyle ilginçtir.

Tanıtım Sonrası Devam

Protein ve yağ sorunu

Porsiyon başına protein içeriği açısından manyok, tatlı patates ve patates bir şekilde benzerdir: üçünün de bileşiminde neredeyse hiç yağ yoktur - yaklaşık miktar 100 gram pişmiş porsiyon başına 0,1 gramdır.

Ancak protein açısından manyok yine dezavantajlı durumdadır: tatlı patates ve kabuğunda tuz ve suyla pişirilen patates 100 gramda yaklaşık iki gram protein içerirken, tuz ve suyla pişirilen manyok 100 gramlık porsiyonda bir gramdan az protein içerir.

Manyoktaki bu düşük protein miktarı aynı zamanda karbonhidratların daha hızlı emileceği anlamına gelir. Peki hedef kilo vermek olduğunda karbonhidratların hızlı emilimi neden istenmez?

Hızlı bir şekilde emildiklerinde kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeler olur ve bunu kan şekeri oranlarındaki hızlı düşüşler takip eder. Bu da kişinin yorgun, aç hissetmesine ve şeker ve kalorisi yüksek yiyecekleri arzulamasına neden olabilir.

Nasıl hazırlanacağı sorusu

Diyette manyok tüketimi ile ilgili bir diğer endişe verici nokta da hazırlanma şeklidir - sonuçta kızarmış manyok Brezilya mutfağında klasik bir yemektir. Bunun nedeni, yiyeceğin yağ ile tavaya daldırılarak kızartılmasının sebzeye kalori ve kötü yağlar eklemesidir.

Kızartma tavaya daldırılarak yapılmadığında bile, manyok püreye yağ ilavesi alabilir - iyi bir seçenek olabilecek hafif püre tariflerine bakın - hazırlanması süt ve tereyağı ilavesini gerektirir veya zeytinyağı, tereyağı veya başka bir yağ türünde ovulabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Peki aynı şey İngiliz patatesleri ve tatlı patatesler için de yapılamaz mı? Evet, ancak bu patatesleri sadece su ve tuzla haşlayarak yemek, damak tadı için sadece su ve tuzla haşlanmış manyoktan daha kolaydır. İkincisi genellikle daha nötr olan tadını iyileştirmenin bir yolu olarak yağlı bileşenler eklenir.

Kilo kaybı ve kas kütlesi için hangisinin daha iyi olduğunu öğrenme fırsatını yakalayın: tatlı patates veya İngiliz patatesi.

Yani bu bir daha asla manyok yiyemeyeceğim anlamına mı geliyor?

Birincisi, aşırı kalori ve karbonhidrat alımından kaçınmak için sadece ara sıra ve her zaman ılımlı porsiyonlarda tüketmektir.

İkinci taktik, karbonhidratlarınızın sindirimini yavaşlatmanın bir yolu olarak manyokları lif açısından zengin gıdalar ve protein açısından zengin gıdalardan oluşan bir salata veya yemekle birleştirmektir.

Üçüncü strateji biraz açık: manyokun pişmiş versiyonunu her zaman su ve biraz tuzla (aşırıya kaçmayın, çünkü çok fazla sodyum sağlığınız için kötüdür), derin yağda kızartmadan veya hazırlığa yağ eklemeden hazırlamaktan oluşur. Bu hafif pişmiş manyok tariflerini tanımaya ne dersiniz?

Fiziksel şeklinize ve sağlığınıza zarar vermeyecek şekilde, belirlediğiniz hedeflere uygun olarak gıdaları nasıl tüketeceğinizi öğrenmek için bir beslenme uzmanına danışın.

Tanıtım Sonrası Devam

Video: Patates mi maniok mu? ve tatlı patates mi? hangisini seçmeli?

Aşağıdaki videolarda İngiliz patatesi, manyok ve tatlı patates hakkında bilgi edinmeye devam edin:

Video: Tatlı patatesin faydaları

İpuçlarını beğendiniz mi?

Başa dön