Limonlu Bikarbonat İnce midir, Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir?

Bikarbonat ve limon kombinasyonu çok popüler bir ev ilacı haline gelmiştir. Test edenler, karışımın çeşitli faydaları olduğunu ve cilt sağlığını iyileştirebileceğini, sindirim sorunlarını hafifletebileceğini, dişleri beyazlatmaya yardımcı olabileceğini ve hatta kilo kaybına katkıda bulunabileceğini bildirmişlerdir.Tam olarak ne için olduğunu.

Limonlu bikarbonatın yanı sıra, limon içeren, popüler hale gelen ve limonlu zencefil çayı ve limonlu su gibi kilo vermek için tüketilen başka hızlı içecekler de vardır. Kontrol ettiğinizden ve bu faydaların tadını çıkardığınızdan emin olun.

Tanıtım Sonrası Devam

Birçok çalışma karbonat ve limonun faydalarını incelemiştir, ancak her ikisi birlikte karıştırıldığında aynı faydaları değerlendiren çok az araştırma vardır.

Limon ve bikarbonat hakkında bugüne kadar bilinenlere dayanarak, burada limonlu bikarbonat almanın zayıflatıp zayıflatmadığı ve karışımın kullanımının sağlık açısından faydaları olup olmadığı veya herhangi bir şekilde çözümün vücut için kötü olup olmadığı tartışılacaktır.

Soda ve Limon Bikarbonatı

Sodyum bikarbonatın pH değeri 8,3 civarındayken (7'den yüksek olduğu için alkali olarak kabul edilir) limon suyunun pH değeri 3'e yakındır (7'den düşük olduğu için asidik olarak kabul edilir). Bu, limondaki sitrik asidin asitliği bikarbonatın alkaliliği tarafından nötralize edildiği için her ikisinin kombinasyonunun yaklaşık olarak nötr bir çözelti oluşturduğu anlamına gelir.

Ne için kullanılır

Limonlu bikarbonat çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. Örneğin ev temizliğinde, limonlu bikarbonat karışımı yüzeylerdeki zor lekeleri çıkarmak ve hatta lavabo giderini açmak için harika bir çözümdür.

Sağlık konusunda yapılan çalışmalar kesin değildir, ancak karışımın dişleri beyazlatmaya, cilt lekelerini ve sivilceleri tedavi etmeye, sindirimi iyileştirmeye ve cildin daha iyi görünmesine yardımcı olmanın yanı sıra gastrointestinal sorunları hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Tanıtım Sonrası Devam

Limonlu bikarbonatın olası kullanımlarının neler olduğunu aşağıda daha ayrıntılı olarak öğrenelim.

Limonlu Bikarbonat Fayda Sağlar mı?

Limonlu karbonatın sağlığa bazı faydaları olabilir ve bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

- Gastrointestinal rahatsızlıklardan kurtulma

Aşırı mide asidi hazımsızlık, mide ekşimesi, mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Limonlu kabartma tozu kullanmak aşırı mide asidiyle savaşabilir ve gastrointestinal rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir.

Bileşimlerinde sodyum bikarbonat ve sitrik asit içeren reçetesiz satılan bazı antiasitler bile vardır.

İkisi bir araya geldiğinde, sitrik asit sodyum bikarbonat ile reaksiyona girerek sodyum sitrat olarak bilinen bir tampon çözelti oluşturur. Bir tampon çözelti - kimyasal tanım gereği - ciddi pH değişikliklerini önleyen bir çözeltidir. Bu şekilde, limon ile bikarbonat almak mide pH'ını dengelemeye yardımcı olabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Buradaki zorluk, doğru oranlarda sodyum bikarbonat ve limonu karıştırarak aralarındaki nötralizasyon reaksiyonunun tamamlanmasını sağlamaktır, çünkü çok fazla bikarbonat içeren bir çözeltinin yutulması gaz ve ishal gibi olumsuz etkilere neden olabilirken, çok fazla limon asit reflüsüne neden olabilir ve gözlenen semptomları kötüleştirebilir.

- Cilt sağlığı

2019'da bilimsel bir dergide yayınlanan verilere göre Klinik, Kozmetik ve Araştırma Dermatolojisi, cildin pH değeri 5,7 gibi hafif asidik bir değerdir.

Bu nedenle, sodyum bikarbonat gibi çok alkali ürünler cildin doğal pH'ını artırabilir ve cilt bariyerine zarar verebilir, bu da kuruluğa veya aşırı yağa ve akne görünümüne yol açabilir.

Bu arada limon, sitrik asit ve C vitamini varlığı nedeniyle faydalı olabilir. Ancak cilt hücreleri C vitamini gibi suda çözünen molekülleri itme eğilimindedir, bu da çok az C vitamininin bu şekilde cilde nüfuz edebileceğini gösterir. Ayrıca limondaki asit cildin normal pH değerini düşürebilir, bu da cildi tahrişe, hiperpigmentasyona ve radyasyona karşı daha duyarlı hale getirebilirGüneşin ultraviyole ışığından.

Limon ve bikarbonat karışımı nötr ise muhtemelen yukarıda bahsedilen sorunlar ortadan kalkacaktır. Dahası, bikarbonatın aşındırıcılığı ile limonun cildi aydınlatma ve lekeleri giderme gücünün birleşimi harika bir ev yapımı kese ile sonuçlanabilir. Ancak en ufak bir pH kontrolü olmadan evde yapılan karışımın nötrlüğünü garanti etmek çok zordur.

- Diş beyazlatma ve ağız sağlığı

Pek çok diş macununun içeriğinde, plağın giderilmesine yardımcı olan bakterisit ve aşındırıcı özellikleri nedeniyle kabartma tozu bulunur. 2017 yılında yayınlanan bir inceleme çalışmasına göre Amerikan Dişhekimleri Birliği Dergisi bikarbonat dişlerdeki yüzey lekelerini güvenli ve etkili bir şekilde çıkarabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bazı yetersiz çalışmalar, bikarbonata limon suyu eklenmesinin ağız sağlığına ilişkin faydaları artırabileceğini düşündürmektedir.

Limon tek başına çok asidik olmasına ve diş minesine zarar verebilmesine rağmen, limon ve bikarbonat kombinasyonu diş minesine bu şekilde saldırmayacak nötr bir çözelti üretmelidir. Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, evde nötr bir karışım üretmek çok zordur ve gerçekten işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

- Geliştirilmiş sindirim

Gastrointestinal rahatsızlıkları gidermenin yanı sıra, bikarbonat ve limonu birleştirmek sindirim sürecini iyileştirebilir.

Kramp, mide ekşimesi, şişkinlik ve aşırı gaz gibi hazımsızlık semptomları karışımı tükettikten sonra hızla giderilir. Ayrıca, kombinasyon bağırsak sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunur.

- Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

2008 yılında dergide yayınlanan bir çalışmaya göre Gıda Bilimi ve Teknolojisinde Trendler Bikarbonat limonun asiditesini nötralize eder ve ayrıca sadece asidik koşullarda ortaya çıkan hastalıkların ortaya çıkmasını önler.

Bu da bağışıklığın güçlenmesine ve hastalıkların azalmasına yol açacaktır, ancak limonlu bikarbonatın aynı anda kullanıldığında gerçekten bu şekilde etki edip etmediği kesin olarak bilinmemektedir.

Limonlu Bikarbonat kilo verdirir mi?

Limonlu bikarbonatın zayıflattığını iddia etmek mümkün değildir çünkü karışımın bu faydasını kanıtlayacak yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Kilo kaybı için bikarbonat ve limon kullanımı arasında doğrudan bir ilişki yoktur, ancak bikarbonatın kilo verme sürecinde yardımcı olabileceğini gösteren izole kanıtlar vardır.

Bikarbonat daha fazla enerji verebilir ve egzersizlerde dayanıklılığı artırabilir. Bu metabolizmayı hızlandırabilir ve dolaylı olarak kilo kaybına neden olabilir.

2013'te yayınlanan bir çalışma Avrupa Uygulamalı Fizyoloji Dergisi kuvvet antrenmanından 1 saat önce bikarbonat kullanmanın, çalışma katılımcılarının plasebo alanlara kıyasla daha az kas yorgunluğu ile daha fazla tekrarı tamamlamalarına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Bikarbonat ayrıca kardiyovasküler egzersizlerde hızı artırmaya ve dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, kardiyovasküler efor gerektiren herhangi bir fiziksel aktivite yaparken, kasların yorgunluk ve yanma hissinden sorumlu bileşik olan laktat (veya laktik asit) üretmeye başlamasıdır. Antrenmandan önce bikarbonat alarak, bikarbonat nötralize edebilirAşırı laktik asit ve vücudun yorgunluk hissetmeden önce daha sıkı ve daha iyi çalışmasını sağlar.

Öte yandan, limonlu karbonatın yağları yok etmeye yardımcı olduğuna dair iddialar herhangi bir bilimsel çalışma ile kanıtlanmamıştır.

Bikarbonat dolaylı olarak kilo kaybına katkıda bulunabilse de, bikarbonata limon eklemenin kilo kaybıyla ilgili olarak yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Limon ile Bikarbonat Almak Zararlı mıdır?

Bazı yan etkiler görülebilir, ancak bunların çoğu sadece limonlu bikarbonat uzun süre veya abartılı miktarlarda kullanıldığında ortaya çıkar.

Karışımın neden olabileceği olumsuz etkiler şunlardır:

 • Aşırı susuzluk;
 • Mide ağrısı;
 • Fazla gaz;
 • Baş ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • Kusma;
 • Yorgunluk;
 • Alt uzuvlarda şişme;
 • Sık idrara çıkma isteği.

Limonlu karbonatın kullanımına bağlı olarak, ek etkiler gözlemlenebilir. Örneğin, solüsyonun dişleri beyazlatmak için kullanılması durumunda, oluşan karışım nötr olmadığında diş minesi kaybı, asit reflüsü ve diş çürümesi meydana gelebilir.

Limon ve bikarbonat sağlığınız için zararsız bileşenler gibi görünse de, karışım yanlış kullanılırsa bazı yönlerine zarar verebilir.

Evde limonlu bikarbonat kullanımı risklidir, çünkü limonda bikarbonat ile tam nötralizasyonu teşvik etmek için ne kadar sitrik asit bulunduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, kilo vermek ve limonlu bikarbonatın sağlayabileceği olası faydaları elde etmek için daha güvenli başka yollar aramak daha iyidir.

Kaynaklar ve Ek Referanslar:
 • //medlineplus.gov/druginfo/meds/a682001.html
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23210419
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9256916
 • //pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sodium_bicarbonate#section=Top
 • //www.sciencebuddies.org/science-fair-projects/references/acids-bases-the-ph-scale
 • //cjasn.asnjournals.org/content/8/5/714.short
 • //onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1467-2494.2006.00344.x
 • //www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-28032014000300217&lng=en&nrm=iso&tlng=en

Limonlu bikarbonatın kilo vermeye yardımcı olduğunu hiç duydunuz mu? Bu tarifle iyi sonuçlar alan birini tanıyor musunuz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön