Micronor kilo aldırır veya kilo verdirir mi?

Micronor, gebeliği önlemek ve aynı zamanda ruh hali değişimlerini tedavi etmek için tasarlanmış saf progestojen bazlı bir haptır. Düşük hormonal doza sahip olduğu ve sürekli kullanım için endike olduğu için emziren kadınlar tarafından alınabilir ve adet döngüsü bozukluklarını ve doğurganlığı kontrol etmeye etki eder.

İlacın ilk kullanım yılında gebeliği önleyememe olasılığı %0,5'tir. Bu nedenle, organizma ilaca alışana kadar ilk yıl boyunca prezervatif kullanımı önerilir. Emziren kadınlar doğum kontrol hapını doğumdan 6 hafta sonra kullanmaya başlayabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Jinekoloji kliniklerinde sıkça sorulan bu hapla ilgili temel şüphe, doğum kontrol hapı Micronor'un şişmanlatıcı mı yoksa zayıflatıcı mı olduğudur. Bunun nedeni, refah ve estetik kaygısı taşıyan kadınların, bu tür bir yan etki yaratması durumunda bu ilacı almayabilmeleridir. Aşağıda hapın bu tür bir reaksiyona neden olup olamayacağını öğrenin.

Kullanıcı raporları

Micronor kullanımına ilişkin bazı farklı raporlar, bazı kadınların bu ilacı seçme konusunda kafalarının karışmasına neden olabilir. Kullanıcılardan biri Micronor kullanmasına rağmen hala adet gördüğünü, bir diğeri ise çok fazla kramp hissettiğini bildiriyor, ancak görünüşe göre hiçbiri doğum kontrol hapı Micronoe'nin şişmanlattığını bildirmiyor.

İlaç, emziren kadınlar için tavsiye edilmektedir ve genellikle adet dönemlerinden kaçınanlar için kesintisiz olarak alınabilir. Başka bir kadın, jinekoloğunun kendisine bu doğum kontrol ilacını değiştirmesini tavsiye ettiğini, çünkü anne sütü yoluyla bebeğe geçebilecek çok sayıda kadınlık hormonu içerdiğini ve bunun erkek çocuklar için sorun olabileceğini söylüyor.

Bazı kadınlar doğum kontrol hapını sık kullandıkları halde hamile kaldıklarını bildirmekte ve prezervatif kullanımını önermektedir. Birkaç yan etki bildirilmesine rağmen, kilo alımı hakkında hiçbir şey söylenmemektedir; çoğu kullanım sırasında kilolarının sabit kaldığını söylemektedir.

Doğum kontrol hapı Micronor şişmanlatır mı?

Micronor, emziren veya ani coşku, üzüntü, sinirlilik vb. nöbetlerle ruh halini dengesizleştiren hormonal değişiklikleri olan kadınlar için endikedir. İlacın prospektüsünde yan etkiler altında nadiren kilo alma vakaları olduğu ve ayrıca Micronor kullandığını söyleyen tüm kadınların bundan şikayet etmediği, sadece diğer sorunlardan bahsettiği bildirilmektedir.Aslında, doğum kontrol hapı Micronor'un zayıflattığı ifadesi de yanlıştır ve çoğu durumda ağırlığı normalde tutar - bu her organizmaya göre değişebilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Advers reaksiyonlar ve kontrendikasyonlar

En sık görülen yan etki adet düzensizliğidir; daha sık düzensiz kanama, daha az sıklıkta amenore ve uzun süreli kanama görülür. Baş ağrısı, göğüslerde şişme, bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Kilo alma, akne, hirsutizm ve emzirmede azalma vakaları olası değildir.

Hamile olan veya hamilelik şüphesi olan, meme kanseri olan veya meme kanseri şüphesi olan, teşhis edilmemiş anormal kanaması olan, formüldeki bileşenlerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olan, karaciğerin iyi huylu veya kötü huylu tümörü olan veya anormal karaciğer fonksiyonu olan akut veya kronik karaciğer hastalığı olan kadınlar için kontrendikedir. Bu durumlardan herhangi birinde, alımına başlamadan önce bir jinekoloğa danışın.

Nasıl alınır?

Tüm oral kontraseptiflerde olduğu gibi, hap ilk kez adetin ilk günü alınmalı ve daha sonra etkinliğini artırmak için her gün aynı saatte alınmalıdır. Aynı saatte almayı unutursanız, hatırladığınızda alın ve ertesi gün yine aynı saatte alın ve önleyici bir tedbir olarak sonraki 48 saat boyunca prezervatif kullanın.

Eğer bir adet duraklaması verilirse, bittikten sonra başka bir kartele başlamadan önce yedi gün bekleyin, aksi takdirde yeni bir kartele başlayın. Bir doktora danışmadan asla bir ilaç kullanmaya başlamamayı unutmayın, aynı şey doğum kontrol hapları için de geçerlidir, çünkü hormonal doz ve bileşim açısından farklılık gösterirler ve sadece bir jinekolog size hangisinin hedeflerinize ve biyotipinize en uygun olacağını söyleyebilir, bu yüzden,randevu alin ve i̇yi̇ şanslar!

Micronor kullanan ve doğum kontrol hapının şişmanlattığını iddia eden ve jinekoloğunuz tarafından reçete edilen birini tanıyor musunuz? Lütfen aşağıya yorum yapın.

Başa dön