Mısır Nişastası kilo aldırır mı?

Diyetine dikkat edenler için iki önemli şüphe olan mısır nişastasının şişmanlattığının doğru olup olmadığını ve glüten içerip içermediğini aşağıdan kontrol edin.

Mısır nişastası bisküvi, kek, krema, makarna ve ekmek gibi çeşitli tariflerde yer alabilen bir bileşendir. Ancak bu ürün büyük endişeler olmadan kullanılabilir mi yoksa örneğin mısır nişastası yağlandırıcı mıdır?

Tanıtım Sonrası Devam

Mısır hayranı mısınız? O halde, mısır nişastası ve kilo alımı arasındaki olası ilişki hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra, pişmiş mısırın şişmanlatıp şişmanlatmadığını da anlamak isteyeceksiniz.

Mısır nişastası nedir ve glüten içerir mi?

Mısır nişastası adıyla da bilinen bu ürün mısırdan elde edilir ve mısır tanelerinden üretilir. Mısır nişastası, mısır tanesinden protein ve lifin çıkarılmasıyla elde edilir ve geriye sadece endosperm adı verilen nişastalı merkez kalır. Daha sonra işlenerek beyaz bir toz haline getirilir.

Mısır nişastasının çok fazla tadı yoktur ve tariflerde lezzetten çok doku katmak için kullanılır ve genellikle mutfak yemeklerini koyulaştırmak için kullanılır.

Çölyak hastalığı veya glüten alımına izin vermeyen diğer hastalık türlerinden muzdarip insanlar için iyi haber, mısır nişastasının glütensiz bir gıda olarak sınıflandırılmış olmasıdır - bu konuda daha fazla bilgi edinin.

Ancak, önlem olarak, eve mısır nişastası almadan önce, gerçekten glütensiz olduğundan emin olmak için ürün ambalajı üzerindeki tüm bilgileri okumakta fayda vardır.

Tanıtım Sonrası Devam

Bunun nedeni, bir ürünün gluten içeren diğer ürünlerle birlikte üretilmesi, işlenmesi, paketlenmesi, depolanması veya taşınması durumunda, bu maddeyle çapraz bulaşma riskinin bulunmasıdır.

Peki, mısır nişastası şişmanlatır mı?

Bir yemek kaşığı veya 20 gram mısır nişastasına karşılık gelen bir porsiyon, ürünün markasına göre değişmekle birlikte 68 ila 80 kaloriye sahiptir.

Tahmini değerler çok fahiş görünmüyor, değil mi? Ancak mısır nişastasının şişmanlatıcı olup olmadığı sonucuna varmadan önce, kullanılan ürünün miktarını ve malzemenin kullanılacağı tarifi dikkate almak gerekir.

Bunun nedeni, yüksek miktarda mısır nişastası kullanımının kalori birikimine yol açarak kilo alımına katkıda bulunmasıdır. Benzer şekilde, mısır nişastası kalori dolu malzemeler, basit karbonhidratlar, kötü yağlar ve şeker açısından zengin gıdalardan oluşan bir tarifte kullanılırsa, sonuç formda kalmak için uygun bir yemek olmayacaktır.

Gıdanın bileşimi

Ayrıca, mısır nişastasının şişmanlatıcı olup olmadığını analiz ederken sadece üründeki kaloriye bakamayız, gıdanın bileşimine de bakmamız gerekir.

Yukarıda gördüğümüz gibi, mısır nişastası üretilirken mısır tanesinin proteinleri ve lifleri çıkarılmaktadır. Mısır nişastası B vitamini içermez ve mısır ununa kıyasla çok daha düşük miktarda diğer besin maddelerini içerir. Bir göz atın ve mısır ununun da şişmanlatıcı olup olmadığını görün.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu da temelde karbonhidratlardan oluşan bir ürün ortaya çıkarır - nişastanın bir karbonhidrat türü olduğunu hatırlamakta fayda var. Bir yemek kaşığı veya 20 gram mısır nişastasının bir porsiyonunda 17 gram ile 19 gram arasında karbonhidrat bulunur ve bu miktar ürünün markasına göre değişir.

Bu nedenle, kilo vermek amacıyla düşük karbonhidrat diyeti uygulayanlar için mısır nişastası en iyi alternatif bileşen olmayabilir, çünkü tarifler hazırlama için bir çorba kaşığından fazla ürün gerektirebilir ve bu da yemekteki nihai karbonhidrat içeriğini daha da artıracaktır.

Ancak mısır nişastasındaki karbonhidrat konsantrasyonu ile birleşen besin eksikliği, ürünü yalnızca düşük karbonhidrat diyeti uygulayanlar tarafından kaçınılması gereken bir gıda haline getirebilir.

Kitapta " Yiyin, İçin ve Sağlıklı Olun " (Eat, Drink and Be Healthy, ücretsiz çeviri) başlıklı makalesinde Harvard Üniversitesi epidemiyoloji ve beslenme profesörü Walter Willett, mısır nişastası gibi nişastaların kilo verme konusunda oldukça kötü olabileceğini belirtiyor.

Bunun açıklaması, nişastaların vücutta hızla emilerek kan şekeri seviyelerini yükseltmesidir. Sonuç olarak, tüm bu şekeri işlemek için pankreas tarafından çok fazla insülin salgılanır ve organ, nişastadan gelen şeker zaten işlendikten bir süre sonra bile bu oranda insülin salgılamaya devam eder.

Vücudun aşırı insüline tepkisi, açlık hissi yaratan daha fazla şeker arzusudur. Artan açlık ve tatlı arzusuyla birlikte, özellikle kilo kontrolünde veya vermede pek yardımcı olmayan tatlılar ve şekerlemeler için iştahı kontrol etmek zorlaşır.

Tanıtım Sonrası Devam

Kilo vermeyi hedefleyen veya kilo almaktan kaçınmak isteyenler için tariflerde mısır nişastası kullanmaktansa lif içeriği yüksek kepekli unları tercih etmek daha iyidir; çünkü lif, özellikle de çözünür lif, vücudun şeker emilimini yavaşlatabilir ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bağlamı unutmayın

Mısır nişastasını bir fitness kötüsü olarak sınıflandırmadan önce, içeriğin size zarar verip vermeyeceğini belirleyecek olanın kullanıldığı bağlam olduğunu aklımızda tutmamız gerekir.

Besleyici ve sağlıklı bir sebze çorbasını koyulaştırmak için az miktarda mısır nişastası kullanmak bir şeydir, ancak mısır nişastasını şeker dolu bir kek tarifinde kullanmak tamamen başka bir şeydir.

Bu nedenle, kilo vermeyi veya kilo almamayı hedefleyenler için ideal olan, ürünü her zaman vitaminler, mineraller, proteinler ve lifler içeren diğer bileşenlerden oluşan sağlıklı tarifler içinde ılımlı miktarlarda kullanmaktır.

Bununla birlikte, kilo alımına neden olan şeyin tek bir gıda veya bileşen değil, diyetin tüm içeriği olduğunun farkında olmak da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle, kilo kontrolü sağlamak veya kilo vermek isteyenlerin diyetlerinin bir bütün olarak sağlıklı, besleyici, kontrollü ve dengeli olduğundan emin olmaları gerekir.

Bu tür bir diyeti uygulamakta zorluk çekenler için, hedeflere ulaşmaya yardımcı olan ve aynı zamanda organizmanın düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri ve enerjiyi sağlayan bir diyet programı reçete etmek için en uygun profesyonel olan bir beslenme uzmanından yardım almak çok değerlidir.

Kaynaklar ve Ek Referanslar:
  • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4260129/
  • //www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/fiber/art-20043983
  • //www.researchgate.net/publication/6388239_Comparison_of_the_effect_of_a_cornstarch_thickened_formula_and_strengthened_regular_formula_on_regurgitation_gastric_emptying_and_weight_gain_in_infantile_regurgitation
  • //www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195666318304318
  • //sitn.hms.harvard.edu/uncategorized/2014/starchy-dangers-in-human-evolution/
Başa dön