Mucuna: Nedir, Faydaları, Yan Etkileri ve Nasıl Alınır?

Mucuna Pruriens'in veya kısaca mucuna'nın faydaları, vücudun üreme ve sinir sistemlerini dengelemek için birçok nesildir terapötik olarak kullanıldığı eski Hint tıbbı Ayurveda'dan iyi bilinmektedir. Tohumlar mucuna'nın ana kısmıdır ve genellikle toz formunda tüketilir, tıbbi amaçlar için bir takviye olarak kullanılır.

Birçok insan mucuna tohumu özünü veya tozunu suda seyreltilmiş çay olarak alır ve bunu son derece uyarıcı ve uyanıklığı artırmada kahve kadar etkili bulur. Mevcut araştırmalar, bitkiyi vücudumuzun stresli durumlara adaptasyonunu artıran özelliklere sahip adaptojenler grubuna dahil etmektedir.

Tanıtım Sonrası Devam

Başlangıçta sinir sistemini tonlamak ve güçlendirmek için kullanılan ve ruh halini iyileştirmenin yanı sıra beyni sağlıklı ve korumalı tuttuğu bilinen mucuna, diğer birçok sağlık yararının kaynağı olabilir.

Mucuna Pruriens ile ilgili faydalar

Aşağıda Mucuna Pruriens tohumu özü tüketimiyle ilgili bazı faydalar listelenmiştir ve daha sonra bunları daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

 • Doğal bir L-Dopa (levodopa) kaynağıdır, beyindeki dopamini artırır
 • Stres ve kaygıyı azaltarak vücudu rahatlatmaya yardımcı olur
 • Libidoyu uyarabilir ve üreme sistemini canlandırabilir
 • Antidepresanlara benzer sonuçlar sunabilir
 • Daha iyi uykuyu teşvik etme özelliğine sahiptir
 • Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmada yardımcı olarak kullanılabilir
 • Bilişsel ve hafıza fonksiyonlarını geliştirme gücüne sahiptir
 • Gençliğin korunmasına yardımcı olan GH ve diğer hormonların üretimini teşvik edebilir
 • Motor becerileri normalleştirebilir ve kas hareketleri için bir gevşetici olarak hareket edebilir
 • Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir
 • Sindirimi destekler
 • Vücuda doğal olarak enerji vermeye yardımcı olur

Mucuna Pruriens bitkisi - Nedir bu?

Mucuna Pruriens, Brezilya'da café berão ve pó de mico olarak da adlandırılan baklagillerden bir bitkidir. Güney Amerika, Afrika ve Batı Hint Adaları'nın tropikal ormanlarına özgüdür.

Tohumları veya çekirdekleri bej, kahverengi veya siyah renktedir ve kaplaması ciltle temas ettiğinde tahrişe neden olduğu bilinen uzun kıvrımlı kadifemsi bir bakla içinde büyür.

Bitki bir azot sabitleyici olarak kabul edilir ve genellikle tarımla bozulmuş arazilerde gübreleyici bir toprak örtüsü olarak kullanılır.

Tanıtım Sonrası Devam

Mucuna Pruriens ağacının boyu 15 metreye kadar ulaşabilir ve beyazdan mora kadar değişen bazı çiçekler üretebilmesine rağmen çok güzel görünmez.

Bitkinin dikenli çıkıntıları olan ampullerle temas da ciltte kaşıntıya neden olabilir. Bu bitkiyle ilgili bir başka ilginç gerçek de bazı insanlar tarafından kahveye alternatif olarak kullanılmasıdır. Tohumlar kurutulur ve öğütülür, ardından kahvemizin tipik formunda bir içecek yapılır.

Mucuna Pruriens ve L-Dopa

Mucuna, nörotransmitter dopaminin temel bir öncüsü olan L-Dopa (Levodopa) adlı bir amino asidin en büyük doğal kaynaklarından biridir.

Yeterli dopamin seviyelerinin korunması zihinsel işlevlerin, duygusal sağlığın, uykunun, hafızanın, motor becerilerin ve kas koordinasyonunun beslenmesi için gereklidir.

Bu amino asit, L-Dopa, ruh halini iyileştirdiği bilinen bir bileşiktir ve beyindeki dopamin üretimini uyardığı için genellikle depresyon ve anksiyete için doğal bir takviye olarak alınır.

Bir hatırlatma olarak, dopamin genellikle 'iyi hissetme hormonu' olarak adlandırılan bir nörotransmitterdir. Kendimizi iyi hissettiğimizde veya vücudun ödül mekanizması olarak beyin tarafından üretilir ve dans etmek, yapmak ve zevkli cinsel deneyimler gibi çeşitli ödüllendirici faaliyetler yoluyla doğal olarak uyarılabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Uykuyu düzenlemeye yardımcı olan bir nörotransmitter olan noradrenalinin bir ara maddesidir ve ayrıca GH (büyüme hormonu) üretimini uyarır.

L-Dopa hem kalp hem de beyin tarafından dopamine metabolize edilir ve kullanımı, ciddi nörodejeneratif hastalıklara veya bilişsel yeteneğin azalmasına yol açabilen sinir sorunları ve anksiyete bozuklukları olan tüm bireyler için çok yararlı olabilir.

Mucuna Pruriens'in beyin için faydaları

Araştırmalar, mukumanın sağlıklı bilişsel ve sinirsel işlevleri sürdürmenin yanı sıra sinirsel faaliyetleri iyileştirerek beyni koruduğunu göstermektedir. Bu tür faydalar antioksidan etkisiyle ilişkilidir.

Etkilerinin arkasındaki fiziksel mekanizma şu şekildedir: Tüm serbest radikallerin insan vücudunda onları kararsız hale getiren eşleşmemiş bir elektronu vardır. Antioksidanlar serbest radikal molekülüne bir elektron ekleyebilir ve böylece özellikle beyin üzerindeki etkilerini nötralize edebilir.

Mukunada bulunan bir amino asit olan L-Dopa, temel beyin süreçlerinden sorumlu nörotransmitterlerin etkisini artırmanın yanı sıra beyne, işleyişi için gerekli bileşikleri oluşturma konusunda daha fazla kapasite kazandırır.

L-Dopa ayrıca ruh hali, enerji, zevk ve motivasyonla bağlantılı nörotransmitterler olan dopamin ve noradrenalin üretiminde de gereklidir.

Tanıtım Sonrası Devam

Mucuna'nın zihinsel çevikliği artırdığı ve kafeinden farklı bir şekilde odaklanma ve konsantrasyon seviyesini geliştirdiği de bilinmektedir. Bazı insanlar tarafından veya miktarına göre kafein alımı anksiyete ve sinirliliğe yol açabilir. Buna karşılık Mucuna Pruriens, beynin sinirlerini sakinleştirebilir ve aşağıdakiler tarafından yayılanlara benzer sabit ve ritmik beyin dalgalarını teşvik edebiliruyku sırasında ve dinginlik anlarında beyin.

Cinsel yaşam için faydaları

Mucuna ayrıca cinsel işlev ve libido üzerindeki etkisiyle de bilinir. Genellikle erkeklerde sperm sayısını ve testosteron seviyelerini artırarak ve kadınlarda yumurtlama döngülerini düzenleyerek erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı teşvik etmek için kullanılır.

Ek, seks hücrelerini oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilecek bazı antioksidan özelliklere bile sahiptir.

Mucuna Pruriens'in Parkinson hastalığına ilişkin olası faydaları

Mucuna Pruriens tohum ekstresi, geleneksel Hint Ayurveda tıbbında Parkinson hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mukunada bulunan L-Dopa, sinir sistemindeki dopamin metabolizmasını olumlu yönde etkiler. Bu nörotransmitter, insanlarda Parkinson semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olma potansiyeli göstermiştir.

Bunun nedeni Parkinson hastalığının kısmen azalmış dopamin üretimi ile karakterize olması ve Mucuna Pruriens'in dopamin seviyelerinin düzenlenmesini etkileyebilmesidir. Ön çalışmalar, mucuna'dan elde edilen doğal L-Dopa formunun, aynı laboratuvar yapımı maddeye kıyasla eşdeğer veya hatta daha iyi sonuçlar sağladığını ve etkilerin çoğunu göstermediğini göstermektedirbulantı, kusma ve istemsiz kas hareketleri gibi sentetik ilacın neden olduğu yaygın yan etkiler.

Yılan zehri nötrleştiricisi olarak Mucuna Pruriens

Mucuna geleneksel olarak bazı zehirli yılan türleri için zehir nötralize edici bir ajan olarak kullanılmaktadır. Bitkiden elde edilen ekstraktta, yılanın insana enjekte ettiği zehirde bulunan toksinleri nötralize edebilen spesifik bir glikoprotein bulunmaktadır.

Araştırmalar, mucuna özütünün bazı zehir türlerinin öldürücülüğünü nötralize eden antikorların üretimini de uyardığını göstermiştir.

Büyüme hormonu salınımını teşvik ediyor gibi görünüyor

Mucuna özütü alımı, büyüme hormonunun doğal salınımını uyarabilen maddeler içeren bir amino asit olan L-Dopa içerir. GH olarak da adlandırılan bu hormon, beyindeki hipofiz bezi tarafından üretilir ve çocuklarda ve ergenlerde büyümeyi uyarma işlevine sahiptir. GH ayrıca vücut sıvılarının düzenlenmesine, kasların ve kemiklerin büyümesine, vücut seviyesininVücuttaki şeker ve yağ metabolizmasının.

Büyüme hormonu seviyelerinin uyarılmasının, ilişkili zihinsel uyaran nedeniyle kilo kaybı üzerinde de bir etkisi olabileceğini belirtmek ilginçtir. Kasları güçlendiren, koordinasyonu, zihinsel çevikliği ve gücü artıran GH'yi düzenlemenin yanı sıra, mucuna'nın dopamin ile olan bağlantısı da iyi olma hissi ve bununla birlikte fiziksel aktiviteler için ruh hali getirir.

Ayrıca bakınız: HGH hakkında her şey

Kimyasal bağımlıların iyileşme süreci üzerinde olumlu etkiler göstermiştir

Stres, uyarıcıların aşırı kullanımı, yasal ve yasadışı uyuşturucuların kötüye kullanımı ve aşırı alkol kullanımı beyindeki dopamin seviyelerini tüketir. Dopamin seviyeleri düştüğünde, birey aşırı tedirgin ve gergin olma eğilimindedir ve ayrıca beyindeki nörotransmiterlerin üretimine zarar verir.

Mucuna Pruriens'te bulunan L-Dopa, bağımlılık yapan madde kullanımından kurtulan kişilerde eksik dopamin seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olur ve ayrıca nöronal sinapsları sağlıklı seviyelere geri getirerek etki eder.

Mucuna Pruriens kullanımının yan etkileri

Mucuna Pruriens tüketmek oldukça güvenlidir ve özüt, nootropik olarak da adlandırılan doğal, bitkisel beyin uyarıcılarını kullanan insanlar arasında favoriler arasındadır. Bununla birlikte, baş ağrısı, kusma, uykusuzluk ve muhtemelen kafa karışıklığı dahil olmak üzere tüketimiyle ilişkili bazı yan etkiler vardır. Tüm bu etkiler çok nadirdir ve genellikle sadeceaşırı yüksek dozda bitki almış kişilerde mevcuttur.

Bitkinin sapı ve kabuğuyla temas yoğun kaşıntıya neden olabilir, ancak bitkinin özünün tüketilmesi durumunda bu durum ortaya çıkmaz.

Mucuna Pruriens nasıl alınır

Mucuna üç şekilde alınabilir:

- Ekstrakt veya toz: Etkili olabilmeleri için en az yüzde 15 L-Dopa içermeleri gerekir. Toz veya ekstrakt suya karıştırılarak alınır.

- Tabletler: Ekstrakt sıkıştırılır ve alımı bazı insanlar için daha uygun hale gelir.

- Boya: Tentür, besin maddelerini çıkarmak için tohumların alkolde çözülmesinden elde edilen sıvı özüttür.

Hem toz hem de tentür su, meyve suları ve smoothie'ler ile karıştırılabilir. Toz ayrıca sıcak su ile karıştırılabilir ve vücudu aşırı uyarmadan enerji vermek için kahve yerine alınabilir.

Amazon'da mucuna özü, ham kakao ile birlikte çikolatada bir bileşen olarak 2.000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır.

Satın alırken, ürünün yalnızca tahıllardan yapılıp yapılmadığını her zaman gözlemleyin, çünkü neredeyse tüm çalışmalar ve bilimsel araştırmalar, sağlık yararlarının yalnızca Mucuna Pruriens'in bu bölümünde olduğunu göstermektedir.

Sağlık yararları için doğru dozaj

Yaygın olarak önerilen günlük dozaj 200 ila 500 miligram arasındadır. İdeal olan, daha az bir miktarla başlamak ve ihtiyaca göre kademeli olarak artırmaktır.

Mucuna Pruriens, ruh halini iyileştirdiği, duygusal refahı artırdığı, stresi ve kaygıyı azalttığı ve konsantrasyonu ve zihinsel enerjiyi artırdığı iddia edilen kombinasyonlarda çeşitli diğer takviyelerle birlikte bulunabilir.

Sıvı ekstrakt durumunda ideal olan, günde bir ila üç kez su, çay veya meyve suyunda seyreltilmiş 30 ila 60 damla almaktır.

Başa dön