Omega 3 kilo verdirir mi yoksa şişmanlatır mı?

Omega 3 takviyeleri kilo vermek isteyenler tarafından giderek daha fazla kullanılıyor, ancak soru her zaman devam ediyor: gerçekten kilo verdiriyor mu yoksa şişmanlatıyor mu?

Bu şüphe tam olarak omega-3 ailesinden gelen yağ asitlerinin sonuçta yağ olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kalorileri vardır ve en azından teorik olarak kilo alımına yol açabilirler.

Tanıtım Sonrası Devam

Peki bu sağlıklı yağlar sizi şişmanlatıyor mu? Yoksa zayıflatıyor mu? Bu yazıda omega 3'ün ardındaki bilimi inceleyecek ve bu soruların cevabını kesin olarak öğreneceğiz.

Omega 3 nedir?

Omega 3 takviyesi

Omega-3 yağ asitleri, vücudun işleyişi için gerekli olan çoklu doymamış yağ ailesidir.

İki tür omega 3 vardır:

 • Alfa linoleik asit veya ALA: Fındık, chia tohumu ve diğer bitki kaynaklarında bulunur;
 • Eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit veya EPA ve DHA: Bunlar esas olarak balıklardan elde edilir, ancak insan vücudu tarafından ALA'dan üretilebilirler.

Ayrıca bakınız : Vegan Omega 3 - 9 en iyi kaynak

Omega 3 herhangi bir şekilde şişmanlatır mı?

Önerilen dozlarda kullanıldığında, omega-3'ler takviye formunda veya gıdalardan kilo alımına yol açmaz. Ancak özellikle omega-3 bakımından zengin gıdaların aşırı kullanımı kilo alımına yol açabilir.

Tanıtım Sonrası Devam
 • Ayrıca bakınız : Çok fazla omega 3 sizin için kötü mü? Yan etkileri var mı?

Omega-3 nasıl kilo verdirir?

Omega-3'lerin kilo verdirdiği bir gerçektir. Ancak kilo kaybına yol açan mekanizmalar çok sayıdadır ve düşündüğünüz kadar basit veya doğrudan değildir. Bu yüzden her birinin kilo kaybına nasıl katkıda bulunduğunu ayrı ayrı anlayalım.

1. İnsülin duyarlılığını artırır

İnsülin direnci genellikle obezitenin neden olduğu bir sorundur, ancak aynı zamanda kilo alımına katkıda bulunur ve tip 2 diyabet ve metabolik sendromla bağlantılıdır.

Tahran Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen ve Arquivos Brasileiros de Endocrinologia & Metabologia'da yayınlanan bir çalışmada, omega-3 takviyesinin tip 2 diyabetli kişilerde insülin duyarlılığını artırdığı tespit edilmiştir.

Bu, bu takviyenin kullanımının vücudun diyetteki şekerle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olduğunu, kan şekeri zirvelerini azalttığını ve bu kişilerin yaşam kalitesini artırdığını göstermektedir.

 • Ayrıca bakınız : Tip 2 diyabet için 10 diyet önerisi

2. iştah azalması

Omega-3 takviyeleri, özellikle halihazırda kilo verme diyeti uygulayan kişilerde açlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu etki İspanya'da yapılan ve dergide yayınlanan bir çalışmada görülmüştür İştah Araştırmacılar, 2008 yılında omega-3 takviyesi kullanan kişilerin kalori alımında plasebo kullananlara kıyasla önemli bir azalma olduğunu belirtmişlerdir.

Tanıtım Sonrası Devam

3. artan metabolizma

Omega-3'lerin kilo vermenize yardımcı olmasının bir başka yolu da metabolizmanızı hızlandırmaktır. PLoS One .

Buna ek olarak, bu kez dergide yayınlanan bir başka çalışma Dergisi'nin Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneği metabolizmadaki artışa rağmen omega 3'ün kas kütlesi kazanımını kolaylaştırdığını göstermiştir.

Bu nedenle, bu yağ asidi ile takviye, hem kilo vermesi gereken kişiler hem de yağsız kütle kazanmak isteyenler için mükemmel bir müttefik olabilir.

 • Ayrıca bakınız : Hızlanmış metabolizmanın 8 belirtisi ve nedenleri

4. yağ yakımının artması

Omega-3 tüketiminin neden olduğu metabolizma hızındaki artış sadece günde harcanan daha fazla kalori ile sınırlı değildir.

Bir önceki konuda bahsedilen, omega 3 kullanmaya başladıktan sonra kalori harcamasını değerlendiren aynı çalışma, yağ depoları üzerindeki etkisini de değerlendirmiş ve yaklaşık %20 daha fazla yağ yakımı bulmuştur.

Araştırmacılar bunun arkasındaki mekanizmayı henüz tespit edememiş olsa da, bu etkinin karbonhidratlar yerine enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere vücut yağının harekete geçirilmesiyle ortaya çıkması mümkündür.

Tanıtım Sonrası Devam

İpuçları ve bakım

 • Bir omega-3 takviyesi satın alırken, ağır metaller ve pestisitler gibi yabancı maddeler ve potansiyel olarak zararlı maddeler içermediğinden emin olun;
 • Seçtiğiniz takviyenin etiketinde konsantre olduğu da belirtilmelidir. Bu, porsiyon başına mümkün olan en yüksek miktarı alacağınız anlamına gelir. İyi bir ürün kapsül başına en az 750 mg omega-3 içerir.

Video: Omega 3'ün faydaları

Aşağıdaki videolarda omega 3 hakkında daha önemli bilgilere göz atmak için bir dakikanızı ayırın.

Video: Omega 3 açısından zengin besinler

Kaynaklar ve Ek Referanslar
 • İştah - Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyet, kilo kaybı sırasında aşırı kilolu ve obez gönüllülerde tokluğu modüle eder
 • Journal of International Society of Sports Nutrition - Sağlıklı yetişkinlerde ek balık yağının dinlenme metabolizma hızı, vücut kompozisyonu ve tükürük kortizolü üzerindeki etkileri
 • PLoS One - 12 Hafta Boyunca Omega-3 Yağ Asidi Takviyesi Toplumda Yaşayan Sağlıklı Yaşlı Kadınlarda Dinlenme ve Egzersiz Metabolizma Hızını Artırıyor
 • Arquivos Brasileiros de Endocrinologia & Metabologia - Tip 2 diyabetli hastalarda omega-3 takviyesinin insülin duyarlılığı ve esterleşmemiş serbest yağ asitleri (NFA) üzerine etkisi
Başa dön