Peynirden Alınan Kaloriler - Minas, Beyaz, Coalho, Mussarella ve Daha Fazlası

İnek, keçi, manda, koyun ve diğer memelilerin sütünden üretilen peynir, ilk koyunun evcilleştirilmeye başlandığı zamandan bu yana, 5.000 yıldan fazla bir süredir insanlar tarafından bilinmektedir. Ve eğer süt ürünleri üretiminin başlangıcında sadece birkaç çeşit peynir varsa, 21. yüzyıla geldiğimizde dünya çapında yaklaşık 2.000 çeşit peynir üretilmektedirBunların çoğu, dünyanın en büyük lezzet tüketicisi olan Fransa'da.

Ve eğer Fransızlar kişi başına yılda yaklaşık 30 kilo peynir tüketimiyle zirvede yer alıyorsa, biz Brezilyalılar hala çok gerideyiz: yılda "sadece" 5 kilo peynir tüketiyoruz. Buna rağmen, son yıllarda daha hafif ve daha az kalorili peynirlerin piyasaya sürülmesi, burada peynir tüketimini artırma eğilimindedir, çünkü birçok insan süt ürünlerini yemeyi bırakmıştır, çünkü bunlarınPeynirin şişmanlattığı ve diyete engel olduğu.

Tanıtım Sonrası Devam

Peki bu gerçekten doğru mu yoksa endişelenmeden peynir yiyebilir misiniz? Brezilya'da satılan ana türlerine göre peynirin kalorisinin ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin ve bu lezzetli süt ürünü hakkında biraz daha fazla bilgi edinme fırsatını ve diyetinize zarar vermeden onu diyetinize dahil etmenin yollarını öğrenin.

Peynir Özellikleri

Peynirdeki kalorileri öğrenmeden önce, süt ürünlerinin temel besin özelliklerine hızlıca bir göz atalım - elbette bu değerlerin peynirin türüne ve üreticisine bağlı olarak büyük ölçüde değiştiğini aklımızda tutarak.

Süzme peynir gibi bazı peynirlerin bileşiminde %4 yağ ve %11 protein bulunurken, krem peynir ve katupiry peyniri gibi diğerlerinde %37 yağ ve %7 protein bulunabilir.

Genel olarak, peynirlerin büyük çoğunluğu iyi bir kalsiyum, fosfor, protein (ve yağ) kaynağıdır. Peynirler ayrıca ruh halini iyileştirme ve stresi azaltma ile bağlantılı bir amino asit olan triptofan içerir.

Mozzarella peynirindeki kalori

Karakteristik sütlü ve taze lezzeti ve eridikten sonra kazandığı doku sayesinde (peyniri çekilmiş pizzayı kim sevmez ki?), mozzarella (ya da mozzarella, ya da hala muçarela) Brezilya'da en çok tüketilen ve tüm dünyada en iyi bilinen peynirlerden biri haline gelmiştir.

Tanıtım Sonrası Devam

Orijinal İtalyan tarifi manda sütü kullanılmasını gerektirse de, günümüzde Brezilya'da peynir çoğunlukla daha bol ve aynı zamanda mali açıdan daha ilginç olan inek sütünden yapılmaktadır.

20 gramlık bir dilim mozzarella 65 kalori içerir. Aynı porsiyon light mozzarella yaklaşık 53 kalori sağlar - ve markasına bağlı olarak %25'e kadar daha az yağ içerir.

Ricotta Kalori

Hafif bir tada ve düşük yağ içeriğine sahip olan ricotta, kolayca sindirilebildiği ve aşırı kalori almanıza gerek kalmadan peynir arzunuzu tatmin edebildiği için dengeli bir diyetle eşanlamlı hale gelen peynirlerden biridir. ½ fincan ricotta (60 gram) 104 kalori içerirken, en kremsi peynirden bir çorba kaşığı (20 g) 35 kalori sağlar.

Queijo Prato'deki Kaloriler

Prato peyniri Brezilya'daki en popüler peynirlerden biridir ve çoğunlukla taze tüketim için ve sandviçlerin hazırlanmasında kullanılır. Kalorili olan prato peyniri, dilim başına yaklaşık 60 kcal veya 100 gramlık porsiyon başına 395 kaloriye eşdeğerdir.

Queijo Minas'tan Kaloriler

Geleneksel Minas peynirinin iki çeşidi bulunmaktadır: minas frescal ve yarı kürlenmiş. Adından da anlaşılacağı üzere, aralarındaki temel fark üretim ve olgunlaşma süresidir. minas frescal 4-10 günlük bir hazırlıktan sonra satılabilirken, yarı kürlenmiş peynirin satışa hazır hale gelmesi için en az iki kat daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır.

Olgunlaştırma işlemi suyu ortadan kaldırdığı ve böylece peynirin yağlarını yoğunlaştırdığı için, yarı kürlenmiş peynirin kalorisi taze peynirden çok daha yüksektir. 100 gramlık bir porsiyonda minas frescal 203 kalori içerirken, aynı miktarda minas yarı kürlenmiş peynir 399 kalori sağlar.

Tanıtım Sonrası Devam

Kalorileri azaltmanız gerekiyorsa, light minas frescal peyniri daha da az kaloriye sahiptir: örneğin Danube markası 100 gramlık porsiyon başına sadece 138 kalori (veya 30 gramlık dilim başına 42 kalori) içerir.

Buffalo Mozzarella'nın Kalorisi

Geleneksel mozzarelladan daha hafif ve daha sağlıklı olan manda sütünden yapılan versiyon çok yönlüdür ve olduğu gibi yenebilir veya sayısız tarifte kullanılabilir. Normal mozzarella ile karşılaştırıldığında, manda sütünden yapılan peynir %48 daha fazla protein ve yaklaşık %52 daha fazla kalsiyum içerir ve kalorisi daha düşüktür.

Geleneksel mozzarella 30 g porsiyonda 100 kalori içerirken, bufalo mozzarella aynı porsiyonda 90 kalori sağlar (bu da peynirin bir "topuna" eşdeğerdir).

Queijo Coalho'daki Kaloriler

Brezilya'nın kuzeydoğu bölgesinde geleneksel olan coalho peyniri, plajda ya da evde arkadaşlarıyla lezzetli bir barbekü yapanların favorisi haline gelmiştir. En kalorili peynirlerden biri olmamasına rağmen, coalho peyniriyle ilgili sorun, sadece bir tane yemenin neredeyse imkansız olmasıdır.

Fırınlanmış lor peynirinden 60 gramlık bir parça içeren bir şiş, 142 kalori içeren light lor peynirinden yaklaşık %15 daha fazla olan 168 kalori sağlar.

Beyaz Peynirdeki Kalori

Hafif, neredeyse kokusuz lezzetiyle bilinen beyaz peynir, hafif yiyeceklerle eş anlamlı hale geldi ve diyet yapanlar için tüketimi neredeyse zorunlu görünüyor. Ancak ününe rağmen, beyaz peynir piyasadaki en yağsız peynir değildir: aslında, prato peyniri ve provolone ile karşılaştırıldığında, beyaz peynir markasına bağlı olarak her ikisinden de daha kalorili olabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu elbette peynirlerin en kötüsü olduğu anlamına gelmez, sonuçta kalori miktarı bir yiyecek seçerken analiz edilen faktörlerden sadece biri olmalıdır. Vitamin, mineral, protein ve yağ konsantrasyonu, diyetiniz için en iyi peyniri seçmenizde size rehberlik etmesi gereken çok daha önemli diğer faktörlerdir.

100 gramlık porsiyon başına 357 kalori olan beyaz peynir, çoğu sarı peynirden daha az doymuş yağ ve daha az kolesterol içerir.

Parmesan Peynirindeki Kalori

İtalyan kökenli sayısız peynirden bir diğeri olan Parmesan, 11 gün boyunca salamurada bırakılan ve ardından altı aydan bir yıla kadar sürebilen olgunlaşma sürecinden geçen pişmiş bir makarna peyniri olarak bilinir.

Tek başına veya makarna rendeleyerek tüketmeye uygun olan Parmesan, makarna sosunun ayrılmaz bir parçasıdır ve dört peynirli pizzanın da olmazsa olmazıdır.

30 g'lık bir dilim sert peynir 123 kalori, 9,8 gram protein ve 9,3 gram yağ içerir. Peynirin üretiminde kullanılan yüksek sodyum içeriği nedeniyle, tek bir dilim önerilen toplam günlük sodyum alımının %10'unu sağladığından Parmesan'ın ölçülü tüketilmesi önerilir.

Catupiry'nin Kalorisi

Catupiry bir tür lor peyniri olmasına rağmen, adı pizzalarda, atıştırmalıklarda ve tipik tariflerde yaygın olarak kullanılan karakteristik bir tada sahip kremsi bir peynirle ilişkilendirilir. Yaklaşık 100 yıl önce Minas Gerais eyaletinde doğan mevcut catupiry peyniri, çok sayıda üretici ve tarifte değişiklik geçirmiştir. Daha önce ana bileşen peynir iken, bugün piyasada birkaç marka bulmak mümkündürMısır nişastası ve ürüne hacim kazandırırken maliyeti düşüren (ve kaliteyi değiştiren) diğer bileşenler bakımından zengin ürünlerle pazar.

Bir çorba kaşığı geleneksel catupiry (uzun süre ahşap kutularda satılmıştır) 68 kalori içerir.

Provolone Peynirindeki Kaloriler

Sıkı ve sert olan provolone sarımsı bir renge, belirgin ve hoş bir tada sahiptir. Genellikle tütsülenmiş olan provolone pizza malzemesi olarak veya atıştırmalık olarak kullanılabilir.

Küçük bir parça (15 gram) peynir 51 kalori veya 100 gramlık bir porsiyonda 340 kaloriye eşdeğerdir. Dört peynirli pizza da çok geride değildir: parça başına 400'den fazla kalori ile menüdeki en kalorili pizzalardan biridir.

Çedar Peynirindeki Kalori

Aslen İngiltere kökenli olan cheddar, Amerika Birleşik Devletleri'nde çok popüler olmuş ve buradan dünyanın geri kalanına yayılmıştır. Orijinal İngiliz peyniri doğal ve açık renkliyken, Amerikan versiyonu işlenmiştir ve yoğun sarı (neredeyse turuncu) bir renge sahiptir.

Yaygın olarak eritilmiş, krema şeklinde (tıpkı katupiry gibi) kullanılan cheddar, vurgulanmış bir tada sahiptir ve yüksek enerji değeri ile karakterize edilir: 30 gramlık bir dilim peynir 120 kalori içerir, yani 100 gramlık bir porsiyonda neredeyse 400 kalori vardır.

Polenguinho'daki Kaloriler

İki özelliği Polenguinho'nun Brezilya'nın en ünlü peynirlerinden biri olmasına yardımcı olmuştur: kremsi yapısı ve pratikliği. Hoş tadı ve soğutmaya ihtiyaç duymaması ile Polenguinho her yaştan insanı memnun eder ve hem atıştırmalık olarak hem de tek başına yenebilir.

Ancak bu, tüketiminin tamamen gelişigüzel olması gerektiği anlamına gelmez, çünkü geleneksel "polenguinho "nun tek bir birimi (20 g) 62 kalori içerirken, "polenguinho light "ın kalorisi %17 daha azdır: tek bir paket başına 52 kcal.

Gorgonzola Peynirindeki Kalori

İtalya'nın Gorgonzola bölgesinden gelen ve aynı adı taşıyan peynir, hem olağanüstü lezzeti hem de aromasıyla dünyada en iyi bilinen peynirlerden biridir. Gorgonzola mavi bir peynir olarak kabul edilir, bu da olgunlaşma sürecinde mantarların doğrudan peynirin içine enjekte edildiği anlamına gelir ve bu da ona karakteristik yeşil rengini verir.

100 gramlık porsiyon başına 330 kalori (veya 30 gramlık dilim başına 100 kalori) olan gorgonzola peyniri ayrıca 26 gram yağ ve 19 gram protein içerir.

Keçi Peynirindeki Kaloriler

Chèvre olarak da bilinen ve A vitamini açısından zengin olan keçi peyniri Avrupa ülkelerinde daha yaygındır, Brezilya'da ise tüketimi hala oldukça kısıtlı sayılabilir.

Bir fincan keçi peyniri (120 g) 321 kalori ya da 30 g'lık dilim başına 81 kalori sağlar.

Süzme peynir kalorileri

Ricotta gibi süzme peynir de çok hafiftir ve neredeyse hiç yağ içermez: ½ fincan porsiyon başına sadece 54 kalori ve aynı porsiyonda 2 gramdan az yağ vardır.

Diyet yapanlar için bir iyi haber daha: Süzme peynir protein açısından zengindir (½ fincanda neredeyse 8 gram), daha uzun süre tokluk sağlamak ve ayrıca kas kütlesini korumaya ve kazanmaya yardımcı olmak için gerekli bir besin maddesidir.

Krem Peynir Kalorisi

Hafif bir tada sahip olan krema peyniri hem yumuşaklığı hem de yağ içeriği ile karakterize edilir. Peynirin %34'ü lipitlerden oluşur ve bu da tek bir yemek kaşığı peynirde 7 gram yağa eşdeğerdir.

Aynı porsiyon krem peynir (1 çorba kaşığı veya 20 gram) 69 kalori ve 1,2 g protein sağlar.

Süzme Peynirdeki Kaloriler

Neredeyse tüm Brezilya'da kahvaltı sofralarından eksik olmayan krem peynir, farkında olmadan miktarını abartmak çok kolay olduğu için diyetlerin en büyük kötüsü olabilir. 30 gramlık tek bir kaşık krem peynir 74 kalori ve 3 gram yağ sağlar.

Formuna dikkat edenler için ipucu, light krem peyniri tercih etmeleridir: kaşık başına 41 kalori veya 100 g'da 137 kalori vardır.

Brie Peyniri Kalorisi

Brie peyniri, hem macun kıvamında olması hem de bir mantarın etkisiyle oluşan kadifemsi beyaz kabuğuyla karakterize edilir. Yoğun aromasıyla brie, en iyi şekilde değerlendirilmesi için sabır ve belirli kombinasyonlar gerektirdiğinden "zor" bir peynir olarak kabul edilir.

Bir dilim brie peyniri 104 kalori veya 100 gramlık porsiyon başına 347 kalori içerir.

Diğer bazı peynir türlerinin kalorileri

Brezilya'da tüketilen diğer peynirlerin kalorilerine bakın (30g dilim):

 • Camembert: 84 kcal
 • İsviçre Emmentali: 119 kcal
 • Bozkır: 100 kcal
 • Gouda: 107 kcal
 • Gravyer: 115 kcal
 • Pecorino: 128 kcal
 • Roqueford: 120 kcal
 • İsviçre: 122 kcal
 • Mascarpone: 125 kcal
 • Edam: 108 kcal
 • Krallık: 115 kcal
 • Beyaz peynir: 80 kcal
 • Zattarlı chancliche: 71 kcal

İpuçları

 • Bazı sarı peynirler beyaz peynirle aynı miktarda kalori sağlasa da, buna değmez: peynir ne kadar sarı olursa, diyetinizi daha da engelleyebilecek ana kötülerden ikisi olan sodyum ve yağ içeriği o kadar yüksek olur.
 • Süzme peynir, ricotta ve light minas frescal, iyi miktarda protein sağladıkları ve neredeyse hiç yağ içermedikleri için hem kahvaltı hem de egzersiz sonrası atıştırmalıklarınız için harika seçeneklerdir.
 • Diyet yapıyorsanız ve daha lezzetli ve ağır peynirlere karşı koymakta zorlandığınızı biliyorsanız, bunları evde bulundurmaktan kaçının. Buzdolabını az yağlı beyaz peynirlerle doldurun ve daha yağlı peynirleri sadece özel günler için bırakın.
 • Dengeyle ilgili bir sorununuz yoksa ancak laktoz intoleransınız varsa (ve yine de peynirden uzak duramıyorsanız), bir peynir ne kadar sarıysa süt şekeri içeriğinin o kadar düşük olduğunu bilmelisiniz. Başka bir deyişle, örneğin süzme peynir Parmesan peynirinden çok daha fazla laktoz içerir. Ancak bu elbette bir parça alıp kaşıkla yemeniz gerektiği anlamına gelmez:Bu peynirlerin doymuş yağ açısından zengin olduğunu ve aşırıya kaçıldığında kardiyovasküler sistem için risk oluşturabileceğini daha önce görmüştük.
 • Pek çok insan ricotta ve süzme peynirden bıkar çünkü bunları her zaman çeşnisiz tüketmekte ısrar ederler: hafif tatta iki peynir olduklarından, lezzeti artırmak ve yemekle daha doygun hissetmek için bunları çeşitli otlar ve hatta bir tutam zeytinyağı ile çeşnilendirmeniz çok önemlidir.
 • Diyetiniz için en iyi peynirin hangisi olduğunu bilmek için etikete bakın: az kalori içermesinin yanı sıra, sodyum ve yağ oranı da düşük olmalıdır.
 • Ve son olarak, en önemli ipucu: peynir kilo vermek için diyetinizin bir parçası olabilir, ancak ölçülü bir şekilde yenmelidir. Her zaman doğal olarak daha az sodyum ve yağ içeren doğal ve daha az işlenmiş yiyecekleri tercih edin.

Video

Son olarak, beslenme uzmanımızın daha az kalorili peynir türlerini ve bunlarla yapılan harika tarifleri sunduğu bu videoya göz atın.

Başa dön