Sardalya Neden Mükemmel Bir Protein Kaynağıdır?

Tüketmemiz gereken balık seçenekleri arasında somon, ton balığı ve tilapia en iyi bilinenlerdir ve genellikle çoğu zaman diyetimizin bir parçasıdır ve çoğu tarifte yer alırken, sardalya çoğu insan için ikinci sırada yer alır. Ancak bu bir hatadır.

New York'ta bir beslenme uzmanı olan Lauren Antonucci, "Neredeyse mükemmeller" diyor. 85 gramlık her bir porsiyonda 20 gram protein içeren sardalya, kemik ve kas sağlığı için gerekli olan kalsiyum ve D vitamininin en iyi kaynaklarından biridir.

Tanıtım Sonrası Devam

Sardalya, enflamasyonla savaşmaya ve LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Saint Louis Üniversitesi'ndeki araştırmacılar ayrıca, biseps antrenmanlarından önce ve sonra omega-3 takviyesi alan sporcuların, plasebo alanlara göre daha az ağrı hissettiklerini bulmuşlardır, bu da aşağıdakiler için büyük faydalar anlamına gelebilirfiziksel aktiviteler.

Beslenme uzmanı Lauren Slayton, haftada birkaç porsiyon sardalya yemenin günlük takviye almaya benzeyebileceğini söylüyor. Ayrıca sardalya diğer balıklardan daha güvenlidir çünkü ton balığı gibi daha büyük çeşitlerin aksine sardalya cıva gibi toksinleri daha düşük seviyelerde içerir.

Yukarıda da belirtildiği gibi, sardalya hala harika bir kalsiyum kaynağıdır çünkü bütün balığı, kılçıkları ve hepsini yersiniz.

Nerede bulunur ve nasıl yenir?

Sardalyaları konserve balık reyonunda, genellikle teneke kutularda veya cam kavanozlarda, yağa batırılmış olarak göreceksiniz. Balıkçınızda taze sardalya varsa, daha da iyi. Üzerine güzelce zeytinyağı gezdirin, tuz ekleyin ve ızgaraya veya ızgara yapmak için bir tavaya koyun.

Konserve sardalya kullanıyorsanız, sandviçleri veya tostları sardalya ve balzamik sirke şeritleriyle doldurabilir veya lezzetli bir düşük karbonhidratlı atıştırmalık için marul yaprağına bir dilim avokado ile sarabilirsiniz.

Tanıtım Sonrası Devam

Bazı sardalyalar salataya veya makarna ile servis edilecek bir sosa protein eklemek için de iyi bir yoldur. Hazırlaması kolay bir meze için, sardalya ve kızarmış ekmek ile peynir parçaları servis edebilirsiniz. Seçenekler çok ve çeşitlidir!

Genellikle ne tür balık yersiniz? Sardalyanın diyetiniz için en iyi protein seçimi olabileceğini biliyor muydunuz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön