Yatmadan önce bir diş sarımsak yemek faydalı mıdır?

Birinin yatmadan önce bir diş sarımsak yemenin faydalar getirdiğini söylediğini duymuş olabilirsiniz. Sarımsağın çok besleyici bir gıda olduğu ve sağlığımıza çeşitli faydalar sağlayabileceği bir gerçektir, ancak bir etkiye sahip olması için mutlaka yatmadan önce tüketilmesi gerekmez.

Çiğ sarımsağın potansiyel faydaları arasında hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savunma sistemimizin daha iyi çalışması, kalp ve kan damarlarından oluşan kardiyovasküler sistemin korunması ve vücudumuzda devam eden enflamatuar süreçlerin azaltılması yer almaktadır.

Tanıtım Sonrası Devam

Tüm bu faydalar, yatmadan önce tüketildiğinde en iyi şekilde emilmeyen sarımsakta bulunan aktif maddelerin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Yatmadan önce tüketmeniz için en iyi seçenekler papatya, çarkıfelek meyvesi ve rezene gibi yatıştırıcı çaylardır.

Her gün bir diş sarımsak yemenin ne gibi faydalar sağlayabileceğini ve sarımsağın tariflerde nasıl kullanılacağına dair bazı ipuçlarını görün.

Bir diş sarımsak yemenin faydaları

Sarımsak dişinde son derece faydalı özellikler vardır

Sarımsağın potansiyel sağlık faydalarının sırrı, sarımsakta bulunan allicin Sarımsağı ezdiğimizde, kıydığımızda veya kıyma haline getirdiğimizde açığa çıkar ve bu karakteristik aromayı üretir.

Bu maddenin vücuttaki ana etkisi şudur kan basıncının düşürülmesi Bu etki sağlığımıza birçok yönden katkıda bulunabilir, ancak esas olarak kardiyovasküler sistemi iyileştirerek.

Bunun nedeni, bir kişide yüksek tansiyon olduğunda, kan akışının damarlara uyguladığı kuvvetin damar duvarını kalınlaştıran ve daraltan küçük lezyonlara neden olmasıdır; bu da damarları tıkayan ve felçlere ve kalp krizlerine neden olabilen pıhtıların ve yağlı plakların oluşumu için önemli bir risk faktörüdür.

Tanıtım Sonrası Devam
 • Yüksek tansiyonun başlıca belirtilerinin neler olduğunu görün.

Allisin ayrıca LDL veya kötü kolesterol olarak bilinen kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan diğer gıdaların listesine bakın.

Bu tip yağ molekülü, kan damarlarının duvarında yağlı plakların oluşumu olan ateroskleroz ile ilişkilidir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu tip vasküler değişiklikler inme ve kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.

Allisin'in tüm bu işlevlerinin arka planında, etkinliği yatmaktadır anti-enflamatuar Bu da organizmamızı hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumada bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına katkıda bulunur.

Tüm bu faydalarına rağmen sarımsak, sindirim sorunları olan ve midesi hassas olan kişiler için iyi olmayabilir. Eğer siz de bu gruba giriyorsanız, bir gün boyunca tok karnına sarımsak tüketmeyi deneyin. Eğer sizin için kötüyse, yemeyi bırakın.

Sarımsak dişlerini yemenin doğru yolu

Sarımsak dişlerini yemenin doğru yolu, özelliklerini en iyi koruyan yoldur, özellikle de allicin .

Birçok insan sarımsağı sotelemeyi ve pilav, fasulye ve ette baharat olarak kullanmayı sever. Tadı gerçekten harikadır, ancak ne kadar çok pişirir veya kızartırsanız, özelliklerini o kadar çok kaybeder.

Tanıtım Sonrası Devam

A en iyi yol faydalarından yararlanmak için sarımsak tüketmenin ham doğranmış veya dilimlenmiş.

Güçlü tadı nedeniyle çiğ sarımsak tüketmek sizin için çok zorsa, bir bardak su içinde 12 saat dinlendirmeyi ve ardından sarımsak suyunu içmeyi deneyebilirsiniz. Yine de, çiğ sarımsağın tadı güçlüdür ve bu da birçok insanın bu günlük uygulamaya uyması için bir engel olabilir.

Bu nedenle sarımsak tüketebilirsiniz biraz fazla pişmesine veya yanmasına izin vermeden hazırladığınız yemeklerde pişirin.

Sarımsak çayı bu parametreye uymaktadır ve güçlü tadını maskeleyebilecek ve tüketmenize yardımcı olabilecek bazı stratejiler vardır.

Sarımsak Çayı tarifi

Çayınızı hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 2 diş sarımsak.
 • 250 mL su.
 • Bal (isteğe bağlı).
 • Limon (isteğe bağlı).

Nasıl yapılır?

Tanıtım Sonrası Devam
 1. 250 mL suyu 4 parçaya bölünmüş 1 bütün limon ile kaynatın.
 2. 2 diş sarımsağı soyun ve kıyın.
 3. Ezilmiş sarımsakları bir kaba koyun ve üzerini kaynattığınız su ile kapatın.
 4. Fincanın üzerini bir bezle örtün ve 10 dakika dinlendirin.
 5. Ilıyınca sarımsakları çıkarmak için çayı süzün.
 6. 1 veya 2 yemek kaşığı bal ile tatlandırın ve hala sıcakken için.

Sarımsaklı salata sosu tarifi

Çiğ sarımsak tüketmek isteyenler için ilginç bir strateji, onu sote salata sosu olarak kullanmaktır.

Bu bağlamda aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz:

 1. 1 veya 2 diş sarımsağı çok küçük parçalar halinde doğrayın ve bir kenara koyun. Burada ideal olan, sarımsağı bir süre dinlendirmektir 10 dakika Böylece daha fazla allisin salınımı olur.
 2. Biraz lahana yaprağı soteleyin.
 3. Doğranmış sarımsakları lahananın üzerine yerleştirin.

Elbette doğranmış çiğ sarımsağı herhangi bir çiğ salatanın, örneğin marul ve domates salatasının üzerinde de kullanabilirsiniz.

Sarımsak doğru şekilde nasıl seçilir

Tüketim için iyi durumda olan sarımsağın nasıl seçileceğini bilmek önemlidir

Sarımsak satın almak için pazara gittiğinizde, lekesiz ve birbirine sıkıca tutturulmuş dişlere sahip yuvarlak başları seçin. Gevşek, solmuş, yumuşak ve lekeli sarımsak başlarından kaçının.

Evde, sarımsağın öğütülmesini önlemek için serin, kuru ve iyi havalandırılan bir yerde saklayın.

Kaynaklar ve ek referanslar
 • Sarımsağın (Allium sativum L.) insan sağlığındaki önemi, Nutrition Brazil, 2010; 9(5): 319-330.
 • Yaşlılarda antihipertansif etkiye sahip tıbbi bitkilerin kullanımında farmasötik bakım, Araştırma, Toplum ve Kalkınma, 2021; 10(9): 1-14.
 • Sarımsağın (Allium sativum) kardiyoprotektif özellikleri, Revista Brasileira de Plantas Medicinais, 2018; 20: 71-82.
Başa dön