Annonaceae botanik ailesine ait kontes meyvesinin faydalarını ve özelliklerini görün. Kontes ( Annona reticulata L ) halk arasında annona-lisa ve coração-de-boi adlarıyla da bilinmektedir.

Orta Amerika'ya özgüdür ve Belize, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Meksika, Panama, Peru, Venezuela, Hindistan, Madagaskar, Gabon ve Çin gibi yerlerde bulunabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Kontes meyvesini üreten bitki 7 ila 8 m yüksekliğe ulaşabilir. Meyve eti yumuşak veya farinalı, krem rengindedir ve birçok kahverengi tohumu vardır. Bununla birlikte, farklı şekil ve renklere sahip olabilen birkaç başka çeşidini bulmak mümkündür.

Posanın tadı tatlı olarak kabul edilir, bu da narın posası kadar beğenilmese de olduğu gibi yenebileceği anlamına gelir.

Ne işe yarar - Contessa meyvesinin 4 faydası

Artık Contessa meyvesinin kökeni ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğumuza ve bununla ilgili bazı merak edilenleri bildiğimize göre, bu yiyecekle ilişkilendirilen bazı avantaj ve faydalarla tanışmanın zamanı geldi. Aşağıdaki listede bunlara göz atın:

1. C vitamini kaynağı

Kontes meyvesinin posası iyi bir C vitamini kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Bu, besinin listede belirtilmeyi hak eden özelliklerinden biridir çünkü besin insan vücudu için çeşitli şekillerde önemlidir.

Örneğin, C vitamininin bir antioksidan olarak sınıflandırıldığını ve aynı zamanda bağ dokusu için önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Tanıtım Sonrası Devam

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri portalı, bu besinin aynı zamanda iyileşme/iyileştirme sürecine katkıda bulunduğunu ve vücudun demir emilimine yardımcı olduğunu da ekledi.

C vitamini ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sisteminin desteklenmesinde rol oynar, vücudun düzgün büyümesi ve gelişmesi için gereklidir ve kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımı ve bakımında görev alır.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri portalında, bu yeterli değilmiş gibi, besin maddesinin tendonların, bağların, kan damarlarının ve cildin oluşumunda kullanılan bir protein ürettiğine dikkat çekildi.

Suda çözünen bir vitamin olduğu için, yani kalıntıları idrar yoluyla vücuttan atıldığı için, C vitamini açısından zengin gıdalar yoluyla vücudunuza sürekli C vitamini sağladığınızdan emin olmanız gerekir.

2. Karbonhidrat kaynağı

Verilen bilgilere göre, Türkiye'deki nüfusun yaklaşık %20'si Annona reticulata veya öküz yüreği karbonhidratlara karşılık gelir.

Bu besin maddesi birçok kişi tarafından kilo vermek söz konusu olduğunda büyük bir kötülük olarak görülse de, karbonhidratların insan organizması için ana enerji kaynaklarından biri olduğunu unutmamak her zaman önemlidir.

Tanıtım Sonrası Devam

Mantıksal olarak, vücudun günlük yaşamın görevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi sağlayacak olan sadece Kontes'in karbonhidratları değildir, ancak tüketimi bu anlamda işbirliği yapabilir.

Hint halk tıbbında popüler kullanımlar

A Annona reticulata Hint halk tıbbında yaraları tedavi etmek için bir anti-enflamatuar ve vermifüj ajan olarak ve ishal ve dizanteri ile başa çıkmak için bir antimalarial (sıtma önleyici) ajan olarak kullanılır.

Ancak bu amaçlar için bitkinin hangi kısmının kullanıldığı ve buna kontes meyvesinin dahil olup olmadığı belirtilmemiştir.

Her neyse, herhangi bir bölümünü kullanmadan önce şunu vurgulamamız gerekir Annona reticulata Herhangi bir durumun tedavisinde, özel durumunuza gerçekten yardımcı olup olamayacağını öğrenmek ve size zarar vermeyeceğinden emin olmak için doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Bu, özellikle çocuklar, ergenler, yaşlılar, hamile kadınlar, emziren kadınlar ve her türlü hastalık veya özel sağlık durumundan muzdarip bireyler olmak üzere tüm insanlar için önemlidir.

Doğal ürünlerin bile kontrendikasyonları olabileceğini ve özellikle yanlış veya abartılı kullanıldıklarında ciddi yan etkilere neden olabileceğini akılda tutmak gerekir.

Tanıtım Sonrası Devam

Buna ek olarak, söz konusu yara, ishal veya dizanteriyi tedavi etmek için profesyonelin verdiği diğer tüm tavsiyelere uymak çok önemlidir. Doktor tarafından reçete edilen bir tedaviyi sadece bir bitkinin kullanımıyla değiştirmek sağlığınız için oldukça tehlikeli olabilir.

Kullandıktan sonra herhangi bir advers reaksiyon yaşarsanız Annona reticulata Herhangi bir amaçla, ciddi bir yan etki olmadığını düşünseniz bile derhal tıbbi yardım alın.

Bu, ortaya çıkan sorunun gerçek ciddiyetini doğrulamak, uygun tedaviyi almak ve bitkinin kullanımına nasıl güvenli bir şekilde devam edileceğini bilmek için gereklidir.

4. bozulmuş alanların iyileştirilmesi

Kontes meyvesi, meyvelerinin faunayı çekmesi nedeniyle bozulmuş alanların iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Ek Referanslar:

  • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488558/
Başa dön