9 Egzotik Brezilya Meyvesi ve Faydaları

Muz, elma, portakal, üzüm, çilek, papaya, mango, kavun... Bunlar Brezilya'da iyi bilinen meyvelerden bazılarıdır ve sadece burada değil, dünyanın birçok yerinde de yaygın olarak kabul edilirler.

Bununla birlikte, Brezilya'da başka birçok egzotik meyve vardır ve bazı insanlara garip gelse de, organizmamız için sağlık yararları da vardır. Bunlardan bazılarını öğrenelim mi?

Tanıtım Sonrası Devam

9 egzotik Brezilya meyvesi ve faydaları

1. abiu

Bu meyve Amazon bölgesine özgüdür ve organizmamızın doğru çalışması için kalsiyum, fosfor ve A vitamini gibi önemli besinler açısından zengindir. Ayrıca abiu'nun çekirdeğinden iltihap önleyici etkisi olan bir yağ çıkarılır.

Bununla birlikte, meyvenin kabuğu ile posası arasında yutulamayan bir lateks bulunur.

2. buriti-miriti

İçecek ve yulaf lapası gibi tariflerin hazırlanmasında kullanılan posasıyla buriti palmiyesi, egzotik Brezilya meyveleri ve faydaları listemizde ikinci sırada yer alıyor.

Yaşlanmayla mücadeleye yardımcı olduğu bilinen zengin bir kalsiyum, fosfor, A vitamini ve yağ asitleri kaynağından bahsediyoruz.

3. cambuci

Bu meyve São Paulo eyaletinde bulunur ve bol miktarda A vitamini ve C vitamini içerir.

Tanıtım Sonrası Devam

Taiaçupeba bölgesindeki Mogi das Cruzes Üniversitesi'nin (UMC) kimya mezuniyet dersi kapsamında yapılan bir araştırmada meyve analiz edilmiş ve kambucun çinko ve magnezyum konsantrasyonlarına da sahip olduğu tespit edilmiştir.

Bulunan bilgilere göre cambuci, São Paulo şehrinin sembol meyvesi olarak da bilinmektedir.

4. camu-camu

Camu-camu, meyve kategorisinde dünyadaki en yüksek C vitamini konsantrasyonunu içeren tipik bir Amazon meyvesidir.

Araştırmalara göre camu-camu, aseroladan 20 kat, limondan ise 100 kat daha fazla C vitaminine sahiptir.

Brezilya'da meyve çoğunlukla Pará, Amazonas ve São Paulo eyaletindeki bazı çiftliklerde yetiştirilmektedir. Meyvenin en büyük üreticisi ve ihracatçısı, camu-camu'yu Hollanda üzerinden Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa Birliği'ne götüren Peru'dur.

5. gabiroba

Egzotik Brezilya meyvelerimizin beşincisi guavira ve guabiroba isimleriyle de bilinir. gabiroba düşük kalorilidir ve lif, demir ve kalsiyum gibi besinlerin kaynağıdır.

Tanıtım Sonrası Devam

Ayrıca, gabiroba meyvesinin kabuğunun infüzyonu dizanteri tedavisine yardımcı olmak için bir ev ilacı olarak kullanılır. Ancak, bu tarifi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

6. grumixama

Brezilya kirazı olarak bilinir ve B vitaminleri, C vitamini ve flavonoidler (antioksidanlar) gibi vücudumuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu besinlerden oluştuğuna inanılır.

7. Üzüm

Greyfurt antioksidan etkiye sahiptir ve kalsiyum, demir, fosfor ve C vitamini gibi besinlerin kaynağıdır, 100 g'da sadece 37,6 kalori vardır.

Bu meyve, portakal meyveleri arasında en yüksek karotenoid (beta-karoten) miktarına sahiptir.

8. cagaita

Minas Gerais, Goiás ve Bahia eyaletlerinde bulunan bu meyve Brezilya'nın cerrado bölgesine özgüdür. Olduğu gibi yenebilir veya jöle, likör, tatlı ve dondurma tariflerinde kullanılabilir.

Cagaita, vücut için B vitaminleri ve C vitamini gibi besinlerin kaynağı olarak hizmet eder.

Tanıtım Sonrası Devam

9. cerrado'dan karpuz

Bulunan bilgilere göre, cerrado karpuzu cabacuí veya melancia-do-campo olarak da adlandırılabilir ve geleneksel karpuzdan fiziksel farkı kabuğunun tüylü bir kaplamaya sahip olmasıdır.

Kalp sağlığı ve kolesterol seviyesinin düşürülmesi ile ilgili faydalar zaten bu karpuza atfedilmiştir. Bununla birlikte, meyveyi bu avantajları göz önünde bulundurarak tüketmeden önce, bu anlamda gerçekten işe yarayıp yaramadığını doktorunuzla teyit etmenizde fayda vardır.

Bu egzotik Brezilya meyvelerinden bazılarını denediniz mi? Çoğunu tanıyor musunuz? Sağlığa faydaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön