Acıktığımızda ve hazırlanmak için fazla zamanımız olmadığında ya da satın almak için sağlıklı yiyecekler aramaya çıkmadığımızda, lezzetli olmasının yanı sıra daha pratik, yemeye hazır ve bulunması kolay bir şeyle atıştırma yapmanın cazibesine kapılmak çok kolaydır.

Bu atıştırmalıklardan biri, örneğin marketler, süpermarketler, bakkallar ve alışveriş merkezleri gibi birçok kuruluşta çeşitli modellerde, tatlarda, boyutlarda ve markalarda bulabileceğimiz dolgulu bisküvilerdir.

Tanıtım Sonrası Devam

Peki bisküvi dolması sizin için kötü mü? Bu ne kadar doğru ve bu tatlı ikram sağlığımıza nasıl zarar verebilir?

Kolesterol

Doldurulmuş bisküvinin, genel olarak bileşiminde bulunan, kıvam sağlamak ve raf ömrünü artırmak için eklenen trans yağlar nedeniyle sizin için kötü olduğunu söyleyebiliriz.

Bilim, trans yağın kötü kolesterol seviyelerini artırdığını göstermektedir. Vücuttaki kötü kolesterolün yükselmesi, arterlerde yağlı plak birikmesine katkıda bulunur. Trans yağ ayrıca kalp hastalığının bir işareti olan arterlerin tıkanmasına katkıda bulunur ve kalp krizi ve felç geçirme riskini artırır.

Nüfus çalışmaları, trans yağların diyabet riskini artırabileceğini göstermektedir. Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndaki araştırmacılar, trans yağların çoklu doymamış yağlarla değiştirilmesinin diyabet riskini %40 oranında azaltabileceğini öne sürmektedir.

Balık, deniz ürünleri, keten tohumu yağı ve ceviz gibi gıdalar çoklu doymamış yağ kaynağı olarak hizmet eder.

Tanıtım Sonrası Devam

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği bozukluğu

Bir rapor, beslenme uzmanlarının yardımıyla, sağlığa en zararlı 10 yiyecek türünü listeledi. Ve bilin bakalım listede kim vardı? Doğru, dolgulu bisküvi.

Rapora göre, dolgulu bisküviler, ürüne renk vererek damak tadına daha cazip hale getirmek için kullanılan ve hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi sorunlarla ilişkilendirilen katkı maddeleri içerdiği için zararlıdır.

Bisküvi dolması ve kilo alımı

Doldurulmuş bisküvilerin sizin için kötü olduğu fikrini destekleyen bir diğer nokta da kilo alımıyla ilişkilendirilmeleridir.

Toplanan bilgilere göre, üç adet 30 g'lık doldurulmuş bisküviden oluşan bir porsiyon, ürünün marka ve modeline bağlı olarak yaklaşık 112 ile 148 kalori arasında olabilir.

Bu rakamın düşük olduğunu düşünemeyiz, özellikle de bu kadar küçük bir porsiyon olduğunu dikkate aldığımızda. 100 g porsiyonda 32 kalori içeren çilek gibi ondan çok daha besleyici bir atıştırmalıkla doldurulmuş bisküviyi karşılaştırdığımızda durum daha da kötüleşiyor.

Dolgulu bisküvilerin şişmanlattığı fikri, abartılı bir şekilde tüketildiklerinde daha da güç kazanmaktadır. Yukarıdaki tablodaki verilere dayanarak, bir kişi 10 adet yerse, tek seferde yaklaşık 373,5 kaloriden yaklaşık 493,5 kaloriye kadar alacaktır.

Tanıtım Sonrası Devam

Doldurulmuş bisküvilerle tıka basa doymak o kadar da zor değil, çünkü araştırmalar bunların ne kadar bağımlılık yapabileceğini gösteriyor. Araştırmalar, doldurulmuş bisküvilerin beyinde kokain veya morfin kadar bağımlılık yaptığını gösterdi. Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Connecticut eyaletindeki bir eğitim kurumundaki araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi.Deneyler.

Araştırmacılar ayrıca bu sonuçları morfin veya kokain varlığında hayvanlarla yapılan testlerle karşılaştırmış ve her üç madde durumunda da sıçanların söz konusu ürünün yerleştirildiği tarafta aynı süre kaldıklarını tespit etmişlerdir.

Araştırmayı koordine eden eğitim kurumunda profesör olan Joseph Schroeder, böcekler bisküvi yediğinde, beynin zevk merkezi olarak bilinen bir bölgesinde c-Fos adı verilen bir proteinin aktive olduğunu ve bunun, ilaçların ya da bisküvinin varlığında beynin belirli bir bölgesinde kaç hücrenin aktive olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Sonuç olarak, içi doldurulmuş bisküvi beynin bu bölgesinde kokain ve morfinden daha fazla hücreyi harekete geçirdi; bu da yağ ve şeker kombinasyonunun beyni ilaçlardan daha fazla memnun edebileceğini düşündürüyor.

Çalışma fareler üzerinde yürütülmüş olsa da, araştırmacılar bunun insanlar için de geçerli olabileceğini ve bazı insanların neden bir seferde sadece bir bisküvi yiyemediğini açıklayabileceğini iddia ettiler.

Trans yağlara gelince, aynı kalori miktarı tüketildiğinde bile diğer gıdalara göre daha fazla şişmanlatırlar.

Tanıtım Sonrası Devam

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Wake Forest Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, bu yağ türünün sadece yeni yağ ekleyerek değil, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerindeki yağları karın bölgesine taşıyarak göbek çevresinde bulunan yağ miktarını artırdığı sonucuna varılmıştır.

Araştırmalara göre, trans yağ oranı yüksek diyetler, yağ dokusunun karın bölgesine doğru yeniden dağılmasına ve kaloriler kontrol altında tutulsa bile vücut ağırlığının artmasına neden olmaktadır.

Bir de şeker meselesi var: iki adet dolgulu bisküvi iki yemek kaşığı şekere karşılık gelen bir miktar taşıyor. Bu da yaklaşık 5,8 çay kaşığı şekere karşılık geliyor.

Tavsiye, kadınların günde altı çay kaşığından fazla şeker almaması ve erkeklerin de günde dokuz çay kaşığından fazla şeker tüketmemesi yönündedir.

Abartılı şeker tüketiminin kilo alımı ile ilişkili olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi'ne (NHS) göre, şeker açısından zengin gıdaların kalorisi de genellikle yüksektir ve bu gıdaların sık tüketimi aşırı kilo gelişimine katkıda bulunabilir.

Kuruluş ayrıca, şeker oranı yüksek diyetlerin genel olarak diyetteki enerji içeriğinin artmasıyla ilişkili olduğuna ve bunun da zaman içinde kilo alımına neden olabileceğine dair bazı kanıtlar bulunduğunu belirtti.

Aşırı kilolu olmanın tehlikeleri

Açıkçası, doldurulmuş bisküviler kilo alımının tek suçlusu olarak kabul edilemez - bu düşük kaliteli bir diyet ve yaşam tarzının sonucudur. Ancak, yukarıda gördüğümüz gibi, bunları yemek, özellikle aşırı yendiklerinde kilo almaya yardımcı olabilir.

Kilo almanın tek başına bir sorun olmadığını ve sadece estetik bir mesele olmadığını belirtmek gerekir: olması gerekenden daha ağır olmak beraberinde bir dizi sağlık riskini de getirir.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı'na bağlı Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne (NIDDK) göre, aşırı kilo ve obezite aşağıdaki sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskinin artmasıyla ilişkilidir:

 • Tip 2 diyabet;
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon);
 • Kalp hastalığı;
 • STROKE;
 • Bazı kanser türleri;
 • Uyku apnesi;
 • Osteoartrit;
 • Yağlı karaciğer hastalığı;
 • Böbrek hastalığı;
 • Yüksek kan şekeri (hiperglisemi), yüksek tansiyon ve sezaryen doğum riskinde artış gibi hamilelik sorunları.

NIDDK ayrıca hamile kadınlar için aşırı kilolu olmanın hem anne hem de bebek için kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Fazla şeker

Az önce dolgulu bisküvilerin şeker oranının yüksek olduğunu gördük. Ve dolgulu bisküvideki fazla şekerin sizin için kötü olması sadece kilo ile ilgili değildir.

Diyette çok fazla şeker bulunması diş çürümesi, iltihaplanma, eklem ağrılarının kötüleşmesi, romatoid artrit riskinin artması, cilt yaşlanmasının hızlanması, tip 2 diyabet gelişme riskinin artması, kalp hastalığı, kalp krizi ve felç, böbrek hasarı ve cinsel sağlığın bozulması gibi sorunlarla ilişkilidir.

Yani bir daha asla dolgulu bisküvi yiyemeyecek miyim?

Hiçbir şey mutlaka yasak değildir, ancak dolma bisküvi gibi yiyecekler daha az sıklıkta tüketilmelidir.

Başka bir deyişle, dolgulu bisküviyi hayatınızdan çıkarmanız gerekmez. Ancak, ölçülü tüketmeyi, her seferinde küçük bir porsiyon yemeyi ve bu atıştırmalıkları her zaman yemekten kaçınmayı öğrenmeniz gerekir.

Yukarıda gördüğümüz gibi, bu ikram oldukça bağımlılık yapıcı olabilir, bu nedenle tek seferde bir paket tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Kaynaklar ve Ek Referanslar:
 • //www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/health-risks-overweight
Başa dön