Wasabi'nin sağlığınız ve zindeliğiniz için iyi olduğunu muhtemelen zaten biliyorsunuzdur, ancak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, güçlü kökün sinüzit tedavisine de yardımcı olduğunu, bağışıklık sistemini uyardığını ve diğer birçok faydaya ek olarak ağız sağlığı için doğal bir ilaç görevi gördüğünü biliyor muydunuz? Aşağıda, güçlü kökün zindeliğiniz ve sağlığınız için faydaları hakkında her şeyi göreceksiniz.

Güçlü kök ya da wasabi, Japon mutfağında ve ona tapanlarda iyi bilinir, ancak kullanımı oryantal tariflerle sınırlı değildir. Güçlü ve yakıcı aromasıyla, ünlü Japon yemeklerinde varlığını fark etmemek neredeyse imkansızdır.

Tanıtım Sonrası Devam

İlginç olan, bitkinin köklerinin bozulmamış haldeyken bu baharatlı özelliği göstermemesidir. Sadece bitki manipüle edildikten (kazındıktan veya kesildikten) sonra ortaya çıkar. Dikkatimizi çeken şey, güçlü kökün fitness ve sağlık için sayısız faydasıdır. Bu yiyeceğin ne için kullanıldığını aşağıda bulalım.

Bir tarafta sağlığınız için mükemmel bir müttefik, diğer tarafta ise çok güçlü bir düşmana sahip olmanın bir faydası yoktur. Japon mutfağında yaygın olarak kullanılan ve çok yüksek miktarda sodyum içermesiyle bilinen bir baharat olan Shoyu'yu genellikle wasabi ile birlikte tüketiyoruz. Peki, sağlığınız için gerçekten kötü mü? Shoyu'nun faydaları karşısında şaşırabilirsiniz.

Balığın muazzam miktarda protein içerdiğini ve size çok iyi geldiğini biliyoruz. Wasabi'nin de sonsuz nitelikte faydalar içerdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, wasabi ve balığın pirinç, krem peynir ve teryaki ile kombinasyonu, formunuz için en iyi kombinasyon olmayabilir. Kısıtlayıcı bir diyet uyguluyorsanız, aşağıdaki yiyeceklerin tüketilip tüketilmediğini öğrenmek önemlidirJapon yemekleri zayıflatır veya şişmanlatır.

1. sinüzit tedavisi

Sinüzit, sinüslerde çok fazla mukus biriktiğinde ortaya çıkar. Bu mukus, sinüzitin kaynaklandığı bakterilerin büyümesi için elverişli bir ortam sağlar.

Güçlü kökte bulunan bileşikler bu mukusu seyreltir. Tam da bu nedenle, güçlü kökün faydalarından biri burun tıkanıklığı sürecinin meydana geldiği soğuk algınlığı ve gribi tedavi etmektir. Benzer şekilde, güçlü kök solunum yollarını tıkayan mukusu ortadan kaldıracaktır.

Tanıtım Sonrası Devam

2. Bağışıklık sistemini uyarır

Yüksek C vitamini içeriği güçlü bir antioksidan rolü oynar. Güçlü kök, serbest radikalleri ortadan kaldırarak viral enfeksiyonlarla ve iltihapla savaşmak için mükemmeldir.

3. Ağız Sağlığı

Güçlü kök, dişlerin yanı sıra diş etleri de dahil olmak üzere ağız problemleri için doğal bir ilaç görevi görür. Diş ağrısını tedavi edebilir, diş etlerini güçlendirebilir ve ağız kokusunu giderebilir. Diş eti iltihabını hafifletir ve parodontozu (iltihaplanma diş köklerini destekleyen kemik dokusuna ulaştığında) tedavi eder.

4. idrar problemleri

Antibiyotik ve diüretik özellikleri idrar üretimini uyarır. Güçlü kökünde bakterilerin mesaneye yerleşmesini önleyen enzimler vardır. Bir diğer önemli faktör de böbrek taşlarının ortadan kaldırılmasıdır.

5. güçlü kök ve kilo kaybı

Baharatlı yiyecekler termojeniktir. Bu yiyecekler metabolizmamızı artırarak yağ yakmaya yardımcı olur. Güçlü kök yüksek bir termojenik indekse sahiptir, bu nedenle kilo vermek için bir diyetle ilişkilendirilebilir, tabii ki egzersizleri ve doğru ve dengeli bir beslenmeyi tamamlayıcı olarak.

6. Güçlü kök ve kaslara faydaları

Güçlü kök kan dolaşımını uyarır, böylece bir tür iltihaptan veya aşırı fiziksel egzersizden kaynaklanan şişmiş eklemlerde ve kaslarda ağrının giderilmesini sağlar.

Etkilenen kısımlara güçlü bir kök lapası önerilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Lapayı hazırlamak için, bir çorba kaşığı güçlü kökü ezin. Şişmiş ve/veya ağrılı bölgenin tamamına eşit şekilde uygulayın. Gazlı bezle örtün. Bölgeyi dinlendirin ve bir saat sonra lapayı çıkarın. Tahrişi önlemek için cildi iyice yıkayın.

Bu lapa, siyatik sinir ağrısı da dahil olmak üzere her türlü kas ağrısı için endikedir.

Artrit ve gut vakalarında da etkisi büyüktür.

7. stomatit tedavisi

3 yemek kaşığı güçlü kök ve yarım bardak su ile gargara yapmak stomatit semptomlarını hafifletir. Bunun nedeni, güçlü kök gibi fitokimyasalların tükürük, mide ve bağırsak bezlerini uyarmasıdır.

Bu bezler daha fazla sindirim enzimi üretmeye başlayacak ve böylece sindirime yardımcı olacaktır.

8. Kanser tedavisinde adjuvan

Güçlü kökün kemoterapinin yerini tutmayacağı açık olsun!

Tanıtım Sonrası Devam

Çalışmalar, glukozinolat bileşiklerinin tümörlerin büyümesini engellediği ve yenilerinin oluşumunu önlediği için bazı kanser türlerini azalttığını göstermektedir. Bu alandaki güçlü kök faydalarının en cesaret verici kanıtı kolon ve rektum kanseri vakalarında olmuştur.

9. yaraları iyileştirmek

Güçlü kökün yaralar üzerindeki iyileştirici özellikleri, bu bitkinin sağladığı iyileşme sürecindeki hızlanma nedeniyle ortaya çıkar. Bu iyileşme, yaraların etrafındaki dolaşımın artması nedeniyle gerçekleşir. Bunun için, daha önce 6. maddede bahsedilen lapayı yaranın veya ciltteki enfeksiyöz süreçlerin üzerine uygulamak yeterlidir.

Kaburgalı yiyeceğin ne olduğunu biliyor musunuz? Bu kelime size ne kadar farklı gelse de, bu soruyla çok ilgisi var. Yaralar üzerinde wasabi kullanmayı düşünüyorsanız, kaburgalı yiyecek tüketmek mantıklı değildir çünkü kaburgalı yiyecek, her türlü iltihaplanmayı kolaylaştıran veya buna neden olan yiyecektir. Bu nedenle, suşinin kaburgalı olup olmadığını öğrenmeniz önemlidir, çünkü muhtemelenJapon mutfağı ile wasabi tüketiyor olacak.

10. güçlü kökün dermatoloji̇deki̇ faydalari

Güçlü kök, güzellik tedavilerindeki özellikleri nedeniyle kozmetolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğiz.

Güzellik için güçlü kök

Strong root bir dizi evde dermatolojik tedavi sağlar.

- Vücut lekelerini netleştirin

Bir fincan elma sirkesi ve 4 santimetre taze rendelenmiş güçlü kökü karıştırın. Bu karışımı kapalı bir kavanoza koyun, her gün çalkalamaya özen göstererek iki hafta dinlendirin. Bu sürenin sonunda karışımı süzün ve buzdolabında saklayın.

Günde 3 kez bir pamuk yardımıyla lekelere uygulayın. Yüzünüzde kullanmayın!

- Çillerin tedavisi

Güçlü kök tozu ve ince taneli yulafı aynı oranda karıştırarak bir yüz maskesi yapın. Ardından, cilde yaymanıza izin verecek bir kıvama gelene kadar krema ekleyin.

Bu maske parmaklarınızla nazik hareketlerle yüze uygulanmalıdır. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra bol ve hafif ılık su ile yıkanmalıdır.

En iyi sonuç için maskeyi haftada iki kez kullanın.

- Kepek tedavisi

Güçlü kök ve sirkeyi eşit miktarda karıştırın. Haftalık olarak saçınıza uygulayın, sonrasında durulayın.

Güçlü kök (wasabi) nasıl hazırlanır

Japon mutfağında bu güçlü köke wasabi denir ve merak edip denemek isteyenler için nasıl yapılacağını göstereceğiz.

 1. Güzel, güçlü bir kök seçerek başlayın. Solmuş yapraklara ve lekeli bir köke dikkat edin. Bu, çok taze olmayabileceğini gösterir;
 2. Salata gibi diğer hazırlıklarda kullanılabilen ancak wasabinin bir parçası olmayan yaprakları atın;
 3. Sonra iyice yıkayın;
 4. Şimdi, istediğiniz miktarı rendeleyin ve yemeklerinizde kullanın;
 5. Daha yoğun bir lezzet istiyorsanız, kullanmadan önce yaklaşık 15 dakika bekleyin;
 6. Eğer çok kuvvetli kök rendelediyseniz, kalanını biraz zeytinyağı ile karıştırarak kapaklı bir kavanozda buzdolabında saklayın.

Güçlü kökün besin değeri

Güçlü kökün besin profili aşağıda açıklanmıştır.

Prensip Besin değeri %VD
Enerji 48 cal 2%
Karbonhidratlar 11,29 g 9%
Protein 1,18 g 2%
Toplam Yağ 0,69 g 3%
Kolesterol 0 mg 0%
Diyet lifi 3,3 g 9%
Vitaminler
Folik asit 57 ug 14%
Niasin 0.386 mg 2,5%
Pantotenik asit 0,093 mg 2%
Piridoksin 0,073 mg 6%
Riboflavin 0.024 mg 2%
Tiamin 0.008 mg <1%
A Vitamini 2 IU <1%
C Vitamini 24,9 mg 41%
Elektrolitler
Sodyum 314 mg 21%
Potasyum 246 mg 5%
Mineraller
Kalsiyum 56 mg 6%
Bakır 0,058 mg 6%
Demir 0,42 mg 5%
Magnezyum 27 mg 7%
Manganez 0.126 mg 5,5%
Fosfor 31 mg 4,5%
Çinko 0,83 mg 8%
Fito-besinler
Karoteno-ß 1 ug -
Lutein-zeaksantin 10 ug -

Önlemler

Bazı özel durumlarda güçlü kök kullanımının farkında olmanız gerekir. Bunlar:

 • Hamilelik ve emzirme: Aynı durum, baharatlı içeriğin anne sütü yoluyla bebeğe geçerek çocukta istenmeyen etkilere yol açabileceği emzirme aşaması için de geçerlidir.
 • Gastrointestinal problemleri olan hastalar: Güçlü kök sindirim sistemi iltihabına neden olabilir veya artırabilir. Gastrit, mide ve/veya peptik ülser, iltihaplı veya bulaşıcı bağırsak hastalıkları ve diğerleri varsa tüketmekten kaçının.
 • Hipotiroidizm: Güçlü kökün bu hastalığın koşullarını kötüleştirebileceğine inanılmaktadır.
 • Böbrek hastaları: Bazı çalışmalar idrar akışında bir artış olduğunu göstermektedir. Bu bazı rahatsızlıklara neden olabilir ve bu nedenle tüketimden kaçınmak en iyisi olacaktır.
 • 4 yaşından küçük çocuklar: Çocukta sindirim ve bağırsak sorunlarına neden olabilir, uzak durun.

İlaç Etkileşimleri

Levotiroksin alan tiroid problemi olan bazı kişilerde, güçlü bir kök ile birlikte kullanıldığında bu ilacın etkileri azalabilir. Buna Levotiroksin türevleri de dahildir.

Bu olasılığı doktorunuzla teyit edin.

İpuçları

Güçlü kökün faydalarından daha kolay ve daha hızlı yararlanmayı tercih edenler için toz haline getirilmiş güçlü kök vardır. Herkesin bildiği gibi, dondurarak kurutma işlemi sırasında gıdalar bazı özelliklerini kaybeder, bu nedenle güçlü kök "in natura" gelişmiş besin ve farmasötik değerler sunacaktır.

Güçlü kökü kullanırken gözlerinize dikkat edin. Ellerinizi iyice yıkayın ve gözlerinize sürmediğinizden emin olun. Bu, orada tahrişe neden olabilir.

Burada verilen ev yapımı öneriler tıbbi tedavinin yerine geçmez.

Sonuç olarak

Güçlü kökünün faydalarının yanı sıra aroması da yiyeceklere çok değer katmaktadır. Brezilya'daki tüketimi hala Japon mutfağıyla sınırlıdır ve diğer uygulamalara yayılmamıştır, ancak başka amaçlar için test edilmelidir.

Kökünü hiç tatmamış olanlar için, sakin olun! Tadı son derece belirgindir ve baharatlı kalıntısı şiddetlidir. Küçük bir porsiyon deneyin ve etkisine dayanabilirseniz, azar azar artırın.

Güçlü kökün yakıcı etkisini hafifletmek için bir ipucu, asla su değil süt içmektir. Süt, yanmayı daha çabuk hafifleten enzimlere sahiptir.

Güçlü kökün tüm bu sağlık ve fitness faydalarından haberdar mıydınız? Güçlü kökün tadını seviyor musunuz ve yanma hissine sorunsuz bir şekilde dayanabiliyor musunuz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön