Karaciğer koruyucu nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Karaciğer koruyucunun ne olduğunu, bu tür bir takviyenin ne işe yaradığını ve karaciğerinizi hasardan korumak için nasıl kullanılacağını öğrenin. Gerçekten işe yarıyor mu?

Karaciğerin ne işe yaradığını ve sağlığımız için neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Karaciğer, insan organizmasının hayati organlarından biridir ve bütünlüğünü korumak esastır. İyi alışkanlıklar ve beslenmeye gösterilen özen, karaciğer gibi organların iyi çalışması da dahil olmak üzere sağlığın korunması için esastır.

Tanıtım Sonrası Devam

Karaciğer ilaçları halihazırda karaciğer sorunları belirtileri olduğunda endike olurken, karaciğer koruyucuları karaciğerin kendini aşırı çalıştırmasını önleyebilir ve karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

Bir karaciğer koruyucunun karaciğer sağlığınıza nasıl katkıda bulunabileceğini daha iyi anlayın ve bu tür bir karaciğer takviyesi kullanmanın sizi çeşitli hepatit türleri veya yağlı karaciğer hastalığı gibi hastalıklardan koruyup koruyamayacağını görün.

Karaciğer koruyucu nedir ve ne için kullanılır?

Karaciğer koruyucu, karaciğeri korumak ve detoksifiye etmek için kullanılan bir tür takviyedir. Bu tür ürünler, organa aşırı yüklenmeden karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeyi vaat eder. Ayrıca doğal bir karaciğer temizliğinin nasıl yapılacağını öğrenin.

Peki karaciğer koruyucuları karaciğeri gerçekten hasardan koruyabilir mi?

Bazı çalışmalar, bazı bileşenlerin hepatik steatoz gibi hastalıklardan muzdarip kişilerin karaciğeri için faydalı olabileceğini göstermiştir, ancak karaciğer koruyucularının sağlıklı insanlar için kullanımı hakkında hiçbir şey söylenmemiştir.

Tanıtım Sonrası Devam

Aşağıda karaciğerin nasıl çalıştığını ve bilimsel çalışmaların bu tür takviyeler hakkında neler söylediğini anlayın.

Karaciğer fonksiyonu

Karaciğer vücuttaki en büyük ve en önemli organlardan biridir:

 1. Toksinleri ve atık ürünleri kandan uzaklaştıran doğal bir filtre görevi görür;
 2. Yiyeceklerden gelen enerjiyi sindirmek ve depolamak veya kullanmak için safra üretme yeteneği;
 3. Şeker metabolizması üzerinde etkili olarak kandaki glikoz seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Karaciğer takviyeleri

Piyasadaki çoğu karaciğer takviyesi 3 doğal, bitkisel bileşenin kombinasyonundan oluşur:

 1. Deve dikeni;
 2. Karahindiba kökü;
 3. Enginar yaprağı.

Karaciğer koruyucuları üreticilerine göre, bu takviyeler karaciğeri detoksifiye edebilir ve yenileyebilir. Ayrıca, bu tür ürünlerin yapabileceğinden bahsedilmektedir:

 • Karaciğer fonksiyonunu ve karaciğer sağlığını destekler;
 • Karaciğeri detoksifiye edin;
 • Kan akışını iyileştirin;
 • Yeni karaciğer hücrelerinin büyümesini teşvik eder;
 • Karaciğer hücrelerini hasardan korur.

Bazı üreticiler ayrıca karaciğer koruyucuların daha fazla enerji sağlayabileceğini, bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini, ruh halini iyileştirebileceğini ve kilo kaybına yardımcı olabileceğini iddia etmektedir.

Bu bileşenlerin her birini içeren araştırmaların neler söylediği hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Tanıtım Sonrası Devam

1. deve dikeni

Deve dikeni veya süt devedikeni, karaciğer sorunlarını tedavi etmek için 2.000 yılı aşkın süredir kullanılan bir bileşendir. Silymarin, süt devedikeninin faydalarından sorumlu aktif maddedir.

2002 yılında yapılan bir laboratuvar çalışması Ulusal Kanser Enstitüsü silimarinin karaciğer dokusunu yenileyebildiğini, iltihabı azaltabildiğini ve karaciğer hücrelerini hasardan koruyabildiğini göstermektedir. Bununla birlikte, insan çalışmalarından elde edilen veriler çelişkili sonuçlar göstermektedir.

Bilimsel dergide yayınlanan bir inceleme çalışması Cochrane Veritabanı Sistematik İncelemeleri 2007'de deve dikeni takviyesinin karaciğer fonksiyonu üzerinde plasebodan daha etkili olmadığını göstermiştir.

Öte yandan, 2017 yılında dergide yayınlanan birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi Dünya Gastroenteroloji Dergisi silimarinin karaciğer hastalığı olan kişilerde bazı karaciğer enzimlerinin miktarını ve karaciğer hasarı belirteçlerini azalttığını göstermiştir.

Deve dikeni ve karaciğer için faydaları üzerine yapılan bu ve diğer çalışmalar, bazı umut verici sonuçlara rağmen, takviyenin organ için gerçekten iyi olup olmadığını bilmenin hala mümkün olmadığını göstermektedir.

Karahindiba kökü

Karahindiba kökünün faydalarına ilişkin kanıtlar azdır. 2006 yılında yayınlanan bir çalışma Etnofarmakoloji Dergisi kökün karaciğer hastalığının tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir, ancak bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Tanıtım Sonrası Devam

Enginar yaprağı

Enginarın faydaları arasında karaciğeri koruyabilen antioksidan özellikleri de vardır. 2015 yılında dergide yayınlanan bir hayvan çalışmasına göre Bitkisel Gıda İnsan Beslenmesi, enginar yaprağı karaciğer hücrelerinin yenilenmesini destekleyebilir.

2016'da yayınlanan iki araştırma Uluslararası Hepatoloji Dergisi ve 2018'de Fitoterapi Araştırmaları enginar yaprağının alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde karaciğer hasarı belirteçlerini azalttığını göstermiştir.

Diğer malzemeler

Karaciğeri hasardan koruma potansiyeline sahip olduğu görülen ve bir karaciğer koruyucusunda yer alabilecek üzerinde çalışılan diğer bileşikler şunlardır:

- Asetilsistein

Asetilsistein, karaciğer sağlığı için önemli olan glutatyonun antioksidan bir öncüsüdür. Acil durumlarda asetilsistein, asetaminofen gibi ilaçların aşırı dozlarını tersine çevirmek için kullanılır.

2017 yılında dergide yayınlanan bir çalışmaya göre Hücre Dergisi Bu, karaciğerin aşırı alkol, uyuşturucu veya genel olarak kirletici maddelerden arındırılması için çok etkili bir maddedir.

- Sarı dock kökü

Sarı dock kökü, lenfatik sistemi uyararak karaciğerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olan detoksifiye edici bir köktür.

Bitkinin idrar söktürücü etkisi idrara çıkma sıklığını artırır ve bu da toksinlerin atılmasını destekler. Ayrıca kök, bağırsak hareketlerini düzenler ve kolonda biriken mukus ve suyun salgılanmasını artırmaya yardımcı olur.

- Zerdeçal kökü

Brezilya'da zerdeçal olarak adlandırılan zerdeçal kökü, stresin neden olduğu yağlı karaciğer hastalığı riskini azaltan anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

2015 yılında yayınlanan bir anket Hayvan Besleme Arşivleri stresli koşullar altındaki ineklerin karaciğerde fizyolojik değişikliklere uğradığını ve bunun da karaciğer yağlanmasının gelişimine katkıda bulunduğunu, ancak yeşil çay ve zerdeçal karışımıyla beslendiklerinde karaciğer tahrişi belirteçlerinde azalma ve karaciğer yağlanması ve hatta bazı kanser türleri gibi sorunların gelişme riskinde düşüş gözlendiğini göstermiştir.

- Pancar

Pancar harika bir lif ve folik asit, potasyum ve manganez gibi besin kaynağı olmasının yanı sıra, detoksifiye edici bir ajan olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Pancarda bulunan pektin lifi, karaciğerin temizlenmesini ve toksinlerin atılmasını teşvik etmek için gereklidir. Sebzede bulunan antioksidanlar da vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

- Zencefil

Zencefilin anti-enflamatuar özellikleri karaciğerin korunmasına yardımcı olur, 2016 yılında dergide yayınlanan bir çalışma Aylık Hepatit zencefil takviyelerinin alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığında yer alan enflamatuar belirteçlerin seviyelerini azalttığını ve bunun hem hastalığın tedavisinde hem de durumun gelişme olasılığını azaltmada yardımcı olabileceğini göstermektedir.

- Molibden

Molibden, toksinlerin parçalanması ve metabolize edilmesinde rol oynayan enzimler için bir katalizör görevi görür. Ayrıca pulmoner fibroz ve karaciğer fibrozu gibi sağlık koşullarını da engeller. Ek olarak, besin maddesi aşırı asetaminofenin neden olduğu karaciğer hasarını önleyebilir.

- Selenyum

2012 yılında yayınlanan bir çalışma Suudi Gastroenteroloji Dergisi selenyumun antioksidan özellikleri sayesinde karaciğer dokusunun korunması için hayati öneme sahip olduğunu göstermektedir.

Besin ayrıca karaciğer dokusunun esnekliğini artırarak, hastanın sert dokular ve kan damarlarıyla baş başa kalabildiği kronik karaciğer hastalığının tedavisine yardımcı olur.

- Hill

Kolin, yağın karaciğerden vücuttaki diğer hücrelere düzgün bir şekilde taşınması için gerekli bir besindir. Karaciğerden yağın uzaklaştırılması, organdaki toksinleri azaltır ve bu yağın, örneğin beyin gibi ihtiyaç duyan diğer sistemler tarafından kullanılmasını sağlar.

Karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olabilecek başka bileşikler de vardır, ancak bunların etkinliğine ilişkin çalışmalar hala azdır:

 • Akdiken meyvesi;
 • Yabani Meksika kökü;
 • Chanca piedra.

Karaciğer koruyucu nasıl kullanılır

Gördüğünüz gibi, karaciğeri hasardan korumaya yardımcı olabilecek birçok takviye vardır, ancak bunları kullanmanın standart bir yolu yoktur.

Karaciğer koruyucu takviyesinin gerekli olup olmadığı konusunda bir doktorun tavsiyesine uyulması ve onun belirttiği dozajın benimsenmesi tavsiye edilir.

Bu tür takviyelerin etiketinde önerilen günlük dozu da bulabilirsiniz. Yan etkilerden ve vücuda daha fazla zarar vermekten kaçınmak için her zaman belirtildiği şekilde kullanın.

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak için ipuçları

Hepatoprotektanlarla ilgili araştırmalar hala yetersiz olduğundan, yapılacak en ideal şey daha iyi alışkanlıklarla günlük olarak karaciğer sağlığınıza dikkat etmektir. Bazı pratik ipuçları şunlardır:

1. Diyetle yağ alımını sınırlandırın

Aşırı kilo ve obezite, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskini artırır, bu nedenle yağ alımını sınırlamak ve sağlıklı bir kiloyu korumak daha sağlıklı bir karaciğer için idealdir.

Hangi yiyeceklerin karaciğer için kötü olduğunu görün ve diyetinizdeki alımlarını sınırlayın.

2. toksinlerden kaçının

Bazı temizlik ürünleri ve böcek ilaçları gibi kimyasallarda bulunan bazı toksinler karaciğeriniz için zararlı olabilir. Sigarada bulunan toksinler de bu listeye girer.

Mümkünse bu ürünlerin kullanımından kaçının, genel olarak kirlilikten uzak durun ve sigara içmeyin.

3. alkol kullanımını sınırlandırın

Aşırı alkol karaciğer hücrelerine zarar verir ve karaciğer sirozu gibi komplikasyonlara neden olabilir. Alkol almayı bırakmak zorunda değilsiniz, ancak bunu ölçülü bir şekilde yapmak akıllıca olacaktır.

3. yasadışı maddeler kullanmamak

Aşırı sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak önemli olduğu gibi, yasadışı uyuşturuculardan da uzak durmalısınız. Bağımlılık yapıcı ve sağlığınız için kötü olmasının yanı sıra, örneğin eroin gibi maddeler karaciğere zarar verebilir.

4. asla alkol ve ilaçları karıştırmayın

Alkollü içecekleri ilaçlarla karıştırmak karaciğere daha fazla zarar verebilir. Aldığınız ilaç için böyle bir durum olup olmadığını görmek için prospektüsü kontrol edin ve ilacı alkolle birleştirmenin güvenli olmadığını söyleyen bir ifade bulursanız, kombinasyondan kaçının.

5. fiziksel egzersizler yapmak

Düzenli fiziksel aktivite sadece karaciğer sorunlarından kaçınmak için değil, aynı zamanda genel sağlığın korunması için de gereklidir.

6. parasetamol kullanımından kaçının

Parasetamol ve bazı steroidler gibi bazı ilaçların kronik kullanımı da karaciğerin bütünlüğüne zarar verebilir, bu nedenle herhangi bir ilacın sürekli kullanımı bir doktor tarafından izlenmelidir.

Parasetamolün karaciğeriniz için gerçekten kötü olup olmadığını ve ilacın nasıl güvenli bir şekilde kullanılabileceğini kontrol edin. Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmanın ibuprofenin karaciğer metabolizmasını değiştirdiğini gösterdiğini de görmeye değer.

Karaciğer koruyucu kullanmalı mıyım?

Tıbbi tavsiye almadan karaciğer takviyesi kullanmayın. Günlük sağlık bakımı, karaciğer ve diğer organların sağlığını korumanın hala en iyi yoludur.

Dolayısıyla, bu makalede bahsedilen bileşenler iltihaplanmayı azaltmaya ve karaciğeri hasardan korumaya yardımcı olsa da, etkinliklerini ve güvenliklerini doğrulamak için yeterli kesin veri yoktur.

Ek Kaynaklar ve Referanslar:

 • //www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/detoxing-your-liver-fact-versus-fiction
 • //liverfoundation.org/13-ways-to-a-healthy-liver/
 • //liverfoundation.org/for-patients/about-the-liver/health-wellness/nutrition/
 • //nccih.nih.gov/health/milkthistle/ataglance.htm
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5526770/
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279393/
 • //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4499388/
 • //www.hindawi.com/journals/ijh/2016/4030476/
 • //onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/cncr.24723
 • //www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD003620.pub3/full
Başa dön