Yaygın olarak kullanılan bir süs sebzesi olan minnow bitkisi ( Stachys byzantina) Çay, salata ve kızarmış empanada tariflerinde yemek pişirmede de kullanılabilir. Peki, bu sebzenin organizmamız için ne gibi faydaları olduğunu öğrenelim mi?

Bu sebze, marulu andıran kadifemsi bir yaprağı olan geleneksel olmayan bir gıda bitkisidir (PANC) ve lambarizinho, lambari-de-folha, peixinho-de horta, orelha-de-coelho ve orelha-de-lebre olarak da adlandırılır ve adından da anlaşılacağı üzere kızarmış lambariyi andıran bir lezzete sahiptir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu anlamda, bu lezzet, Türkiye, Kafkasya bölgesi ve Orta Asya'ya özgü Lamiaceae familyasına ait olan sebzenin kimyasal bileşiminde önemli miktarda bitkisel yağ bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Brezilya'da bitki Güney, Orta-Batı ve Güneydoğu bölgelerinde, ılıman iklime sahip yerlerde yetiştirilir, çünkü aşırı sıcağa tolerans göstermez, büyümesi 35º C'nin üzerindeki sıcaklıklarda sınırlıdır. Bunun yanı sıra, toprakların iyi drene edilmesi ve organik madde bakımından zengin olması gerekir.

Peixinho bitkisi ne için kullanılır

Küçük balık bitkisi

Artık bu sebzenin ne olduğunu bildiğimize göre, minnow bitkisi ile ilişkilendirilen bazı avantajları öğrenelim mi?

Peixinho bitkisi önemli miktarlarda potasyum, kalsiyum ve demir minerallerine sahip olmasının yanı sıra kuru madde içeriğinin %13'üne karşılık gelen mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır.

Buna ek olarak, halk tıbbında öksürük ve yutaktaki tahrişleri gidermek için kullanılır. Bunun nedeni, sebzenin béquico etkisine sahip olması, yani öksürüğe karşı etki etmesi ve örneğin dokuları yumuşatan ve yumuşatan bir yumuşatıcı olmasıdır.

Tanıtım Sonrası Devam

Bununla birlikte, öksürük veya yutaktaki tahrişin daha kapsamlı bir tedavi gerektiren başka sorunların belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için bir doktora danışmak önemlidir.

Balıklı bitkinin bir diğer faydası da çaylar aracılığıyla hazımsızlık tedavisine yardımcı olabilmesidir. Ancak, hazımsızlık durumunuza gerçekten katkıda bulunabileceğinden ve olası yan etkilerle size zarar vermeyeceğinden emin olun.

Bu nedenle, hazımsızlık hakkında doktorunuzla konuşmanız ve bunun için en uygun tedavinin ne olduğunu öğrenmeniz idealdir, çünkü minnow bitkisinin yardımcı olamayabileceği daha spesifik bir tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Nasıl yapılır - Balık parmağı bitkisi ile tarifler

1. Balıklı Bitki Salatası tarifi

İçindekiler:

  • Balık bitkisi yapraklarını tatmak için;
  • Tadına göre marul;
  • Roka ile tatlandırın;
  • 1 limon;
  • Tatlandırmak için tuz.

Yol tarifi:

Tüm yaprakları - balık unu, marul ve rokayı yıkayın, fazla suyunun süzülmesini bekleyin, kağıt havluyla kurulayın ve cam bir kaba koyun. Ardından limon suyu ve tuzla bir sos hazırlayın, salatayı bununla baharatlayın ve servis edin.

Tanıtım Sonrası Devam

2. Çay tarifi da peixinho

İçindekiler:

  • 2 g minnow bitkisi yaprağı;
  • Oda sıcaklığında 150 ml su.

Yol tarifi:

Japon balığı bitkisinin yapraklarını akan suyun altında yıkayın, kurutun ve küçük parçalar halinde kesin. Ardından suyu bir tencerede kaynatın, yaprakları ekleyin ve 15 dakika veya su yüzeye çıkana kadar kaynamaya bırakın. Ocağı kapatın ve süzün. Soğumaya bırakın ve hemen servis edin.

İdeal olan, çayın hazırlandıktan hemen sonra (bir kerede hazırlanan tüm içeriğin içilmesi gerekmez), havadaki oksijen aktif bileşiklerini oksitlemeden (yok etmeden) önce içilmesidir. Bir çay genellikle hazırlandıktan sonra 24 saate kadar önemli maddeleri korur, ancak bu süreden sonra kayıplar oldukça fazladır.

Ayrıca, minnow bitkisinin yapraklarının iyi kalitede, iyi kökenli olduğundan ve vücuda zarar verebilecek ilave maddeler içermediğinden emin olun.

Özel bakım

Embrapa, hasattan sonra bitkinin yapraklarını iyice yıkayıp sterilize etmemiz gerektiği konusunda uyarıyor, çünkü bitkinin yapısı tarladaki kiri tutma kapasitesine sahip.

Tanıtım Sonrası Devam

Ayrıca, minnow bitkisinin yapraklarını plastik kaplarda ve 5º C sıcaklıkta sekiz güne kadar saklayabilirsiniz.

Bu nedenle, bitkiyi herhangi bir tıbbi amaçla kullanmadan önce, hangi dozda ve ne sıklıkta kullanabileceğinizi öğrenmek için doktorunuza danışın. Bu nedenle, ideal olan, sağlığınıza zarar verebileceğinden ve hastalığınızın tedavisini daha zor hale getirebileceğinden, onun tarafından önerilen bir tedaviyi asla sebzenin yerine koymamaktır.

Bir diğer önemli nokta da, kullandığınız herhangi bir ilaç, takviye veya diğer tıbbi bitkilerle aynı anda kullanıldığında zararlı olup olmadığını doktorunuzla kontrol etmektir.

Bu tavsiye herkes için, özellikle de çocuklar, yaşlılar, hamile veya emziren kadınlar ve belirli bir hastalığı veya sağlık durumu olan kişiler için geçerlidir.

Bu nedenle, lütfen bu makalenin yalnızca bilgi amaçlı olduğunu ve asla bir doktorun teşhis, reçete veya görüşlerinin yerini alamayacağını unutmayın.

  • Ayrıca bakınız: PANC - Geleneksel Olmayan Gıda Bitkileri hakkında her şey
Kaynaklar ve ek referanslar
  • Geleneksel olmayan sebzeler. Geleneksel sebzeler: küçük balık, EMBRAPA, 2017.
Başa dön