"Akıllı hap" olarak bilinen Modafinil, aslında Provigil ve Stavigile gibi ilaçların jenerik adıdır.

Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisi nedeniyle ilaç, odaklanma ve konsantrasyonda olası bir iyileşmeye yansıyan bir etki olan bilişsel işlevi iyileştirmek için kullanılmıştır.

Tanıtım Sonrası Devam

Ancak Modafinil'in orijinal işlevi bu değildir. Daha sonra göreceğimiz gibi, ilaç başka bir amaç için geliştirilmiştir ve bu da birçok insanın Modafinil'in bir uyarıcı olarak kullanıldığında zararlı olup olmadığını sorgulamasına neden olmuştur.

Modafinil'in nasıl çalıştığını ve ayrıca vücut üzerindeki bazı ana etkilerini öğrenin.

Keşif

1970'lerin sonunda bir Fransız laboratuvarı, gün içinde aşırı uyku haline neden olan kronik bir rahatsızlık olan narkolepsi için alternatif tedaviler aramaya başladı.

Uzun yıllar süren araştırmalardan sonra, bilim adamları nihayet benzer ilaçlarla aynı yan etkilere sahip olmayan çok umut verici bir ilaca ulaştılar.

Modafinil adı verilen bu bileşik Fransız ve Amerikan ordularının dikkatini çekti ve bu ordular ilacı askerleri yorgunluk anında bile uyanık tutmanın çok pratik bir yolu olarak görmeye başladı.

Tanıtım Sonrası Devam

Ordunun (artık askerlerini daha uyanık ve istekli gören) "onayından" sonra Modafinil'in kullanımı çok sayıda ülkeye yayıldı.

Kullanım Alanları

Başlangıçta Modafinil, geceleri birkaç saat uyuduktan sonra bile uyanık kalmakta zorluk çeken kişiler için yasal olarak reçete edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nde ilaç 1998'den beri apne (uyku sırasında solunum yollarının tıkanması ile karakterize bir bozukluk) tedavisi için onaylanmıştır.

Bununla birlikte, son yıllarda Modafinil'in ana kullanımı merkezi sinir sistemi uyarıcısı olarak olmuştur.

İşyerinde uzun mesailer yapan kişiler, öğrenciler veya sadece netlik ve zihinsel güç artışı arayan herkes (" beyin gücü" ) ilacın başlıca tüketicileri arasında yer almaktadır.

Bu nedenle, Modafinil'in ana endikasyonu aşırı uyku halinin tedavisi olmasına rağmen, ilacı kullananların büyük bir kısmı onu uyarıcı özellikleri için aramaktadır.

Araştırma

Nispeten yeni klinik çalışmalar, ilacın dikkati keskinleştirmenin ve uyanıklığı artırmanın yanı sıra hafızayı ve dürtü kontrolünü de geliştirdiğini göstermiştir.

Tanıtım Sonrası Devam

Dürtü bozuklukları, kumar oynama, yemek yeme, satın alma, uyuma vb. gibi ani bir dürtüye karşı koymada büyük zorluklarla karakterize edilir.

J dergisinde yayınlanan bilimsel bir incelemeye göre Nöropsikiyatrik Hastalık ve Tedavi Dergisi Modafinil gerçekten de bazı uyku bozukluklarının tedavisinde etkilidir ve sağlıklı kişilerde beyin keskinliğinde kazanımlar sağlar.

Nasıl çalışıyor?

Modafinil, amfetaminlere benzer özelliklere sahiptir ve nöral stimülasyon yoluyla etki eder.

Bilim insanları Modafinil'in tam etki mekanizmasına henüz ulaşamamıştır, ancak en çok kabul gören teorilerden bazıları Modafinil'in aşağıdaki şekilde çalıştığını söylemektedir:

- Nörotransmitterler

Modafinil'in ana etkisi beyindeki dopamin, norepinefrin, asetilkolin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin konsantrasyonunu artırmaktır.

Tanıtım Sonrası Devam

2009'da yayınlanan bir ankette Amerikan Tıp Birliği Dergisi (JAMA), araştırmacılar Modafinil'in dopamin taşıyıcılarını bloke ederek beyindeki nörotransmitter miktarını artırdığını gözlemledi.

Beyindeki dopamin konsantrasyonunun yükselmesi, bilişsel yetenek, öğrenme kolaylığı ve enerji seviyelerinde artış ile ilişkilidir.

Nörotransmitterin içeriğini artıran ilaçlar aynı zamanda zevk ve esenlik duygularının keskinleşmesini sağlar ve düşünce organizasyonunu ve üretkenliği geliştirir.

- Antioksidan aktivite

Görünüşe göre, Modafinil aynı zamanda antioksidan etkiye sahiptir, yani ilaç nöroprotektif bir bileşik olarak hareket ederek beyindeki potansiyel toksik bileşiklerin etkisini önler.

Aynı zamanda ilaç, beynin karar verme, karmaşık düşünme ve davranışları düzenleme ile ilgili bir bölgesi olan prefrontal kortekste fosfokreatin (yüksek enerjili bir bileşik) seviyelerini yükseltir.

- Otonom sinir sistemi

Modafinil, merkezi sinir sistemini uyarmanın yanı sıra otonom sinir sisteminin işleyişine de müdahale eder. Sonuç olarak, ilaç kalp atış hızının ve kan basıncının yükselmesine neden olur (artan enerji seviyelerine dönüşen etkiler).

- GABA

GABA, diğer etkilerinin yanı sıra uyku ve rahatlamaya neden olan bir nörotransmitter olduğundan, Modafinil kullanımı ile teşvik edilen inhibisyonu, daha az uyku (veya erteleme) isteği ile sonuçlanır.

- Histamin

Histamin, işlevleri Modafinil kullanımından etkilenebilen bir başka beyin nörotransmitteridir. Uyarıcı ilaç, hipotalamustaki histamin konsantrasyonunu yükseltir ve bu da uyku düzeninin ve uyanıklığın değişmesine neden olur.

Modafinil Yan Etkileri

İlacın başlıca yan etkilerinden bazıları baş ağrısı, anksiyete, cilt tahrişi, sinirlilik, ajitasyon, mide bulantısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu ve uyku güçlüğüdür.

Daha aşırı durumlarda Modafinil göğüs ağrısı, depresyon ve halüsinasyonlara neden olabilir. Amfetamine benzediği için ilaç fiziksel ve psikolojik bağımlılığa neden olabilir, ancak bu etki henüz uzun vadeli araştırmalarda incelenmemiştir.

Kontrendikasyonlar

Modafinil tıbbi tavsiye olmadan kullanılmamalıdır, ancak hamile kadınlar, hipertansifler ve kalp problemleri olan kişiler ilaçtan daha da uzak durmalıdır.

Bakım

Modafinil'in genellikle kahveye benzediği söylense de, ilaç Brezilyalıların en sevdiği içecek kadar iyi çalışılmamıştır.

Bu, Modafinil'in nasıl çalıştığını kimsenin kesin olarak bilmediği anlamına gelir. Sağlık üzerindeki uzun vadeli etkileri hala birçok bilimsel tartışmanın konusudur.

Bu nedenle, şu anda, yazının başında bahsedilen Modafinil'in güvenli olup olmadığı sorusuna tam olarak cevap veremiyoruz. Söyleyebileceğimiz şey, ilacın kullanımından önce ve kullanım sırasında bazı dikkatlerin gösterilmesi gerektiğidir.

Onlar:

 1. Doğru bir tıbbi teşhis olmadan ilacı kullanmayın;
 2. Modafinil'i bir testteki performansı artırmak veya uyanıklık süresini uzatmak için tek başına kullanmak sağlık açısından çok kötü bir fikir olabilir;
 3. Tıbbi bir endikasyonunuz olsa bile, tedavinizi takip eden uzmanın bilgisi olmadan Modafinil dozunu artırmayın;
 4. Modafinil'in yan etkilerinden biri iştah azalması olduğundan, birçok kişi kilo vermek için ilaca yönelmektedir. Tedavi sona erdikten sonra açlığın normale dönmesi bir yana, Modafinil'in neden olduğu potansiyel zihinsel ve fiziksel sağlık riskleri, tartıdan birkaç kilo vermeye değmez;
 5. Modafinil karaciğer toksisitesine neden olabilir. Karaciğer problemi geçmişiniz varsa, başka bir ilaç kullanma veya hepatoprotektif bitkiler tüketme olasılığı hakkında doktorunuzla konuşun.
Kaynaklar ve Ek Referanslar:
 • Ferraro L, Antonelli T, Beggiato S, Cristina Tomasini M, Fuxe K, Tanganelli S. Uyanıklığı teşvik eden ilaç modafinil, sıçan prefrontal korteksinde ve dorsal raphe çekirdeğinde serotonin iletimini modüle eder. Varsayılan antidepresan aktivitesi için olası alaka. Mini Rev Med Chem. 2013 Apr;13(4):478-92;
 • Nora D. Volkow, MD ve ark. Modafinil'in Erkek İnsan Beynindeki Dopamin ve Dopamin Taşıyıcıları Üzerindeki Etkileri: Klinik Çıkarımlar. JAMA. 2009 Mar 18; 301(11): 1148-1154;
 • Paul Gerrard ve Robert Malcolm. Modafinil mekanizmaları: Güncel araştırmaların gözden geçirilmesi. Neuropsychiatr Dis Treat. 2007 Jun; 3(3): 349-364;
 • //www.webmd.com/drugs/2/drug-16962/modafinil-oral/details#;
 • //www.drugs.com/sfx/modafinil-side-effects.html;
 • //www.rxlist.com/provigil-drug/side-effects-interactions.htm;
 • //www.livescience.com/51919-modafil-improves-attention-learning.html

İlacın olası yan etkilerini bile bile Modafinil'in nasıl çalıştığını denemek ve test etmek için hiç merak ettiniz mi? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön