Bazı insanlar için tavuk ayağı yemek cazip görünmeyebilir, ancak Çin, Kore, Vietnam ve Filipinler gibi birçok Asya ülkesinde bir lezzet olarak kabul edilir. Burada Brezilya'da tavuk ayağı yemeyi seven yaşlı insanlar bulmak çok yaygındır. Bununla birlikte, birçok insan hala bu yiyeceğin sağlığa faydaları olup olmadığı konusunda şüphelidir.

Bununla birlikte, henüz tüketmeyenlerin bilmesi gereken şey, tavuk ayağı yemenin sağlığa faydaları olduğu ve bunun diyetiniz için sağlıklı bir yiyecek olduğudur. Nedenini anlayın ve tavuk ayağının şişmanlatıcı olup olmadığını da anlayın.

Tanıtım Sonrası Devam

Tavuk ayağında kolajen vardır

Kolajen, işlevi cilde, kıkırdağa ve vücudumuzun kulak ve burun ucu gibi desteklenmesi için kemiklere ihtiyaç duymayan yapılarına sıkılık sağlamak olan bir proteindir.

Kolajenin faydaları sadece cilt için değil, aynı zamanda kalp için de geçerlidir ve atletik performansı bile artırabilir.

Tayvan'daki Ulusal Chung-Hsing Üniversitesi Hayvan Bilimi Bölümü, tavuk ayağı kolajeni ve özellikleri üzerine bir araştırma yürüttü ve tavuk ayağının yüksek konsantrasyonda kolajene sahip olduğu ve hatta sığır kolajeninin yerine kullanılabileceği sonucuna vardı.

Tavuk ayağının faydaları

 • Daha sağlıklı sindirim Kolajen, protein, glukozamin ve kondroitin gibi besinler sayesinde;
 • Artışlar eklem ve kemik gücü ;
 • Sağlıklı tırnaklar kolajen, amino asitler, glisin ve prolin nedeniyle;
 • Cildi gençleştirir tam olarak yüksek kolajen içeriği nedeniyle;
 • Bu katkı sağlar eklem ve eklem sağlığı;
 • Yardımcı olur kan basıncını düşürmek ;
 • Yardımcı olur bağışıklık sistemini geliştirir yüksek mineral miktarı nedeniyle;
 • Tutar hormonal denge Çünkü çinko ve iyi yağlar içeriyor;
 • Yardım stres azaltma Bunun başlıca nedeni bir tür amino asit olan arginin;
 • Hızlandırır yara iyileşmesi ve hücre hasarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Diyette nasıl kullanılır

Tavuk ayağını nasıl yiyeceğiniz yemeğe göre değişir.

Örneğin, içinde Çin usulü yemek tarifi dim sum Ayaklar soya sosu, siyah fasulye ve çeşitli baharatlarla marine edilir ve bu durumda insanlar genellikle kemiği emer ve hem ayağın suyunun hem de sosun tadını çıkarır. Ayaktan bir parça ısırabilir, emebilir ve derisini çıkarabilirsiniz.

Tanıtım Sonrası Devam

Şimdiden Meksika tarifi, pane yapılır ve kızartılır Kabuğu ve yumuşak olan dış eti çiğnenir, ancak geri kalanı yenmez.

Eğer çorbada tavuk ayağı kullanılır Kemik hariç tüm kısımlarını yiyebilir ve besin açısından zengin olan suyunu içebilirsiniz.

Başka bir alternatif de ızgara tavuk ayağıdır, örneğin Filipin yemeği "adidas Bu durumda deri ısırılır ve "şiş" gibi yenir.

Tüketime dikkat edin

Görüldüğü üzere tavuk ayağının sağlığa faydaları vardır ancak tüketmeden önce alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır.

Tavuğun hijyeni

Tavuğun ayaklarının temiz olduğundan emin olmak önemlidir, çünkü aksi takdirde çok fazla bakteri barındırabilirler. Dahası, tavuk hala canlıyken, genellikle kirli bir ortamda yaşar ve hayvanın hijyenini sağlamak için ayakları iyice temizlemeli, tırnakları kesmeli ve iyice pişene kadar kaynatmalısınız.

Büyüme hormonu verilen tavuklar

Günümüzde, hızlı büyümeleri için hayvanlarına büyüme hormonu enjeksiyonu yapan birçok tavuk çiftçisi bulunmaktadır. Bu enjeksiyonlar genellikle ayaklardan veya kanatlardan uygulanmakta ve hayvanı tüketen insanların vücuduna girmektedir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu nedenle, hayvanın bu kısmı genellikle fazla tüketildiğinde kansere veya diğer tehlikeli hastalıklara neden olabilecek birçok kimyasal madde içerir. Bu nedenle, yiyeceğiniz tavuğu iyi seçmek ve ölçülü tüketmek çok önemlidir.

Tavuk ayağının besin değerleri

Tavuk ayağında sağlığa faydalı birçok besin maddesi bulunmaktadır, 100 gram başına besin maddesi bileşimi için aşağıya bakınız:

Bileşen 100 g başına miktar
Kalori 215 kcal
Karbonhidratlar 0,2 g
Lifler 0 g
Proteinler 19 g
Yağlar 15 g
Doymuş yağ 3,9 g
Kolesterol 84 mg
Sodyum 67 mg
Potasyum 31 mg

Kaynak: ABD TARIM BAKANLIĞI (USDA)

Kolesterol

Tavuk ayağı birçok besin maddesine sahip olmasına rağmen, vücuda zararlı olabilecek yüksek kolesterol içeriğine de sahiptir, bu nedenle aşırıya kaçmadan yemek önemlidir.

Kaynaklar ve ek referanslar
 • Hayvan Bilimleri Bölümü, Ulusal Chung-Hsing Üniversitesi - Tavuk Ayağından Kolajen Elde Etmenin Optimum Koşulu ve Özellikleri
Başa dön