Tae Bo ile Zayıflamak mı? Sonuçlar için İpuçları

Kilo vermek ve göbek eritmek isteyenlere yardımcı olmayı vaat eden sayısız fiziksel aktivite alternatifi vardır. Bununla birlikte, hangisinin sizin durumunuz için gerçekten yeterli olabileceğini bilmek için, kişisel bir eğitmen gibi profesyonellerin desteğine güvenmenin yanı sıra, her egzersiz türünü daha iyi tanımak önemlidir.

Bunu akılda tutarak, bu aktivitelerden biri olan Tae Bo hakkında daha fazla bilgi edinelim. Tae Bo gerçekten kilo verdiriyor mu? Bu uygulama karın yağlarını eritmek isteyenler için nasıl çalışıyor?

Tanıtım Sonrası Devam

Tae Bo nedir?

Tae Bo'nun zayıflatıp zayıflatmadığını öğrenmeden önce, ne hakkında olduğunu bilerek bu uygulamayı biraz daha yakından tanıyalım.

Bu aktivite aerobik ile tekvando, Tayland boksu ve karate gibi dövüş sanatlarının bir karışımıdır, öyle ki sporun adı tekvando ve boks kelimelerinin baş harflerinin birleşiminden oluşmaktadır.

  • Daha fazlasını gör: Karate kilo verdirir mi? Faydaları, kalorileri ve ipuçları.

Bu etkinlik 1976 yılında dövüş sanatları uygulayıcısı Billy Blanks tarafından geliştirilmiştir. Blanks ayrıca Tae Bo ismini " Toplam Farkındalık Mükemmellik Beden İtaati ", yani "Tam Bilinç Mükemmellik Beden İtaati" anlamına gelir.

Bir Tae Bo dersinde öğrenciler önce egzersizlere hazırlanmak için esneme hareketleri yaparlar. Ancak bundan sonra dövüş sanatları hareketlerini fon müziği eşliğinde koreografik bir şekilde gerçekleştirirler.

Bu uygulama omuzlar, kollar ve göğüs gibi vücudun üst kısmını, uyluklar gibi vücudun alt kısmını ve vücudun orta bölgesindeki kasları çalıştırır (çekirdek).

Tanıtım Sonrası Devam

Aktivitenin amaçlarından biri de fonksiyonel gücü, diğer bir deyişle günlük olarak kullanmamız gereken gücü artırmaktır. Antrenmanın savunucuları da avantajlarından biri olarak dirence işaret etmektedir.

Tae Bo'nun sağlayabileceği diğer faydalar arasında çevikliğin artırılması, çeviklik ve esnekliğin geliştirilmesi, stresin azaltılması ve aerobik bir egzersiz olduğu için kalbin işleyişinin ve hücrelere oksijen taşınmasının iyileştirilmesi sayılabilir.

Tae Bo kilo mu verdi?

Amerikan Egzersiz Konseyi tarafından yapılan bir araştırma, Tae Bo gibi bir aktivitenin bir saatlik dersinin 350 ila 450 kalori yakılmasını sağlayabileceğini tespit etmiştir.

Health Research Funding'e göre, yaklaşık 54,5 kg ağırlığındaki bir kişi bir saatlik ders süresince 552 kalori yakabilir.

Aynı kuruluş, 68 kg'ın biraz üzerinde olan bir sporcunun her 60 dakikalık antrenmanda 687 kaloriyi ortadan kaldırabileceğini ve yaklaşık 90,7 kg ila yaklaşık 113,4 kg ağırlığındaki bir bireyin bir saatlik antrenmanda 912 ila 1137 kalori yakabileceğini belirtmiştir.

Bununla birlikte, Tae Bo öğretmeni Adriana Mancilha Pivato, her uygulayıcının metabolizmasına ve hareketlerin doğru performansına bağlı olarak ders başına enerji harcamasının 800 kaloriye kadar ulaşabileceğini açıkladı.

Tanıtım Sonrası Devam

Ayrıca, her kişinin cinsiyeti, vücut yapısı ve kilosu, bir fiziksel aktivite seansı sırasında kaybedebileceği kalori miktarını belirler. Bu nedenle, tahminlerde bulunabiliriz, ancak kesin bir değer tanımlamamız mümkün değildir.

Gerçek şu ki, dersler sırasında öğretmenin size söylediklerini doğru bir şekilde yaparak, Tae Bo seansınız boyunca önemli miktarda kalori yakacaksınız. Peki bu otomatik olarak Tae Bo'nun zayıflattığı anlamına mı geliyor?

Çünkü kilo kaybı sadece kaybettiğimiz kalorilerle değil, vücudumuza sağladığımız kalori miktarıyla da ilgilidir. Bu nedenle aktivite yardımıyla kilo vermek için sağlıklı, dengeli, besleyici ve kilo vermeye odaklı kontrollü bir diyet uygulamak önemlidir.

Aslında, uygulayıcı bir saatlik Tae Bo dersinde tüm bu kalorileri kaybeder, ancak eve gelir ve bir pizza, bir hamburger, bir meşrubat ve diğer kalorili ikramları yerse, vücuduna eğitim sırasında kaybettiği kalorileri geri verecek ve kilosunda herhangi bir fark görmeyecektir.

İpuçları

Yeni başlayanlar için, yaşlılar tarafından bile uygulanabilen bu aktiviteyi yapmak için herhangi bir kısıtlama olmadığını bilmek önemlidir.

Bununla birlikte, öğretmen Adriana'nın söylediğine göre, Tae Bo veya başka bir spor yapmaya başlamadan önce, antrenman yapmaya uygun olup olmadığınızı öğrenmek için tıbbi bir değerlendirmeden geçmeniz gerekir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bu değerlendirme fiziksel, klinik-kardiyolojik ve ortopedik değerlendirmeleri içermelidir. Kişinin yaşına bağlı olarak bir stres değerlendirmesinden geçmesi de gerekebilir.

Öğretmen ayrıca, değerlendirme sırasında bir sorun tespit edilse bile, kişinin egzersizi yapmak için serbest bırakılabileceğini, ancak eğitimlerinin durumlarına uygun değişikliklerle normalden farklı olması gerektiğini açıkladı.

Sırt problemleri olan kişilerin Tae Bo yapmak için tıbbi izne ihtiyacı vardır, çünkü bu aktivite çok sayıda zıplama ve dönüş pratiği gerektirir.

Egzersizin uygulanması için onay alındıktan sonra, dersleri verecek yetkin öğretmenlere sahip iyi bir akademi aramak çok önemlidir. Bu, eğitim seansları sırasında güvende olmak, hareketlerin tekniklerini doğru bir şekilde öğrenmek için yardım almak ve herhangi bir yaralanma durumunda kurtarılmak için önemlidir.

Çok fazla enerji harcayan ve çok fazla ter üreten bir aktivite olduğundan, Tae Bo dersinden önce, ders sırasında ve sonrasında bir şişe su bulundurmak ve içmek önemlidir. Aktivite ayrıca zemindeki darbeyi emmeye uygun rahat ayakkabıların kullanılmasını gerektirir.

Bu önlemler, Tae Bo seansının sorunsuz geçmesini ve aktivitenin uygulanmasından iyi sonuçlar almanızı sağlamak için önemlidir.

Tae Bo uygulayan ve kilo verdirdiğini iddia eden birini tanıyor musunuz? Göbek yağlarını eritmek için bu uygulamayı denemek ister misiniz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön