Tupinambo, sağlığa birçok faydası olan bir yumrudur. İşte tupinambonun özellikleri ve faydaları, ne için kullanıldığı ve ayrıca kök ile yapılan tariflere göz atın.

Kudüs enginarı adıyla da bilinen tupinambo veya Helianthus tuberosus tam olarak bir enginar değildir, ancak sarı çiçekli bir bitkidir veya daha ziyade bir ayçiçeği çeşididir, öyle ki ayçiçeği enginarı olarak da adlandırılabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Tupinambo'nun tadı, dokusu ve aroması birçok yemekte kullanılmasına olanak tanır. Tupinambo'yu ve içerdiği besinleri daha yakından tanıyın.

Tupinambo'nun Faydaları

Artık tupinambo'nun ne olduğunu bildiğimize göre, antioksidan, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip olan bu yiyeceğe atfedilen bazı faydaları öğrenebiliriz.

1. Kan şekerini düzenler

Tupinambo'nun lifleri tokluğu teşvik eder ve kilo kaybına katkıda bulunur. Ayrıca lifler sindirim sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Böylece şekerin kan dolaşımına emilimi daha yavaş gerçekleşir.

Bu nedenle tupinambo şeker hastaları için harika bir besindir.

2. Kansızlığı önler

Tupinambo mükemmel bir demir kaynağı olmasıyla öne çıkmaktadır. Bu mineral besinlerin dağılımı ve aneminin önlenmesi için temeldir.

Tanıtım Sonrası Devam

İdeal miktarda yaşamsal besin olmadan vücut yorgunluk, zihinsel yorgunluk ve kas güçsüzlüğü gibi belirtiler gösterebilir.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar.

Buna ek olarak, A vitamini ve flavonoidler gibi antioksidanlar da vücudun bağışıklık tepkisini uyarır ve serbest radikallerin etkisini nötralize eder.

4. Kabızlıkla savaşır

Tupinambo prebiyotik bir gıda olarak kabul edilebilir. Sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak tüm sindirim sistemini desteklediği için bu önemlidir.

Bilimsel dergide yer alan bir araştırmaya göre İngiliz Beslenme Dergisi 2010, yumruda bulunan inülin lifini tüketmek, sağlıklı kabul edilen probiyotik bakteri miktarını artırır.

5. Mineral ve vitamin kaynağı

Şöyle ki, bir fincan tupinambo'da yaklaşık

Tanıtım Sonrası Devam
Besin Maddeleri DV (*)
C Vitamini 10%
B3 Vitamini 10%
B1 Vitamini 30%
Fosfor 12%
Bakır 11%
Demir 18%
Potasyum 18%

* Tavsiye edilen günlük miktar.

Linus Pauling Araştırma Enstitüsü'ne göre, C vitamini kalp hastalığı ve felç riskini azaltmanın yanı sıra serbest radikallerin neden olduğu hasarı da azaltmaktadır.

Bu arada, B vitaminleri enerji üretmenin yanı sıra sağlıklı cilt, saç ve gözlerin korunması için de faydalıdır.

Son olarak, mineraller kas kütlesi oluşturma, kemikleri güçlendirme ve besin maddelerini taşıma gibi çeşitli günlük metabolik süreçler için gereklidir.

Lif bakımından zengin

1 fincan tupinambo porsiyonunda, tavsiye edilen günlük lif değerinin %25'ine eşdeğer lif bulunmaktadır.

Başka bir deyişle, günlük rutininizde az miktarda tupinambo zaten ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Lif, kabızlığı önlemenin yanı sıra kolesterol, diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olur.

Tupinambo nasıl ekilir

Kitabın yazarına göre Ortabatı için Yenilebilir Bahçecilik Colleen Vanderlinden'e göre, her bir yer elması veya Kudüs enginarı yumrusu yaklaşık 7,6 cm derinliğe dikilmeli ve birbirlerinden yaklaşık bir ayak veya 30,5 cm aralıklarla yerleştirilmelidir.

Vanderlinden, tupinambo'nun sıralar veya bloklar halinde ekildiğinde iyi sonuç verdiğini ve hasat zamanında yumruların kesilmesini önlemek için tercihen bir kazma çatalı ile kazılmasını önerdiğini söyledi.

Sebze ekiminin bakımı ile ilgili olarak, büyüme gerçekleşirken sulanmasını ve sapların üzerinde toprak olmasını tavsiye etti.

Tupinambo nasıl kullanılır

Yer elması da patates gibi aynı şekilde hazırlanabilir.

Başka bir deyişle, sebze kavrulmuş, sote edilmiş veya çorba hazırlamak için püre şeklinde mükemmeldir. Tupinambo çiğ olarak da yenebilir, ancak çok sertleşmemesi için ideal olanı taze salatalara veya örneğin doğal sandviçlerin dolgusuna dahil etmektir.

Yemek Tarifleri

1. tupinambo püresi tarifi

İçindekiler:

 • 500 gr tupinambo;
 • 1 bardak krema;
 • Sızma zeytinyağı ipliği;
 • Tatlandırmak için tuz ve karabiber.

Yol tarifi:

Öncelikle tupinamboyu soyun ve küp küp doğrayın. Ardından bir tencereye kremayı, tupinamboyu ve tuzu ekleyin.

Kremanın kurumamasına dikkat ederek kısık ateşte yaklaşık 30 dakika pişirin. Bu sürenin sonunda tupinambo yumuşamamışsa biraz su ekleyin ve biraz daha pişirin.

Blender hala çalışırken, püreye istenen dokuyu vermek için yavaşça bir tutam zeytinyağı ekleyin.

Son olarak tuz ve karabiberi ayarlayın.

2. tupinambo çorbası tarifi

İçindekiler:

 • 2 bardak doğranmış tupinambo;
 • 2 su bardağı doğranmış havuç;
 • 3 diş sarımsak, kıyılmış;
 • 2 su bardağı doğranmış soğan;
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı;
 • 1 çay kaşığı tuz;
 • 1 bardak su;
 • 500 g tercih ettiğiniz et (isteğe bağlı);
 • 2 yemek kaşığı doğranmış taze biberiye (isteğe bağlı);
 • Tatlandırmak için baharatlar (isteğe bağlı).

Yol tarifi:

Önce bir tavada orta veya yüksek ateşte zeytinyağı, soğan, sarımsak, tupinambo, havuç ve tuzu yaklaşık 5 dakika soteleyin.

Ardından eti, suyu ve biberiyeyi ekleyin ve kaynayana kadar pişmeye bırakın, ardından ocağın altını kısın.

Son olarak, tencerenin kapağını kapatın ve 45 dakika boyunca veya tupinambo ve havuçlar yumuşayana kadar kısık ateşte bırakın.

Kaynaklar ve Ek Referanslar
 • British Journal of Nutrition - Yer elması inülini içeren meyve ve sebze shotlarının prebiyotik etkisi: bir insan müdahale çalışması
 • Food Revolution Network - Kudüs enginarı: "sunchokes" olarak da bilinir - bilmeniz gerekenler
 • Alternatif Tarla Bitkileri El Kitabı - Yer elması
 • ScienceDirect - Helianthus tuberosus - genel bakış
Başa dön