Umbu Suyunun 6 Faydası - Nasıl Yapılır, Tarifler ve İpuçları

Umbu, Brezilya'da Piauí, Bahia, Paraíba, Pernambuco ve Minas Gerais'in kuzey ve kuzey doğusu gibi yerlerde bulunabilen caatinga'dan gelen yerli bir meyvedir.

Hamuru kek, dondurma, reçel, jöle, bisküvi, beijinho gibi tatlılar, soslar ve hatta marshmallow ve bira versiyonları gibi bir dizi mutfak tarifinin hazırlanmasında kullanılabilir. Ancak, meyveden hazırlanan başka bir tariften bahsedeceğiz: umbu suyu.

Tanıtım Sonrası Devam

6 umbu suyunun faydaları

Peki, umbu suyu ile ilişkili bazı faydaları öğrenelim mi? Aşağıdaki listeye göz atın.

1. Besin açısından zengin

İçeceğe kaynaklık eden meyve, organizmamızın işleyişi için önemli ve gerekli olan bir dizi besin maddesinin kaynağı olarak hizmet eder. Liste şunları içerir: karbonhidratlar, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve C vitamini. Bilgiler Brezilya Gıda Bileşimi Tablosu'ndan (TACO) alınmıştır.

2. Enerji gıdası

Meyveden hazırlanan umbu suyu, jöle ve reçel, Bahia'nın sertão bölgesindeki öğrencilerin okul yemeklerinde bulunabilecek en enerjik yiyeceklerdir.

3. C vitamini kaynağı

Federal Bahia Üniversitesi (UFBA) araştırmacıları, umbu üzerinde çok az çalışma yapılmış olmasına rağmen, meyvenin portakal suyunda bulunan C vitamini içeriğinin yarısını taşıdığının ve gıdada bulunan besin miktarının üzümde bulunan değerden daha yüksek olduğunun bilindiğini açıkladı.

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücudun demir emilimine yardımcı olmak, kıkırdak, kemik ve dişleri onarmak ve korumak, yaraları iyileştirmek ve yara dokusu oluşturmak için önemlidir.

Tanıtım Sonrası Devam

Bileşen ayrıca antioksidan etkiye sahiptir, serbest radikallerin etkisini engeller ve bir proteinin oluşumunda kullanılır, bu da cilt, tendonlar, bağlar ve kan damarlarının oluşumunda kullanılır.

4. İskorbütle mücadeleye yardımcı olur

Kitapçığa göre " Umbu'nun Sürdürülebilir Çıkarımı için İyi Yönetim Uygulamaları "Umbuzeiro kökünden elde edilen meyve suyu, koloni döneminden beri, diyette C vitamini eksikliğinin ciddi bir sonucu olarak ortaya çıkan ve diş eti kanaması gibi sorunlara neden olan bir durum olan iskorbüt hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Daha fazlasını gör: C vitamini eksikliği - Belirtileri, nedeni, kaynakları ve ipuçları.

Hastalığı tedavi etmek için umbuzeiro kökünün suyunu kullanmadan önce, özel durumunuz için gerçekten endike olduğundan ve size zarar vermeyeceğinden emin olmak için doktorla konuşmak önemlidir.

Anti-diareal etki

Umbu suyunun ishal önleyici özelliklere sahip olduğuna, yani ishali kontrol altına aldığına inanılmaktadır.

Bununla birlikte, durum başka bir hastalığın veya komplikasyonun belirtisi olabileceğinden, daha önce kullanmış ve tatmin edici sonuçlar elde etmiş olsanız bile, umbu'nun bu konuda gerçekten yardımcı olabileceğinden emin olmak için, sorunu yaşarken bir doktora da danışılması önemlidir.

6. antioksidan etki

Brezilya Tarımsal Araştırma Kurumu (Embrapa) Semiárido'dan bilim insanlarının Sertão Pernambuco Federal Eğitim, Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden (IF-Sertão) bir öğretmenle ortaklaşa yürüttüğü bir araştırma, meyvenin bileşiminde antioksidanların varlığını tespit etti.

Tanıtım Sonrası Devam

Deney, polifenol olarak adlandırılan bileşenlerin umbu'nun bir parçası olduğu sonucuna varmıştır. Bu bileşenler, serbest radikaller olarak bilinen vücuda zararlı maddelerle savaşmaya katkıda bulunur.

Bu serbest radikaller kanser, kalp hastalığı ve artrit gibi ciddi sağlık sorunlarının gelişimiyle ilişkilidir, ancak bununla da bitmez: erken yaşlanma da bu kötü huylu unsurlarla ilişkilidir.

Nasıl yapılır - Umbu suyu tarifleri

1. umbu posası suyu

İçindekiler:

 • 200 gr umbu posası;
 • 1 bardak su;
 • 4 yemek kaşığı demerara şekeri veya tadına göre tatlandırıcı;
 • fincan kırılmış buz.

Yol tarifi:

Tüm malzemeleri bir blendera koyun; çırpın ve hemen servis edin.

Tanıtım Sonrası Devam

2. Naneli umbu suyu

İçindekiler:

 • 200 gr umbu posası;
 • 1 bardak su;
 • 1 bardak buz;
 • 5 nane yaprağı.

Yol tarifi:

Tüm malzemeleri ekleyin ve bir blendera koyun; çırpın ve hemen servis edin.

3. umbu kremalı meyve suyu

İçindekiler:

 • 1 kg umbu - çok olgun olmamalıdır;
 • 500 ml çok soğuk süt;
 • Tatlandırmak için şeker veya tatlandırıcı;
 • Su.

Yol tarifi:

Tüm umbuları bir tencereye koyun, üzerini örtecek kadar su doldurun ve kaynatın; Su kaynadıktan sonra dört dakika pişirin; Ocağı kapatın, suyu süzün ve soğuyana kadar bekleyin; Daha sonra tüm umbu tohumlarını çıkarın ve posayı bir kaba koyup dondurucuya koyun. Tarifin nihai sonucu olarak kremsi bir meyve suyu elde etmek için, meyve suyunun soğumaya bırakılması önerilir.posayı bir gece dondurucuda bekletin; ardından umbu posasını süt ve şekerle birlikte bir blendera koyun. Çırpın ve hemen servis edin.

Bu içeceği ve umbu suyunun sağlık ve zindelik için faydalarını zaten biliyor muydunuz? Bunlardan yararlanmak için bu tarifleri nasıl yapacağınızı öğrenmek ister misiniz? Aşağıya yorum yapın!

Başa dön