Bamya gıcık yapar mı ve alerjiye neden olabilir mi?

Bazı insanlar bamyayı severken, bazıları da bu yemeği pek sevmez. Hatta bamyanın kabadayı olup olmadığını merak edenler bile vardır. Bu, bamyanın tüm faydalarını bildikten sonra bile böyledir.

Her şeyden önce: kabadayı gıdalar nedir?

Bamyanın kürek olup olmadığını anlamak istediğimizde kürek gıdaların ne olduğunu bilmek önemli bir şeydir.

Tanıtım Sonrası Devam

Sözlüğe göre remoso ifadesi "sağlığa zarar verebilen, sağlığa zararlı, özellikle kana [...]" anlamına gelmektedir. Terim yine de küçük bir değişikliğe uğrayabilir ve reimoso olarak adlandırılabilir.

Ancak ekşimiş bilimsel bir sınıflandırma değildir; alerjik reaksiyon sonucu ciltte iltihaplanmaya neden olabilen gıdaları da tanımlayabilen, popüler bilgelikle ilişkili eski bir ifadedir.

Halk arasında reima olarak adlandırılan şey, alerjen olarak kabul edilebilecek ve bazı insanlarda kaşıntı, ishal ve daha ciddi zehirlenmeler gibi reaksiyonlara neden olan bir şeydir.

Kürek balığı veya kürek buğdayı da "yüklü bir gıda" olarak ün yapmıştır. Buna ek olarak, genellikle hayvansal yağ ve protein bakımından yüksektirler.

Aynı zamanda, bazı uzmanlar gürültülü veya dolgulu yiyeceklerin iyileşme sürecini engelleyebileceğini savunuyor.

Tanıtım Sonrası Devam

Peki, bamya kürek midir?

Popüler bilgelik tarafından kabadayı olarak sınıflandırılan yiyeceklerden biri de bamyadır. Ancak kabadayı veya haşarı olarak belirtilen yiyecek ve içecekler konusunda bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Bazı kişiler bu kategorideki bir gıdayı tüketirken semptomlar yaşamış olsa da, bu gıdaları tüketirken hiçbir semptom yaşamamak da mümkündür.

Dolayısıyla, bamyanın kabadayı olduğuna kendimizi ikna etmek ve yemeği reddetmek için tek başına buna sarılamayız.

Hücre beslenme uzmanı ve klinik beslenme uzmanı Eliane Petean Arena, bamyanın müsilajlardan oluşan bir sebze olduğunu ve bu maddelerin solunum yollarındaki iltihapla mücadele etmek ve bağırsak iltihabının tedavisine yardımcı olmak için zaten ilişkilendirildiğini söyledi.

Ayrıca beslenme uzmanı, bamyanın anti-enflamatuar etkiye sahip besinler olan glikozitlere de sahip bir besin olduğunu söyledi.

Bu, bamyanın iltihaplanmayı sihirli bir değnek değmişçesine tek başına tedavi edebileceği anlamına gelmese de, bu ifade bamyanın iltihaplanmanın nedeni olduğunu iddia etmemizi engellemektedir.

Tanıtım Sonrası Devam

İyileşme sorunu

Bamyanın kabadayı olduğu fikrine karşı çıkan bir diğer nokta da bu yiyeceğin şifa ile olan ilişkisi olabilir.

Bunun nedeni, São Paulo Tıp Geliştirme Derneği'ne (SPDM) göre A vitamininin cilde iyi gelmesi ve daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunmasıdır. Bamyanın A vitamini açısından zengin bir besin olduğunu hatırlamakta fayda var.

Bamyanın yüksek dozda C vitamini içermesi de bu anlamda katkı sağlayabilir çünkü bu besin, doku yenilenmesinde rol oynayan bir protein olan kolajenin düzgün oluşumu için önemlidir.

Elbette burada bamyanın tek başına bir iyileşme sürecinden sorumlu olacağını söylemiyoruz. Ancak tüm bunlar bamyanın kabadayı olup olmadığını analiz ederken önemlidir.

Ameliyat sonrasındaysanız, dövme yaptırdıysanız, kendinizi yaraladıysanız veya vücudunuzun herhangi bir yerinde başka bir nedenle yara izi varsa, iyileşmenizi teşvik etmek için yapmanız ve yapmamanız veya yemeniz gereken her şeyi öğrenmek için doktorunuza danışın.

Alerji sorunu

Öte yandan, bamyaya karşı alerji geliştirmenin mümkün olduğunu kabul etmek gerekir. Biyokimyacı ve patoloji doktorası yapan Adam Cloe'ye göre, bamyaya karşı alerjisi olan kişiler bu yiyeceği yerken veya toplarken belirtiler gösterebilir.

Tanıtım Sonrası Devam

Ona göre, bamya alerjisi gibi bir gıda alerjisinin belirtileri şunları içerebilir:

  • Ürtiker (ciltte kaşıntılı kırmızı lekeler veya plaklar).
  • Kaşıntı.
  • Ağızda karıncalanma.
  • Chiado.
  • Baş dönmesi.
  • Bayılma.
  • Ses kısıklığı.
  • Yüz, dudaklar, boğaz ve dilde şişme.

Patoloji doktoru, "Nadir durumlarda, gıda alerjileri anafilaksiye neden olabilir, bu da yemek borusu ve soluk borusunun tıkanmasına ve nihayetinde şoka yol açabilen sistemik bir iltihaplanmaya neden olabilir" diye ekledi.

Anafilaksi, solunumu kısıtlayan ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir alerjik reaksiyondur ve tıbbi bir acil durumdur.

Bamya ile temas ettikten sonra yukarıdaki belirtilerden herhangi birini veya başka bir alerjik reaksiyon belirtisi yaşarsanız, çok ciddi bir sorun olduğunu düşünmeseniz bile tıbbi yardım alın.

Video

Bamyanın kabadayı olup olmadığını bilmek istemenizin yanı sıra, kilonuz hakkında da endişeleriniz mi var? O zaman beslenme uzmanımızın aşağıdaki videosuyla bamyanın şişmanlatıcı mı yoksa zayıflatıcı mı olduğunu anlayın:

Kaynaklar ve Ek Referanslar
  • Associação Paulista para o Desenvolvimento da Medicina - Bamya iyidir!
Başa dön